forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
"transgender" nie oddał krwi
Autor Wiadomość
Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2014-10-23, 10:44   "transgender" nie oddał krwi

Cytat:
Czy facet w spódnicy może oddać krew? W Łodzi nie.
Igor Rakowski-Kłos, Jędrzej Słodkowski

Lekarka w centrum krwiodawstwa nie pozwoliła oddać krwi mężczyźnie w damskim ubraniu. Stwierdziła, że musi przynieść zaświadczenie od psychiatry.

Michał Garpiński niedawno przekroczył trzydziestkę. Od półtora roku chodzi po rodzinnej Łodzi w damskich ubraniach. Maluje paznokcie i robi makijaż. Także do pracy - jest informatykiem.

Garpiński jest orientacji heteroseksualnej, żyje w stałym związku z kobietą. Sam mówi o sobie, że jest "osobą transgender". - Nie jestem mężczyzną, który po prostu się przebiera - tu chodzi o coś więcej, o moją identyfikację płciową. Gdy byłem nastolatkiem, zrozumiałem, że jestem w rozkroku między tym, co uznaje się za męskość i kobiecość. Ale to nie jest rozkrok na tyle duży, żeby starać się o korekcję płci - tłumaczył nam przed miesiącem w rozmowie w "Wysokich Obcasach".

Tolerancja polskiego społeczeństwa go zaskoczyła.

- Spodziewałem się awantur ulicznych, agresji, pokazywania palcami. Nic takiego się nie stało - opowiadał. Garpiński nie miał też żadnych nieprzyjemnych sytuacji w instytucjach, sklepach czy urzędach. Aż do soboty.

Tego dnia odwiedził Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Franciszkańskiej w Łodzi. Oddawał tam krew wcześniej jako honorowy dawca krwi. Tyle że wówczas przychodził jeszcze w spodniach. Teraz, po dłuższej przerwie (zrobił sobie tatuaż, a potem miał badania serca), stawił się już w spódnicy i damskiej bluzce.

- Pokazałem zaświadczenie od kardiologa zezwalające na oddanie krwi. Zacząłem wypełniać kwestionariusz krwiodawcy - relacjonuje Garpiński. - Nagle zostałem wezwany do lekarki. Spytała, czy biorę tabletki hormonalne, skoro chcę zmienić płeć. Wytłumaczyłem, że nie, bo nie chcę zmieniać płci. Zdziwiła się i powiedziała, że nie mogę oddać krwi, bo mój wygląd nie zgadza się z płcią w dowodzie osobistym.

Lekarka wyraziła też wątpliwości co do stanu jego zdrowia psychicznego. - Sugerowała, że mogę prowadzić ryzykowne życie seksualne z różnymi partnerami. Ucinała każdą próbę dyskusji. Uznała, że wie lepiej - irytuje się Garpiński. - Powiedziała, że bez rozmowy z dyrektorem i specjalną komisją nie mogę być na razie honorowym krwiodawcą. Dyrektora nie było w pracy, więc poszedłem do domu.

Istnieje kilkadziesiąt medycznych przeciwwskazań do zostania dawcą krwi, m.in. choroby układu nerwowego. Nie ma wśród nich orientacji seksualnej. Krwiodawcą może też zostać osoba homoseksualna, która odbyła stosunek bez zabezpieczenia, czy osoba transseksualna po kuracji hormonalnej. Od niebezpiecznych zachowań seksualnych i kuracji musi jednak minąć pół roku. Żaden z tych przypadków nie dotyczy jednak Garpińskiego.

Dr Dioniza Marciniak-Bielak, zastępca dyrektora ds. medycznych łódzkiego centrum krwiodawstwa, nie chce się wypowiadać. Polega na "opinii internisty wysokiej klasy z wieloletnim stażem" i odsyła do dr Małgorzaty Halickiej, która w sobotę zdyskwalifikowała Garpińskiego.

Dr Halicka mówi, że pierwszy raz spotkała się z tym, żeby mężczyzna w makijażu chciał oddać krew. - Muszę mieć zgodność między dokumentem a wizerunkiem człowieka, żeby mieć pewność co do jego stabilności psychicznej - mówi. - Jeśli nie widzę tej zgodności, mogę podejrzewać różne rzeczy. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi są zaburzenia psychiczne. Byłam sama, nie mogłam ocenić tego w gabinecie, a dla dobra biorcy muszę mieć pewność. Jeśli ten dawca pojawi się u nas znów, poproszę, aby skonsultował się z psychiatrą. Jeśli fachowiec oceni, że jest w pełni zdrowia psychicznego, i nie będzie innych przeszkód, będzie mógł być dawcą.

Garpiński tak mówił o swoim stanie psychicznym po coming oucie: - Czuję się bez porównania lepiej. Nie jestem tak rozchwiany wewnętrznie i nie mam takich huśtawek nastrojów, więc inni też czują się przy mnie lepiej. Wywaliłem z siebie ogromny ciężar.

Garpiński poinformował o zdarzeniu Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

- Zapoznajemy się ze sprawą, ale jest za wcześnie, by mówić o tym, jakie kroki podejmiemy - mówi prawniczka Monika Wieczorek z PTPA. - Pierwszy raz spotykamy się z odmową dostępu do powszechnego krwiodawstwa osobie transgender.

źródło: Gazeta Wyborcza
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

Odpowiedz do tematu