forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiceminister zdrowia w Raciborzu: chcemy uniknąć likwidacji
Autor Wiadomość
M@rcin 


Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 21,80 L
RCKiK Bydgoszcz
Dołączył: 14 Sie 2007
Skąd: krwiodawcy.org
Wysłany: 2015-06-06, 18:42   Wiceminister zdrowia w Raciborzu: chcemy uniknąć likwidacji

Cytat:
Trzy godziny trwała dzisiejsza, poranna wizyta w RCKiK Anny Łukasik - podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. Spotkała się tu z p.o. dyrektor centrum Agnieszką Wiklińską, posłem PO Henrykiem Siedlaczkiem prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem i przedstawicielami pracowników. Rozmowy dotyczyły przyszłości RCKiK i zatrudnienia jego personelu.

Po wizycie Anna Łukasik udzieliła krótkiej wypowiedzi dla mediów. - Jaki jest cel pani wizyty w Raciborzu? - spytaliśmy przedstawicielkę ministra zdrowia. - Wizyta związana jest z ubiegłoroczną stratą finansową RCKiK wynoszącą 7 mln zł. Ustawa o działalności leczniczej zmusza ministra zdrowia do wyboru pomiędzy likwidacją placówki lub przekształcenia jej w spółkę. Staramy się znaleźć takie rozwiązanie aby tego uniknąć. Taką propozycją jest połączenie RCKiK Racibórz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Katowicach - poinformowała Łukasik.

Powiedziała także, że połączenie pozwoli na "zwiększenie jeszcze bardziej racjonalności gospodarką krwią na terenie województwa śląskiego i na wykorzystywanie zapasów znajdujących się na terenie działalności RCKiK na potrzeby RCK w Katowicach".

- Cel ministerstwa zdrowia jest taki żebyśmy mogli wykorzystywać krew pobraną na terenie Raciborza na potrzeby województwa śląskiego zamiast wozić ją do innych województw - podkreśliła A. Łukasik.

Jej zdaniem połączenie obu centrów da poczucie bezpieczeństwa pracownikom. - W ramach tego połączenia mają czy mogliby zostać przekazani w trybie art. 23 prim kodeksu pracy. To przekazanie, po prostu zmiana pracodawcy ale pracownicy zostają przekazani na tych samych warunkach na jakich byli zatrudnieni w Raciborzu - zaznaczyła podsekretarz Anna Łukasik. Dodała, że chodzi o ochronę miejsc pracy osób zatrudnionych w RCKiK.

Na koniec oznajmiła, że na temat zaproponowanych przez ministerstwo rozwiązań będą toczyły się rozmowy z prezydentem Raciborza. - Umówiliśmy się na spotkanie w ciągu najbliższych dwóch tygodni - poinformowała Łukasik.

Przedstawiciel ministra zdrowia zobowiązała p.o. dyrektora Agnieszkę Wiklińską do przedstawienia w najbliższym czasie projektu działań naprawczych, które centrum może podjąć we własnym zakresie.

Pod RCKiK czekała na Annę Łukasik poprzednia dyrektor centrum Maria Wiecha. O przyjeździe wiceminister powiadomili ją byli podwładni. Wątpi czy po połączeniu placówek (raciborskiej z katowicką) w Raciborzu nadal będą funkcjonować laboratoria. - Przecież jest centralizacja badań, takie są unijne standardy - zauważyła podczas wypowiedzi Łukasik dla mediów. Ta przywitała się z Wiechą ale nie kontynuowała z nią rozmowy.

- Gwarancji zatrudnienia moim zdaniem nie będzie. Pracownicy dostaną propozycje ale w całym okręgu podlegającym pod Katowice czyli np. Cieszynie czy Jastrzębiu. Nie każdego będzie stać na takie dojazdy - zaznacza M. Wiecha, która z RCKiK była związana przez 35 lat. Obawia się, że połączenie z Katowicami zapoczątkuje likwidację RCKiK. Boi się też utraty zaufania honorowych dawców krwi. - W wielkich centrach dawcy są anonimowi u nas byli i są rodziną - zaznaczyła. Na uwagi Łukasik o konieczności korzystania przez region z krwi Raciborza odparła, że "RCKiK zawsze służył globalnie i nigdy nikomu nie brakło krwi".

Po spotkaniach z dyrekcją i załogą głos wypowiedzi dla mediów udzielił także poseł PO Henryk Siedlaczek, który mówił, że w przyszłym tygodniu omówi sprawę RCKiK z ministrem Bartoszem Arłukowiczem, a wcześniej rozmawiał na ten temat z wiceministrem Sławomirem Neumannem. - Szukamy rozwiązania lepszego niż połączenie raciborskiego centrum z katowickim. Chcemy aby status quo RCKiK nie zostało naruszone - stwierdził parlamentarzysta. Przyznał, że nastroje załogi "są poważne". - To jest etap wstępnych rozmów - podsumował.


Źródło: http://www.nowiny.pl/1096...wiodawstwa.html
_________________
 
     
Hos 
Ambasador KC Rydułtowy


Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 6300 ml
Dołączył: 12 Cze 2008
Skąd: Rydułtowy
Wysłany: 2015-07-21, 20:58   

W Urzędzie Miasta Rydułtowy jest wystawiony protest przeciwko likwidacji RCKiK w Raciborzu poprzez połączenie z RCKiK w Katowicach. Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców miasta Rydułtowy do poparcia tego przedsięwzięcia może jeszcze uda się uratować raciborskie krwiodawstwo. Protest znajduje się na parterze w budynku Urzędu Miasta przy ul. Ofiar Terroru 36 - stolik na przeciw biura informatyków (po prawej stronie od głównego wejścia do UM)
_________________
Ambasador KrewniacyClub nr 134 Rydułtowy
www.krewniacyclub134.cba.pl
 
     
Kretka 
Mały fobikGrupa krwi: B Rh+
Dołączyła: 16 Sty 2014
Skąd: śląskie
Wysłany: 2015-07-21, 22:56   

Hos, do kiedy i w jakich godzinach zbieracie podpisy? Znasz jeszcze jakieś miejsca gdzie można wyrazić sprzeciw? Wiesz czy coś konkretnego się dzieje "na górze"? Bo tutaj: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12274551/katalog/12299155#12299155 żadnych stanowisk z konsultacji publicznych nie ma.
Ktoś wspominał o strajku krwiodawców, trochę mnie to przeraża... Może raczej uderzać tłumnie i pokazać ilu nas am oddaje? Ja i tak teraz nie mogę oddawać :(
Mam wrażenie, że to wszystko zostało ukartowane i w takim wypadku chyba nic nie pomoże. Obym się myliła...
 
     
Martens 


Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wiek: 45
Dołączył: 01 Sty 2006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-22, 07:57   

Hos, Kretka, wytłumaczcie, w czym problem, tzn. dlaczego ta propozycja połączenia wzbudza protest krwiodawców? Nie znam tamtejszych realiów, stąd pytanie.
 
     
Kretka 
Mały fobikGrupa krwi: B Rh+
Dołączyła: 16 Sty 2014
Skąd: śląskie
Wysłany: 2015-07-22, 10:07   

Racibórz i jego oddziały są stosunkowo niewielkie, a poza tym oddalone od Katowic. Nikt nie wierzy, że Katowice będą chciały to utrzymywać i organizować akcje poboru czy promocji krwiodawstwa w okolicy. Po prostu obawiamy się, że krwiodawstwo w tym regionie zniknie :(
Poza tym cała ta akcja wygląda na zaplanowaną już dawno. Kondycja finansowa Raciborza była znana, możliwości również. Mimo to Ministerstwo wsparło budowę nowej siedziby, koszty rosły, czas się wydłużał, a nadal mieli poparcie. Bez tego nikt by się na taką inwestycję nie porwał. Niespełna rok po otwarciu budynku zauważono ile on kosztował i że Racibórz nie jest w stanie spłacić długów, jakby to nie było oczywiste wcześniej. Nie rozumiem po co wydano tyle pieniędzy, ale widocznie komuś jest to na rękę.
Może to wygląda na jakąś teorię spiskową, jednak trudno mi myśleć inaczej...
 
     
Martens 


Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wiek: 45
Dołączył: 01 Sty 2006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-22, 17:23   

Kretka, to może zamiast pisać protesty, powiadomcie Najwyższą Izbę Kontroli. To są grube pieniądze, a NIK może podejmować kontrole z własnej inicjatywy.
 
     
Kretka 
Mały fobikGrupa krwi: B Rh+
Dołączyła: 16 Sty 2014
Skąd: śląskie
Wysłany: 2015-07-22, 20:16   

Martens, warto to rozważyć, dzięki za pomysł :)
 
     
Martens 


Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wiek: 45
Dołączył: 01 Sty 2006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-31, 15:12   

Źródło: http://www.dziennikzachod...icami,id,t.html
Cytat:

Protest RCKiK w Raciborzu. Nie chcą połączenia z Katowicami
Aleksander Król
30 lipca 2015
Protestujące przeciw połączeniu "z Katowicami" Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu dostało od ministra miesiąc czasu na przygotowanie nowego planu naprawczego. To efekt środowej wizyty przedstawicieli RCKiK w Raciborzu i władz samorządowych w Warszawie.

Ważą się losy RCKiK w Raciborzu, które ministerstwo zdrowia chce łączyć z RCKiK w Katowicach. W Raciborzu odczytywane jest to jako likwidacja raciborskiego krwiodawstwa. W środę w Ministerstwie Zdrowia o przyszłości RCKiK w Raciborzu z wiceministrem zdrowia rozmawiali przedstawiciele centrum a także Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Raciborza, Gabriela Lenartowicz wicewojewoda Śląski oraz Ryszard Winiarski – starosta raciborski.

Ministerstwo Zdrowia dało RCKiK w Raciborzu czas do 31 sierpnia, aby przedstawić wariantowy wielokryterialny plan rozwoju RCKiK w Raciborzu.

– Ustalono, że firma zewnętrzna opracuje na zlecenie RCKIK w Raciborzu rzetelny program naprawczy poparty kalkulacjami ekonomicznymi. Opracowanie odpowiedziałoby na pytanie w jakiej formie organizacyjno - prawnej może funkcjonować w przyszłości RCKiK z założeniem spłaty obecnego zadłużenia – informuje Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Raciborza.
_________________
Tu - zęby mamy wilcze, a czapki na bakier,
tu u nas się nie płacze w powstańczej Warszawie:
tu się Prusakom siada na karkach okrakiem,
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

©2006-2010 Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group.  Template made in: quaint.pl