forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
odmowa udzielenia pomocy przez personel krwiobusa
Autor Wiadomość
KJ 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 9,9 l
Wysłany: 2011-08-24, 10:51   

wiem, że nie na temat, ale w sumie nie znalazłam miejsca na ten przypadek. Kilka dni temu czekałam pod ambulansem na oddającą koleżankę. W tzw. międzyczasie do ambulansu podeszła para - dziewczyna miała rozciętą nogę. Chcieli prosić o opatrunek, ale pielęgniarki kazały im wzywać pogotowie, bo one nie udzielają pomocy (faktycznie je wezwali). wydawało mi się, że zrobienie opatrunku niekrwiodawcy nie powinno być problemem, przecież apteczkę muszą mieć... i tu moje pytanie: czy są jakieś odrębne przepisy które to regulują (czyt. zabraniają)?

Skoro wiesz, to po co tu piszesz?
Ostatnio zmieniony przez Martens 2011-08-24, 16:16, w całości zmieniany 1 raz  

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2011-08-24, 16:14   

KJ napisał/a:
wydawało mi się, że zrobienie opatrunku niekrwiodawcy nie powinno być problemem, przecież apteczkę muszą mieć... i tu moje pytanie: czy są jakieś odrębne przepisy które to regulują (czyt. zabraniają)?

Jestem pewien, że gdyby doszło do sytuacji zagrożenia życia, to i pielęgniarki i lekarze z krwiobusu udzieliliby niezbędnej pomocy. Natomiast w tej sytuacji nie dziwię się, że odesłali poszkodowaną na 112. Krwiobus to nie ambulatorium.

Goalkeper 
ZHDK II°, KHDK KLAsyki

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 17100
Wysłany: 2011-08-24, 17:05   

Trzeba było pocałować i do wesela by się zagoiło :) A faktycznie jest tak jak napisał Martens, pomoc niesie się wtedy, kiedy występuje poważne zagrożenie zdrowia lub życia. W przypadku, gdyby występował krwotok i by odmówili, poszkodowany miałby prawo oskarżyć, a wyrok za nie udzielenie pierwszej pomocy to 3 lata krat w oczach. Z drugiej strony to nie widziałbym problemu, coby Piguły podały kilka gazików i zwój plastra, żeby sami się opatrzyli. Z tym 112 też troszkę przesadziły, ostatnio był program o tym w uwadze, jak to babka po karetkę zadzwoniła, która jechała na złamanie karku ponad 20km przez korki tylko po to, żeby dowiedzieć się, że babce kałkaz w bagażniku zdychał i żeby go reanimowali.

Niśka 
świeżynka :)

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 3,15 l + 3,75 l KKP
Wysłany: 2011-08-24, 19:29   

Goalkeper napisał/a:
ostatnio był program o tym w uwadze, jak to babka po karetkę zadzwoniła, która jechała na złamanie karku ponad 20km przez korki tylko po to, żeby dowiedzieć się, że babce kałkaz w bagażniku zdychał i żeby go reanimowali.

A potem się ludzie dziwią, że na karetkę trzeba czekać, bo nie ma żadnej w stacji. Wszystkie w terenie, część do takich kałkazów lub... na przykład drobnych niedyspozycji gastrycznych.

Może te pielęgniarki miały ściśle obliczone wszystkie gaziki i bandaże i ktoś by je rozliczył? Dla przykładu: do morfologii tyle gazików, igieł, próbowek etc. Donacje - na jeden worek tyle a tyle tego. I potem ktoś by sprawdził i klops.

Goalkeper napisał/a:
Z tym 112 też troszkę przesadziły

Nie znamy sytuacji....
Goalkeper napisał/a:
A faktycznie jest tak jak napisał Martens, pomoc niesie się wtedy, kiedy występuje poważne zagrożenie zdrowia lub życia. W przypadku, gdyby występował krwotok i by odmówili, poszkodowany miałby prawo oskarżyć,

Gdyby zadzwoniły do pogotowia to już nie, bo taki telefon już jest udzieleniem pierwszej pomocy. Nie wiem, może apteczki "ekstra" nie miały? Bo nie sądzę, aby jakakolwiek specjalizacja pielęgniarska zwalniała od obowiązku udzielenia pierwszej pomocy.

KJ 

Grupa krwi: B Rh-
Ilość oddanej krwi: 9,9 l
Wysłany: 2011-08-26, 10:03   

może i nie mają obowiązku,ale zawsze wydawało mi się, że pielęgniarka to też zawód zaufania publicznego...

luzik 

Ilość oddanej krwi: ponad 35l
Wysłany: 2011-08-26, 15:00   

A mi się wydaje, że dobrze zrobily. Wystarczyło podejść do jakiejś apteki i kupić sobie opatrunek. Nie widze powodu, aby pielegniarki miały się zajmować każdym kto do nich przyjdzie, kiedy nie ma zagrożenia życia.
Po to są służby ktore się tym zajmują, aby z nich korzystać.
Ostatnio zmieniony przez luzik 2011-08-26, 15:02, w całości zmieniany 1 raz  

Kacper 

Ilość oddanej krwi: 22,00L
Wysłany: 2011-08-29, 23:32   

Nie tylko personel medyczny jest zobowiazany do udzielenia pomocy, ale kazda osoba - nie chodzi mi juz doslownie tylko o ten przypadek - ale np. podczas wypadku samochodowego - kazdy ma obowiazek udzielenia podstawowej pomocy - ale w przypadku kiedy jest to rozcieta noga i prawdopodobnie trzeba bylo ja zszyc - to juz pozostaje pogotowie, bo w ambulansie raczej nie posiadaja takiego zestawu nici...

Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2011-08-29, 23:42   

Kacper, tylko obowiązek udzielenia pomocy nie oznacza wyłącznie zajęcia się poszkodowanym - w określonych wypadkach sam telefon po pomoc jest już wypełnieniem tego obowiązku.

Odpowiedz do tematu