forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
pierwszy raz
Autor Wiadomość
mariusz2470 

Grupa krwi: nie wiem
Wysłany: 2015-01-26, 22:03   pierwszy raz

Witam serdecznie. 12 lutego w mojej miejscowości będzie krwiobus i chciał bym isc oddac krew jednak mam kilka pytań co do tego.
1. Mam 18 lat i niewielkie leczone nadciśnienie czy mimo to moge oddać krew ( 9 lutego będe u kardiologa i jeszcze dokładnie zapytam ale ciekawość mnie teraz zżera)
2. Czy po oddaniu krwi dowiem sie jaka mam grupę krwi, czy dowiem sie cos na temat mojej krwi.
3. czy od oddawania krwi mogą występować jakieś skutki uboczne?

Dexxx900 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 450 ml
Wysłany: 2015-01-27, 11:05   Re: pierwszy raz

mariusz2470 napisał/a:
Witam serdecznie. 12 lutego w mojej miejscowości będzie krwiobus i chciał bym isc oddac krew jednak mam kilka pytań co do tego.
1. Mam 18 lat i niewielkie leczone nadciśnienie czy mimo to moge oddać krew ( 9 lutego będe u kardiologa i jeszcze dokładnie zapytam ale ciekawość mnie teraz zżera)
2. Czy po oddaniu krwi dowiem sie jaka mam grupę krwi, czy dowiem sie cos na temat mojej krwi.

Cześć !

ad1 - Nie znamy poziomu Twojego nadciśnienia ani innych szczegółów, pytaj kardiologa i lekarza w stacji :)

ad2 - Tak, po oddaniu krwi dowiesz się jaką masz grupę, będziesz miał też możliwość "wglądu" w wyniki badań (dość dokładne) Twojej krwi , o szczegóły pytaj w krwiobusie

ad3 - Oczywiście że występują skutki uboczne w moim przypadku to : euforia , radość , poczucie że jakiś taki lepszy się stałem i ogrom satysfakcji o innych nie słyszałem :)

Pozdrawiam !

Sandman 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 7850
lekarz
Wysłany: 2015-01-27, 13:43   

mariusz2470 napisał/a:

Samo nadciśnienie generalnie nie dyskwalifikuje - dyskwalifikować mogą jego przyczyny i powikłania, ale jeżeli masz nadciśnienie pierwotne (bez uchwytnej przyczyny) to najprawdopodobniej nie będzie przeciwwskazań do donacji.
Oczywiście wartości ciśnienia też grają tu rolę - osoba z bardzo wysokim nadciśnieniem raczej nie zostanie krwiodawcą.

mariusz2470 napisał/a:

Tak, mogą.
Najczęstszym powikłaniem po oddaniu krwi są reakcje wazo-wagalne (zawroty głowy, mroczki przed oczami, tachykardia etc), które zdarzają się z częstością 2-3%. Pozostałe reakcje niepożądane są o wiele wiele rzadsze.

Odpowiedz do tematu