forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Wynik kontroli NIK
Autor Wiadomość
M@rcin 


Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 21,80 L
RCKiK Bydgoszcz
Dołączył: 14 Sie 2007
Skąd: krwiodawcy.org
Wysłany: 2015-01-19, 10:16   Wynik kontroli NIK

Ilość pozyskiwanej krwi i osocza zapewnia Polsce samowystarczalność. Jednak rosnące zapotrzebowanie na krew i jej składniki, przy utrzymującej się od 2010 roku na podobnym poziomie liczbie dawców, stwarza ryzyko niezabezpieczenia wystarczającej ilości krwi dla potrzeb leczenia pacjentów. NIK zwraca również uwagę, że w Polsce wciąż brakuje systemowego rozwiązania zagospodarowywania nadwyżek osocza. Polska, jako jeden z nielicznych dużych krajów europejskich, nie ma do tej pory własnej fabryki przetwarzającej osocze na produkty krwiopochodne i musi je kupować za granicą.

W Polsce, podobnie jak w większości państw europejskich, funkcjonuje centralny system krwiodawstwa. Gwarantuje on bezpieczeństwo zarówno dawcom jak i pacjentom leczonym krwią dzięki stosowaniu takich samych, sprawdzonych procedur pobierania oraz badania krwi i jej składników we wszystkich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa na terenie całego kraju.

Na koniec 2013 r. w ogólnokrajowym rejestrze zewidencjonowanych było ogółem 2,8 mln dawców krwi, jednak czynni, aktywni dawcy to jedynie mniej więcej jedna czwarta zarejestrowanych. Liczba osób zgłaszających się do oddania krwi systematycznie rosła. Nie przekładało się to jednak na istotny wzrost realnej liczby dawców, ponieważ z roku na rok coraz mniej chętnych spełniało warunki by dawcą zostać. Regularnie zwiększał się odsetek osób niedopuszczanych przez lekarzy do oddawania krwi: z 11% w 2010 r. do 15% w 2013 r.

Najczęstszymi przyczynami niezakwalifikowania potencjalnych dawców do oddania krwi w kontrolowanych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa były m.in.: zbyt niskie stężenie hemoglobiny lub złe wyniki innych badań, przyjmowanie leków, ostre choroby układu oddechowego, zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Pełen raport na stronie NIK: http://www.nik.gov.pl/akt...lecznictwa.html
_________________
 
     
pabol 


Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: 36
Wiek: 50
Dołączył: 02 Sty 2012
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 2015-01-19, 19:18   

AAA drukuj


Polska niszczy krew od dawców, a potem kupuje ją za granicą
PAP / Jakub Kaczmarczyk
opinie
Co roku w wakacje słyszymy apele, by oddawać krew, ponieważ kończą się jej zapasy. Polacy chętnie dzielą się tym życiodajnym płynem. Aktywnych krwiodawców jest ponad 700 tys. Ale – jak ujawnia Najwyższa Izba Kontroli – z roku na rok niszczy się coraz więcej krwi. W ciągu czterech lat zutylizowano 275 tys. litrów. Jednocześnie Polska co roku wydaje około 150 mln zł na składniki krwi, które kupuje za granicą.

NIK alarmuje, że w Polsce może zabraknąć krwi i jej składników niezbędnych do leczenia i ratowania pacjentów. W 2013 r. krew oddało 624 tys. osób, a przetoczono ją 641 tys. chorych. Liczba osób, które ją oddawały, rośnie, ale też coraz częściej jest odrzucana, np. z powodu zbyt niskiego poziomu żelaza czy przyjmowanych leków.

Na dodatek, Polska co roku niszczy dziesiątki tysięcy litrów krwi i jej składników. Jak wynika z raportu NIK, w 2010 r. utylizowano 4,9 proc. zapasów, a w 2013 r. już 7,4 proc. W sumie w ciągu czterech lat zniszczono 275 tys. litrów.


REKLAMA Czytaj dalej
- Niszczone jest osocze, czyli jeden z głównych składników krwi. Nie można go przetrzymywać dłużej niż trzy lata, ponieważ traci swoją wartość – mówi WP krajowy konsultant w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak. Osocze jest niszczone, ponieważ w Polsce nie ma ośrodka jego przetwarzania. - Dlatego Polska jednocześnie niszczy składniki krwi i je kupuje za granicą, co jest bardzo drogie – wyjaśnia prof. Jędrzejczak. Rocznie zakupy leków produkowanych z osocza kosztują około 150 mln zł.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski potwierdza słowa hematologa. - Polska, jako jeden z nielicznych już dużych krajów europejskich, nie ma do tej pory własnej fabryki przetwarzającej osocze na produkty - wyjaśnia. Ten problem nie został rozwiązany od lat 90., kiedy próbowano uruchomić fabrykę frakcjonowania osocza.

Na dodatek na razie nie ma nadziei na to, że coś się zmieni. - Ostatnim razem było trzech oferentów, którzy chcieli zbudować fabrykę frakcjonowania osocza, ale główny się wycofał. Nowy przetarg nadal nie został ogłoszony, a to oznacza, że w najbliższych latach sytuacja się nie zmieni - podkreśla prof. Jędrzejczak. I dodaje, że koszt budowy fabryki sięgnąłby maksymalnie 100 mln zł. - To niewiele w porównaniu z oszczędnościami, jakie byśmy mieli z powodu tego, że nie trzeba by było sprowadzać leków z zagranicy - wyjaśnia hematolog.

- Niestety informacje na temat tego, że jednocześnie niszczy się składniki krwi i kupuje za granicą, są bardzo niebezpieczne. Polacy są gotowi oddawać krew honorowo, ale gdy usłyszą, że idzie ona na śmietnik, mogą przestać to robić. Dlatego jak najszybciej trzeba rozwiązać problem osocza – mówi krajowy konsultant w dziedzinie hematologii.
:(
 
     
coorp Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 23 litry
Wiek: 37
Dołączył: 17 Gru 2014
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-20, 23:03   

Tutaj materiał w formie video o zaistniałej sytuacji nakręcony przez Superstację:

http://www.superstacja.tv...4899/index.html
 
     
M@rcin 


Grupa krwi: AB Rh-
Ilość oddanej krwi: 21,80 L
RCKiK Bydgoszcz
Dołączył: 14 Sie 2007
Skąd: krwiodawcy.org
Wysłany: 2015-01-24, 11:28   

Oświadczenie Narodowego Centrum Krwi
http://www.nck.gov.pl/oswiadczenie/
Cytat:

Oświadczenie
23 stycznia 2015

W związku z pojawiającymi się artykułami zawierającymi nieprawdziwe i niejasne informacje, wynikające często ze specyfiki funkcjonowania krwiodawstwa, a także stosowanej nomenklatury, Narodowe Centrum Krwi uprzejmie prosi, aby opracowując materiały prasowe dołożyli Państwo wszelkich starań w celu wyeliminowania błędów.

W wielu artykułach autorzy:

nie potrafili rozróżnić „składnika krwi” od „produktu krwiopochodnego”;
informowali opinię publiczną, że krew i jej składniki są kupowane za granicą, pomimo tego, że od wielu lat ani jedna jednostka składnika krwi nie została zakupiona poza granicami kraju, a pacjenci są zaopatrywani tylko i wyłącznie w składniki pochodzące od polskich dawców;
przyjmując błędne założenia metodologii liczenia, prezentowali informacje, że istotna część krwi ulega utylizacji. Jednak pragniemy zapewnić, że podstawowy składnik stosowany w lecznictwie jest wykorzystywany prawie w 100 %, chyba, że nie spełnia parametrów jakościowych (wirusologicznych, niezgodności grupy krwi, itp.), a stosowanie takiego składnika mogłoby wpłynąć negatywnie na zdrowie i życie pacjenta. W Polsce pobieranych jest ok. 1,2 mln donacji, a krew i jej składniki są wydane do przetoczenia w ilości ok. 1,6 mln jednostek.

Pragniemy zaznaczyć, że publikowanie nierzetelnych i wyrwanych z kontekstu danych z „Informacji o wynikach kontroli” Najwyższej Izby Kontroli, może doprowadzić do zmniejszenia ilości oddawanej krwi, a nawet doprowadzić do załamania systemu bazującego na honorowym krwiodawstwie. Należy stanowczo zaznaczyć, że skutki nierzetelnych informacji mogą być dla polskiego krwiodawstwa i krwiolecznictwa dramatyczne – krew jest potrzebna każdego dnia. Postęp medycyny i możliwość przeprowadzenia bardziej skomplikowanych operacji, szczególnie przeszczepień, do których wykorzystuje się duże ilości krwi, a także aktualna sytuacja demograficzna (społeczeństwo starzeje się, a więc następuje wzrost ilości hospitalizacji), powoduje ciągłe zapotrzebowania na krew i jej składniki. W związku z powyższym istnieje ryzyko, że krzywdząca, nieścisła i nierzetelna informacja możne spowodować brak krwi w Polsce, która jest niezbędna do zabezpieczenia podstawowych potrzeb pacjentów, co może wpłynąć na zdrowie i życie tych pacjentów. Każdy z nas może być w sytuacji, gdy od dostępności do krwi będzie zależało jego życie.

Serdecznie dziękujemy tym Dawcom, którzy pomimo nierzetelnych doniesień prasowych, oddają krew i jej składniki, a tym samym ratują życie i zdrowie innym.
_________________
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

©2006-2010 Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group.  Template made in: quaint.pl