forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Niski poziom hemoglobiny, a oddawanie krwi
Autor Wiadomość
XYZ123 

Grupa krwi: nie wiem
Wysłany: 2015-01-30, 00:44   Niski poziom hemoglobiny, a oddawanie krwi

Witam serdecznie. Od 2 lat mam problemy ze zdrowiem. Mimo wszystko, w tym czasie dwa razy oddawałem krew. Po jakimś czasie robiłem badania krwi, na których wyszedł mi poziom hemoglobiny 9,7g/dl, a to zdecydowanie za mało. Tutaj moje pytanie, czy mogą być jakieś konsekwencje, jeżeli przy takiej hemoglobinie oddaje się krew ?

deluge 

Grupa krwi: B Rh+
Wysłany: 2015-01-30, 07:20   

Skoro masz problemy zdrowotne to nie powinieneś oddawać krwi, pomóż najpierw sobie a później, jeśli będziesz już zdrowy i będziesz mógł to innym. Przy za niskiej hemoglobinie po prostu nie dopuszczą Cię do donacji.
Ostatnio zmieniony przez deluge 2015-01-30, 07:21, w całości zmieniany 1 raz  

XYZ123 

Wysłany: 2015-01-30, 12:55   

Wtedy nie wiedziałem, że coś jest nie tak. Mnie dopuścili. U mnie w mieście przed badaniem mierzą tylko ciśnienie i pytają, czy się było chorym itp. Pobierają krew, ale wyniki są dopiero 2 tygodnie PO pobraniu i nie ma tam wzmianki o hemoglobinie. Tylko kiła, HIV i nie wiem co tam jeszcze było, nie pamiętam. Miesiąc PO badaniu robiłem badania krwi na własną rękę i wtedy wyszła ta hemoglobina niska.

jacakam 

Ilość oddanej krwi: 9450 ml
Wysłany: 2015-01-30, 15:06   

XYZ123 napisał/a:
Mnie dopuścili. U mnie w mieście przed badaniem mierzą tylko ciśnienie

:zdegustowany: hmmmm nawt u mnie na "wsi" sprawdzają poziom hemoglobiny. Dziwne zwyczaje jednak są po tym naszym pięknym kraju. Teoretycznie i praktycznie nie powinni Ciebie dopuścić do donacji.
Ostatnio zmieniony przez jacakam 2015-01-30, 15:06, w całości zmieniany 1 raz  

kein 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 12600ml
Wysłany: 2015-01-30, 15:33   

Na moje po prostu nie zwrócił uwagi, że mu badają hemoglobinę. Przecież jest to obowiązkowe i bardzo ważne badanie.
Jak Ci pobierają krew do badań to wtedy w tym samym czasie mierzą Ci hemoglobinę w takim małym urządzonku.

deluge 

Wysłany: 2015-01-30, 17:08   

Po miesiącu miałeś mieć prawo obniżony poziom hemoglobiny, teoretycznie potrzeba minimum 8 tygodni na regeneracje, stąd też minimum 8 tygodni przerwy między donacjami

XYZ123 

Wysłany: 2015-01-30, 21:07   

Rozmawiałem z kolegą, który wczoraj był na oddawaniu i dowiedziałem się, że robią te wszystkie badania, tylko nigdy nie pytali, czy osoba oddająca krew chcę zobaczyć wyniki, stąd wydawało mi się, że się tego nie robi. Dziwne zachowanie, bo wiele osób pewnie chętnie zapoznałoby się z wynikami. Więc tutaj moje pytanie. Czy można mieć wgląd w poprzednie wyniki ? Czy są gdzieś przechowywane ? Bardzo by mi się to przydało.
deluge- to jak to jest, że we wszystkich materiałach, które zachęcają do oddawania krwi, piszą, że organizm potrzebuje tylko jednego dnia na regenerację ? Badania robię teraz regularnie i ten poziom się utrzymuje od 2 lat. No ale mniejsza o to, nie chcę się wykłócać, ale zakładając czysto hipotetycznie, że przy oddawaniu krwi miałem taki niski poziom hemoglobiny, to czy mogłyby być z tego jakieś konsekwencje ?

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2015-01-30, 23:14   

Tak, wyniki są przechowywane w systemie komputerowym. Nie zawsze jest chęć ich wydruku, ale jeśli poprosisz lekarza to z pewnością udzieli Ci takich informacji.

Piszesz, iż organizm potrzbuje do regeneracji jednego dnia - otóż nie, w 100% nie ma szans na "odbudownie" wszystkiego w jeden dzień ;) Nie jestem pewny czy nawet samo osocze może być w takim czasie odtworzone (@Sandman?).

Jeśli zaś chodzi o niski poziom Hb to ja bym zainteresował się dietą - to w większości przyczyna niskiego poziom. Konkretnie ma wpływ na to ilość żelaza oraz kwasu foliowego który dostarczamy. Na twoim miejscu skonsultowałbym się z lekarzem pierwszego kontaktu (rodzinnym) w celu zbadania poziomu żelaza, oraz omówienia ew. poprawy wyników morfologii.
Jednorazowe oddanie przy tak niskim poziomie nie spowoduje, że odpadnie Ci głowa czy ręka. Normy zostały ustalone jednak po to aby się ich trzymać, i z pewnością gdyby "z palca" wyszło poniżej dolnej granicy nie zostałbyś dopuszczony do donacji.

deluge 

Wysłany: 2015-01-30, 23:35   

w ciągu jednego dnia to uzupełnia się objętość krwi, ale masz "rozrzedzone" składniki, które potrzebują czasu na regenerację/wyprodukowanie. Kluczem jest dieta, ewentualnie suplementacja. Mi tez się zdarzyło wpaść w anemię po 9 donacji i nie wiem dlaczego. Konsekwencje donacji przy niskiej hemoglobinie to ogólne zmęczenie organizmu, brak sił, witalności etc, przy Twoim poziomie bym się nie zamartwiał. Wzbogać dietę w produkty bogate w żelazo zrób badanie ferrytyny (magazyn żelaza) i suplementuj. Zró to oczywiście po konsultacji z lekarzem

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2015-02-02, 21:05   

XYZ123 napisał/a:

deluge- to jak to jest, że we wszystkich materiałach, które zachęcają do oddawania krwi, piszą, że organizm potrzebuje tylko jednego dnia na regenerację ?

To zależy jak rozumiesz termin regeneracja. Po jednym dniu od donacji czujesz się w miarę normalnie, ale nie oznacza to, że wszystko się zregenerowało i wszystko jest tak jak przed donacją.

Poziom erytrocytów wraca do wartości wyjściowych już 2-3 dni po donacji, ale czas regeneracji hemoglobiny jest o wiele, wiele dłuższy i wynosi 4-6 tygodni. Stąd odstęp między dwoma donacjami krwi pełnej ustalono tak, a nie inaczej.

Jeszcze inna sprawa to poziom żelaza - upust powoduje straty około 150-200mg żelaza. Jeżeli dawca jest w stanie utajonego niedoboru żelaza (czyli ma żelazo na bieżące potrzeby, ale zapasów już nie), to po utracie tych 200mg może pojawić się niedokrwistość, bo odbudowanie hemoglobiny nie jest w pełni możliwe (bo brakuje żelaza na ten cel).

Odpowiedz do tematu