forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
wstydliwe pytanie
Autor Wiadomość
Martens 

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2010-03-05, 23:26   

KruQ napisał/a:
Też ich nie biorę, ale nie mam też zamiaru niczego nadinterpretować.

Nie było moim zamiarem sugerowanie, że bierzesz - to tak dla jasności. Chodziło mi jedynie o to, że jeśli się nie używa narkotyków to nie ma wątpliwości. Oczywiście, spór o podział na "miękkie" i "twarde", karalność za posiadanie itd. to temat-rzeka, nie do tego wątku. Uważam, że nie tylko w odniesieniu do narkotyków, powiniśmy stosować wobec siebie jako hdk zasadę "ograniczonego zaufania": jeśli mamy wątpliwości, czy o czymś mówić lekarzowi, czy nie - to mówić.
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

kender 
ciut wiedźma

Ilość oddanej krwi: ok 10 l
Wysłany: 2010-03-07, 23:42   

Z tego, co pamiętam, to w dniu donacji nie powinno się palić nawet papierosów - choć nie wiem ilu dawców się do tego stosuje.

A jeśli chodzi o to, w czym to biorcy zaszkodzi, to pomyślcie choćby o wcześniakach, dzieciaczkach, którym jeszcze nie wykształciły się do końca enzymy wątrobowe i które nie są w stanie żadnego syfu zmetabolizować, zatem idzie im to z krwią prosto w mózg. Zaszkodzi.

Jeśli chodzi o badanie pod kątem donacji szpiku, to rzeczywiście nic to nie zmienia.
Ostatnio zmieniony przez kender 2010-03-07, 23:50, w całości zmieniany 1 raz  

Martens 

Ilość oddanej krwi: 56,150
Wysłany: 2010-03-08, 00:10   

kender napisał/a:
Z tego, co pamiętam, to w dniu donacji nie powinno się palić nawet papierosów - choć nie wiem ilu dawców się do tego stosuje.

Z moich obserwacji wynika, że wielu... się nie stosuje. Nie tylko w dniu donacji ale nawet na kilkadziesiąt minut przed. Swego czasu na Saskiej nie dawało się wejść do toalety dla dawców z powodu kłębów dymu.
tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!...

marcin21 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 1350 ml
Wysłany: 2010-03-08, 20:21   

Nie wiem jak to jest z oddawaniem krwi do rejestracji na dawcę szpiku, lecz ostatnio byłem z kolegą oddawać krew u siebie w stacji RCKIK i kolega podczas rozmowy z lekarzem poinformował go, że miesiąc wcześniej palił trawkę po tej informacji lekarz go zaprosił za 6 miesięcy ponownie :) :) :) , ale tak jak mówię był to przypadek podczas oddawania pełnej krwi nie wiem jak jest w temacie szpiku…………

Chyba, że co inna stacja lub lekarz to inny obyczaj………… :D :D :D
Ostatnio zmieniony przez Martens 2010-03-09, 15:48, w całości zmieniany 2 razy  

aagnieszkaa 

Grupa krwi: B Rh-
Wysłany: 2010-03-09, 00:05   

Ja osobiście jestem przeciwna trawce i papierosom, ale jednak myślę, że oficjalne stanowisko (w sprawie trawki) poszczególnych Rckików bardzo by pomogło. Można by dołączyć pytanie np. czy przez ostatni rok/pół roku/etc byłeś pod wpływem THC. Albo jakoś inaczej wyklarować, jaki czas po zapaleniu można oddać krew. Jest mnóstwo osób, które np. zapaliły raz w życiu trawkę i teraz nie wiedzą, czy np. rok po takim incydencie mogą oddać, a boją się zapytać, a jak już gdzieś zapytają, to otrzymują odpowiedź typu 'jak bierzesz narkotyki to nie oddawaj'. W efekcie mnóstwo ludzi , którzy są 'czyści' i 100%zdrowi, nie oddaje krwi bo się boi że komuś zaszkodzi. Z drugiej strony są osoby, które 'wiedzą swoje' i oddają krew parę dni po zapaleniu trawki (może pytanie w ankiecie dot THC skłoniłoby je do refleksji).
Skoro kiedyś w warszawskich ankietach wprowadzili pytanie o świńską grypę, to dodanie jednego pytania o THC chyba by nie zaszkodziło, a wręcz pomogło i wyjaśniło sprawę:)
Ostatnio zmieniony przez Martens 2010-03-09, 15:51, w całości zmieniany 1 raz  

Gosia 

Grupa krwi: A Rh-
Ilość oddanej krwi: 2,25 l
Wysłany: 2010-03-09, 00:55   

Ja też sądzę że odpowiednio sformułowane pytanie o palenie powinno się znaleźć formularzu, ponieważ pytanie o THC pojawia się niezwykle często na forach krwiodawców. Rozwiałoby to wszelkie wątpliwości. Takowego pytania wprost nie ma a jak się je zada to odpowiedź często brzmi:'Zgodnie z przepisami dotyczącymi kwalifikacji dawców krwi, osoby stosujące substancje psychoaktywne są dyskwalifikowane. '

Ostatnio zmieniony przez Gosia 2010-03-09, 01:08, w całości zmieniany 2 razy  

KruQ 

Grupa krwi: 0 Rh-
Ilość oddanej krwi: >30 l
Wysłany: 2010-03-09, 09:18   

Zadam teraz może głupie pytanie, ale... ma chyba kluczowe znaczenie dla sprawy i powinna być na nie prosta odpowiedź (choć ja jej nie znam).
Jak długo po zapaleniu można to wykryć, (przeprowadzając jakieś standardowe testy?
Jeśli się nie mylę, samochodem można jechać już po kilku godzinach od zapalenia. Czy zatem sześciomiesięczny ban nie jest przesadą? Czy taki czas dyskwalifikacji ma jakieś uzasadnienie medyczne, czy może ma tu ujście niewiedza, presja społeczna?
pozdro

Zyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno gdy umrzesz
Całe życie z wariatami
Ostatnio zmieniony przez Martens 2010-03-09, 10:39, w całości zmieniany 2 razy  

Gosia 

Wysłany: 2010-03-09, 13:50   

Wiem, że to nie w temacie, ale że w tym wątku pojawiło się dużo komentarzy a propos palenia papierosów przed donacją, to umieszczę tą wypowiedź lekarza właśnie tutaj.

Lekarz wrocławskiego rckik: "Palacze mogą oddawać krew.Należy tylko pamiętać, że pół godziny przed jak i pół godziny po oddaniu krwi należy wstrzymać się z paleniem papierosów."
źródło

[ Dodano: 2010-03-09, 21:38 ]
Pytania i odpowiedzi z forum krwiodawcy dotyczące marihuany:

pytanie o okres utrzymywania się w organiźmie.. odp brak

czy jednorazowe zapalenie dyskwalifikuje

kolejne pytanie o czas jaki musi minąć, odpowiedzi brak

kolejne pytanie z maksymalnie wymijającą odpowiedzią

jeśli brak zaburzeń działania to można oddać krew...

zdenerwowany forumowicz zadaj pytanie, lekarz lekceważy...

moja 'ulubiona' odpowiedź lekarza na pytanie o okres jaki musi minąć :"lepiej tak żyć ,by nie musieć się nad tym zastanawiać! " :/ o amfetaminie-odpowiedź bardzo konkretna!

Skąd wiadomo, że od zapalenia marihuany trzeba odczekać pół roku? Nigdzie na taką informację nie natrafiłam.

fotomis 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2010-03-10, 14:02   

Cóż, ludkowie w RCKiK'ach, udzielają takich wymijających odpowiedzi, bowiem boją się dwu rzeczy:
a) stad 'napalonych' kandydatów na dawców, z którymi potem trzeba będzie się użerać;
b) tego, że ktoś, np. żądny rozgłosu pismak albo, co gorsza, prokurator, mógłby potraktować 'niewymijającą' odpowiedź jako zachęcanie, nakłanianie albo i zdradę stanu.

Dlatego też na oficjalnych stronach znajdziesz, podobne do cytowanych przez Ciebie, ogólnikowe dyrdymałki, obficie przyprawione tzw. 'smrodkiem dydaktycznym'. Natomiast konkretnej odpowiedzi udzieli Ci lekarz w zaciszu gabnetu.

Hipokryzja? Oczywiście, ale ja tam ich trochę rozumiem..

Gosia napisał/a:
Skąd wiadomo, że od zapalenia marihuany trzeba odczekać pół roku?

Znikąd. :) U osoby w miarę zdrowej okres półtrwania THC we krwi to 1-4 dni, więc dwutygodniowa przerwa od zapalenia do donacji jest więcej niż wystarczająca - i zapewne takiej odpowiedzi udzieli Ci lekarz w czasie kwalifikacji. Chyba, że trafisz na jakiegoś 'nawiedzonego', dla którego ideologia jest istotniejsza od faktów - tacy też się zdarzają. :D

Nb proponowałbym zapoznać się, od początku do końca, z wątkami:
http://forum.krewniacy.pl/viewtopic.php?t=4343
http://forum.krewniacy.pl/viewtopic.php?t=4618

Michał
Ostatnio zmieniony przez fotomis 2010-03-10, 14:23, w całości zmieniany 2 razy  

Gosia 

Wysłany: 2010-03-11, 13:16   

fotomis, dziękuję za odpowiedź, rozjaśniła mi się sytuacja :)
Niektórzy boją się osobiście zapytać lekarza, więc korzystają ze względnej anonimowości forum na stronach rckik-ów, a tam odpowiedzi brak. No cóż rozumiem, że tak być musi, niestety :( Nikt nie chce mieć problemów.

Odpowiedz do tematu