forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Dawca Szpiku - rejestracja, listy, badania :)
Autor Wiadomość
Niśka 
świeżynka :)

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2013-11-08, 08:49   

kiler129, mnie wyszło (i podobne informacje gdzieś przeczytałam), że Warszawa (a przynajmniej warszawski RCKiK) wysyła próbki do białostockiego RCKiK. Nie wiem czemu, może tam mają możliwość wykonania odpowiednich badań?
List dostałam też z białostockiego RCKiK, ale ze znakiem banku dawców Poltransplantu. Dodam, że nigdy nie miałam nic wspólnego z białostockim RCKiK.
Wychodzi mi na to, że jeśli odda się próbki w Warszawie na Saskiej, należy szukać ich (fizycznie próbek, nie wpisu, bo wpis jest w banku Poltransplantu) w RCKiK w Białymstoku. Czemu tak jest - nie wiem.

Nutaharion 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 18 050
Wysłany: 2013-11-08, 15:44   

Poltransplant, DKMS itd., wszystkie wpisują do światowego rejestru? Zauważyłem, np. na stronie DKMS, że wpisani na ich liście przeważnie oddają szpik pacjentom z Niemiec/Polski. Tak jakby np. nie było oddawania szpiku dla pacjentów ze Stanów Zjednoczonych. Ba! Powiem lepiej. Nie słyszę o tym żeby polscy dawcy oddawali szpik np. pacjentom w Hiszpanii, Portugalii czy Grecji. Jak to w sumie działa ;-/?

Niśka 
świeżynka :)

Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2013-11-08, 15:51   

Nutaharion, Poltransplant prowadzi polski bank, DKMS niemiecki (nie wiem, jak się ma do tego DKMS Polska). W przypadku chorych najpierw przeszukiwana jest odpowiednia krajowa baza, a w przypadku niepowodzenia - przeszukiwana jest światowa.

Nie wiem, jak to jest w przypadku DKMS. W przypadku Poltransplantu, gdy sie rejestrowałam w RCKiK, oprócz ankiety wypełniałam dwa formularze: zgody na wpis do banku krajowego i zgody na wpis do banku światowego (to były dwa różne dokumenty).
Ostatnio zmieniony przez Niśka 2013-11-08, 15:52, w całości zmieniany 1 raz  

kotoj 

Grupa krwi: B Rh+
Wysłany: 2013-11-14, 18:23   

Nutaharion napisał/a:
Poltransplant, DKMS itd., wszystkie wpisują do światowego rejestru? Zauważyłem, np. na stronie DKMS, że wpisani na ich liście przeważnie oddają szpik pacjentom z Niemiec/Polski. Tak jakby np. nie było oddawania szpiku dla pacjentów ze Stanów Zjednoczonych. Ba! Powiem lepiej. Nie słyszę o tym żeby polscy dawcy oddawali szpik np. pacjentom w Hiszpanii, Portugalii czy Grecji. Jak to w sumie działa ;-/?

Ja jestem zarejestrowany w DKMSie i mój szpik poszedł do pacjenta z Węgier, więc chyba jednak idzie czasem w świat. Jesli chodzi o Stany Zjednoczone to coś mi się kojarzy że ze względu na inne przepisy lub wymogi medyczne nie ma możliwości przeszczepienia szpiku który pochodzi z Polski pacjentowi w USA.

xksenax22 

Wysłany: 2013-12-10, 21:44   

Tak jest, że wędruje po świecie, jednak zawsze pierwszeństwo mają pacjenci z tego samego państwa.

Allia 

Wysłany: 2013-12-10, 22:57   

A nie ci z największą zgodnością? No chyba że dawca z Polski pasuje idealnie np. do biorcy z Polski i z Niemiec, ale jaka jest na to szansa?

andromeda91 

Grupa krwi: nie wiem
Wysłany: 2013-12-13, 18:58   

Dużo słyszałam o dawcach szpiku. Zacheciła mnie tez moja wykładowczyni, która na jednych zajeciach mowila nam o oddawaniu szpiku i o kolezance ze studiow, która niestety zmarła, bo dawca sie nie znalazł. Jeszcze nie oddałam szpiku, ale na pewno to zrobie w najblizszym czasie. :)
Ostatnio zmieniony przez Andzia 2013-12-13, 20:21, w całości zmieniany 1 raz  

kopernik92 

Ilość oddanej krwi: 18000l
Wysłany: 2013-12-13, 22:36   

andromeda91, nie bądź taka pewna. Rozmawiałem kiedyś z paniami w moim RCKiK (miasto około 65 tysięcy mieszkańców) i mówiły, że tylko raz zdarzyło się by osobę z naszego obszaru wezwano na badania. Ogólnie rzecz biorąc znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne (o wiele trudniejsze od krwi) dlatego tak ważne jest ciągłe poszerzanie bazy danych potencjalnych dawców.

andromeda91 napisał/a:
Jeszcze nie oddałam szpiku, ale na pewno to zrobie w najblizszym czasie. :)

Zapewne chodziło Ci o zapisanie się do bazy ponieważ oddawanie szpiku nie wygląda tak jak przy krwi czyli "Dzień dobry, chciałabym oddać szpik". Bardzo mało osób z bazy kiedykolwiek dostaje chociażby prośbę o stawienie się na głębsze badania by ocenić zgodność.

Nutaharion 

Wysłany: 2013-12-15, 23:47   

Jak nas nie wołają to należy się cieszyć! :) To znak, że z naszym genetycznym bliźniakiem (lub genetycznymi bliźniakami) wszystko w porządku :)
Sam jestem zarejestrowany i z jednej strony chciałbym kiedyś komuś pomóc oddając szpik a z drugiej wiem, że to ciężka choroba z którą lepiej nie mieć do czynienia ;-)

kiler129 
Ratownik medyczny

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 19,13l
Gatunek: UFOk
Wysłany: 2013-12-17, 13:47   

Zobaczcie co dziś znalazłem w skrzynce :hyhy:

Nutaharion 

Wysłany: 2013-12-18, 20:10   

Super :) !
Ja już od jakiegoś czas też należę do grona potencjalnych dawców szpiku. Mam nadzieję, że mój genetyczny bliźniak ma się dobrze ale w razie czego jestem gotowy.

mo 

Wysłany: 2014-04-13, 09:47   

Cześć:)
Rejestrowałam się ponad roku temu w RCKiK w Warszawie jako dawca szpiku. W tym tygodniu napisałam maila do POLTRANSPLANTU z pytaniem, czy już jestem w rejestrze i uzyskałam odpowiedź negatywną (polecili dowiedzieć się, co z próbką).
Czy to możliwe, że przez ponad rok RCKiK nie zdążył zrobić badań? Zadzwoniłam do nich, pani powiedziała, że nie jestem na liście osób z którymi próbkami było 'coś nie tak' i kazała zadzwonić później.
Zadzwonię pewnie w poniedziałek i zapewne powtórzą mi, że oni nic nie wiedzą. I co? Do RCKiK w Białymstoku mam dzwonić (bo tam wysyłają próbki)? Rejestrować się jeszcze raz? Czy ktoś może był w podobnej sytuacji?

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2014-04-13, 15:44   

@mo: tak, ja byłem - na poprzedniej stronie o tym pisałem. Nie wiem co się tam dzieje ale jak widać nie jesteś jedyną osobą z tym problemem. W sumie do dziś mi nie dali odpowiedzi co się stało...

Drobiazgowa 

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 3500 ? ;)
Wysłany: 2014-04-15, 22:45   

Czy ktoś z Was już oddał szpik? Czy podczas wypełniania ankiety zgłoszeniowej i w późniejszym toku procedury mozna zastrzec sposób oddania szpiku? Szczerze przeraża mnie opcja pobrania szpiku z talerza kości biodrowej... Nigdy nie miałam styczności z grubszą medycyną poza oddawaniem krwi i chirurgicznym usuwaniem ósemek :) . Tylko to mnie hamuje przed rejestracją... :|

kiler129 
Ratownik medyczny

Wysłany: 2014-04-16, 00:08   

Z tego co mi wiadomo o metodzie decyduje się na podstawie wskazań u pacjenta - zawsze możesz się wtedy nie zgodzić na zabieg. Podczas szukania nie uwzględnia się metody pobrania.
Nie ma się czego bać - dłużej trwa przygotowanie sprzętu do zabiegu i wszystkie procedury niż sama "operacja".

Odpowiedz do tematu