forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
HPV
Autor Wiadomość
kender 
ciut wiedźma

Grupa krwi: 0 Rh+
Ilość oddanej krwi: ok 10 l
Wysłany: 2009-02-06, 22:50   HPV

Mam pytania, na które nie umiał odpowiedzieć mi lekarz z RCKiK - czy zakażenie HPV z odmian proliferacyjnych dyskwalifikuje dawcę? Wirus ten nie bytuje we krwi, wyłącznie w nabłonku, gdzie powoduje wzmożoną proliferację i tym samym powstanie charakterystycznych zmian - kłykcin.

Zakażenia tymi odmianami HPV są podobno teraz tak nagminne, że mniej niż 1 na 10 kobiet w wieku 18 - trzydzieści parę, nie jest zarażona (są to wyniki przybliżone, podane mi przez mojego lekarza, który każdą swoją pacjentkę bada pod tym kontem w ramach programu). Ja dowiedziałam się o zakażeniu dopiero, kiedy zmieniłam lekarza, żaden poprzedni ginekolog nie badał mnie w tym kierunku. Co może znaczyć, że porażająca większość kobiet w tym przedziale wiekowym nie ma pojęcia o swoim nosicielstwie i spokojnie oddaje krew...

Bujdą jest też, że zakaża się wyłącznie drogą płciową - rozmawiałam ostatnio z dziewczyną, która żadnych kontaktów płciowych nie miała - a wirusa ma.

Czy ktoś miał może podobny problem lub potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie? W swojej stacji byłam podobno pierwszą taką osobą... Bardzo zależy mi na dalszej możliwości oddawania, mam więc nadzieję, że nie zostanę zdyskwalifikowana... Nie chciałabym jednak komukolwiek zaszkodzić...

Danyeru 
Wredny PasQd

Grupa krwi: B Rh+
Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2009-02-07, 01:03   

kender, w łódzkim RCKiK jest to sprawa otwarta.
Tzn. na pytanie, czy nosiciele HPV mogą oddawać krew, jest odpowiedź: "zdecyduje lekarz po zebraniu wywiadu".

IMHO, jeżeli we krwi nie występuje i lekarz nic "czepialskiego" nie znajdzie, to powinien dopuścić.

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

fotomis 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: ZHDK
Wysłany: 2009-02-07, 11:23   

el_danielo napisał/a:
IMHO, jeżeli we krwi nie występuje [..]

No właśnie, jeżeli...

Problem polega na tym, że wirusy HPV, a ściślej ich DNA, można wykryć w komórkach monouklearnych krwi obwodowej (np. monocytach czy limfocytach) osób zainfekowanych, a więc bardzo daleko od miejsca wtargnięcia (skóry czy śluzówki). Czyni to dość prawdopodobnym, że mogą być i inne drogi pasażu wirusa, nie tylko bezpośredni kontakt nabłonka i zdaniem autorów poniższej, niezbyt starej pracy, nie da się wykluczyć, że jedną z tych dróg mogą być komórki krwi.
Cytat:
"Could human papillomaviruses be spread through blood?", Bodaghi S. et al., Journal of Clinical Microbiology, vol.43(11), pp.5428-34 (2005)

Tak czy inaczej, jak powiedzial el_danielo, decyzję o oddaniu krwi podejmie lekarz w Centrum i, jakby co, to na niego spada odpowiedzialność.

Michał

kender 
ciut wiedźma

Wysłany: 2009-02-08, 16:53   

Dzięki za odpowiedź... Jak już pisałam - lekarz kwalifikujący nie wiedział, co ma mi powiedzieć, jutro rozmowa z szefową stacji i ostateczna decyzja. Zastanawiam się też, czy po zabiegu usunięcia kłykcin (zyskuje się wtedy przeciwciała) można oddawać krew... Muszę się też o to jutro dopytać.

A swoją drogą, jeśli zostanę zbanowana, to co z tymi wszystkimi ludźmi (i kobietami i mężczyznami, którzy też mogą być nosicielami), którzy nie trafili do programu badań i nic o zakażeniu swym nie wiedzą?

kender 
ciut wiedźma

Wysłany: 2009-02-09, 18:03   

Temat można zamknąć - zostałam dopuszczona do oddawania!!

Ponieważ dowiedziałam się dopiero teraz, więc nie zdążyłam już oddać dziś i będę mieć miesiąc opóźnienia teraz, ale najważniejsze jest to, że nie zostałam zdyskwalifikowana. Szefowa ekspedycji RCKiK też nie umiała odpowiedzieć od razu i sprawa poszła jeszcze wyżej i dopiero przed chwilą miałam telefon z wiadomością o ułaskawieniu :) Ponieważ pan doktor, który sprawę opiniował podobno jest jedną z najbardziej kompetentnych w tej materii osób w Polsce, więc wydaje mi się, że w innych placówkach też powinni dopuszczać.

Pozdrawiam :) :) :)

Danyeru 
Wredny PasQd

Ilość oddanej krwi: 27960ml i BAN
Wysłany: 2009-02-09, 23:47   

Przyklejam.

"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."

karolina.mix 

Ilość oddanej krwi: 6000ml
Wysłany: 2009-08-11, 22:58   

Jeśli już mowa o HVP. Ostatnio dużo mówią o szczepionce przeciw temu wirusowi. Uważacie, że warto wydać te ponad 1500 zł na szczepionki?
I czy w trakcie szczepienia (pomiędzy trzema dawkami) można oddawać krew?

SC_ 

Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 6,75 l
Wysłany: 2009-08-12, 15:55   

karolina.mix napisał/a:
Jeśli już mowa o HVP. Ostatnio dużo mówią o szczepionce przeciw temu wirusowi. Uważacie, że warto wydać te ponad 1500 zł na szczepionki?
I czy w trakcie szczepienia (pomiędzy trzema dawkami) można oddawać krew?

nie wiem, czy na pierwsze z Twoich pytań da się już odpowiedzieć jednoznacznie, w każdym razie ja póki co spotkałam tylko ginekologów, którzy mówili, że warto
a co do oddawania krwi - można, po każdej dawce trzeba odczekać tylko 48 godzin, więc pomiędzy nimi spokojnie można oddawać krew (informacja z katowickiego RCKiK)

Odpowiedz do tematu