forum krewniakow

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia HDK
Autor Wiadomość
noiragneau 


Grupa krwi: A Rh+
Ilość oddanej krwi: 5400
Wiek: 32
Dołączył: 03 Lut 2006
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2006-02-07, 16:48   

A teraz troche inna historia.
Artykuł pobrany z www.krwiodawcyns.prv.pl
Historia SHDK

W 1989 roku w toruńskim Klubie HDK Elana spotkali się przedstawiciele około 50 Klubów HDK z terenu całej Polski, a celem tego spotkania było uczynienie jakichś ruchów, aby zmusić PCK do podjęcia starań celem poprawy sytuacji w polskim krwiodawstwie, która w latach 80-tych nie była zbyt dobra, lub nawet wyjście spod egidy PCK, jednak podczas tego spotkania okazało się, że wiele Klubów uczynić tego nie zamierza, ponieważ szczególnie w dużych zakładach pracy istniały stanowiska ds. współpracy z PCK i uczynienie takiego kroku byłoby dla nich niekorzystne.

Po tym spotkaniu Prezesi dwóch Klubów PCK: J. Lankau z Klubu Kolejarz z Białegostoku oraz J. Pankowski z Klubu HDK przy ZG Rudna z Polkowic złożyli równocześnie w sądach Statuty: w Białymstoku statut Bractwa Krwiodawców oraz w Legnicy statut Stowarzyszenia Krwiodawców. Jednak wcześniej został zarejestrowany statut Stowarzyszenia i tak właśnie powstało Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP. Pierwszy Statut Stowarzyszenia był bardzo okrojony, ale istniał w nim zapis o tym, iż Stowarzyszenie wywodzi się z PCK oraz że będzie współpracować z każdym, kto działa na rzecz innych ludzi, w tym także PCK, jednak w skutek protestów władz PCK, dotyczących używania ich nazwy, zapis ten został ze Statutu usunięty.

I Kongres odbył się w Ełku w 1990 roku, na którym Prezesem został J. Pankowski, natomiast Wiceprezesem J. Lankau, a siedzibą Rady Głównej był miasto Polkowice.

II Kongres odbył się w 1994 roku we Wrocławiu, na którym Prezesem został A. Kazimierczuk z Klubu HDK Agromet-Pilmet Wrocław, a siedzibą Rady Głównej był miasto Wrocław.

Podczas tej kadencji Rady Głównej do Stowarzyszenia przystąpił nowopowstały Klub HDK z Nowego Sącza, z ówczesnym Prezesem M. Baranem.

III Kongres odbył się w 1998 roku w Taciszowie, na którym Prezesem został H. Pietrzak z Klubu HDK przy ZG Brzeziny, a siedzibą Rady Głównej było miasto Ruda Śląska. Jednak ze względu na problemy w Klubie będącym siedzibą Rady Głównej postanowiono zwołać Nadzwyczajny Kongres, który odbył się w 2000 roku, a na którym Prezesem wybrany K. Stankowski z Klubu HDK przy NSK Iskra, natomiast Rada Główna miała siedzibę w Kielcach.

IV Kongres odbył się w 2002 roku w Kielcach, na którym Prezesem został J. Maksimowicz, z Klubu HDK przy KWK Wujek, a siedzibą Rady Głównej zostało miasto Katowice.


(spisano na podstawie wspomnień jednego z twórców

Stowarzyszenia Janka Lankau

z Klubu „KOLEJARZ” im. Dr Ireny Białówny z Białegostoku.)
_________________
Pozdrawiam
M.B.
 
 
     
PP
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-18, 21:28   

Początki oddawania krwi we Wrocławiu
(wybór ze strony:http://rckik.wroclaw.pl/?id=40&go=0#dorobisz)

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu prowadzące działalność w zakresie pobierania, przetwarzania i dostarczania krwi oraz jej składników szpitalom Dolnego Śląska jest spadkobiercą bogatej tradycji krwiodawstwa we Wrocławiu.

Oficjalną datą rozpoczęcia krwiodawstwa we Wrocławiu jest czerwiec 1946r., kiedy to utworzono Ośrodek Krwiodawstwa przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża, przy ul. Poniatowskiego.
Istotą funkcjonowania Stacji, a następnie Centrum Krwiodawstwa byli, są i będą krwiodawcy.
Liczba dawców w pierwszych latach istnienia stacji krwiodawstwa szybko wzrastała, czego wynikiem był wzrost liczby dawców w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (w 1952 roku – 2,5, a w 1970r. – 28,4 dawców). Obecnie wskaźnik ten we Wrocławiu wynosi 35 donacji na 1000 mieszkańców. Do 1958r. krwiodawstwo na Dolnym Śląsku opierało się wyłącznie na dawcach, którzy otrzymywali za oddaną krew ekwiwalent pieniężny i w tym roku ilość dawców oddających płatnie wynosiła 38%. Od 1959r., dzięki działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża podjęto wzmożoną akcję propagowania honorowego oddawania krwi, która dała ogromny rezultat.
To dawcy z Dzierżoniowa byli jednymi z pierwszych w kraju, którzy oddawali krew honorowo. :hurra: Początek lat 60-tych to także powstawanie jednych z pierwszych w Polsce Klubów HDK. Krwiodawcami byli pracownicy dużych zakładów pracy: PZL Hydral, Dolmel, Wrozamet, Polar, MPK, Jelczańske Zakłady Samochodowe, Pafawag, Rokita, ZNTK Oleśnica, ZNTK Oława.
W 1970r. procent dawców honorowych wrocławskiej Stacji był najwyższy w kraju i wynosił aż 83,5%. Lata 70-te to dalszy rozwój klubów HDK, skupiających ponad 7 tysięcy krwiodawców, a liczba ta podwoiła się w latach 80-tych. Sytuacja ekonomiczna kraju w latach 90-tych spowodowała likwidację wielu zakładów pracy, a przez to spadek liczby przyzakładowych klubów krwiodawców. Jednak wielu dawców pozostało wiernymi oddawaniu krwi i zakorzenione czerwonokrzyskie idee przetrwały do dziś.
W ciągu ostatniego 10-lecia pobrano około pół miliona donacji krwi pełnej, wykonano blisko 21 tysięcy separacji płytkowych. Liczba dawców honorowych w tym czasie wyniosła około 240 tysięcy. Odsetek dawców płatnych zmalał do 0,13 %. W ostatnim roku od dawców honorowych pobrano 50 897 jednostek krwi pełnej, z tego 23% dawców oddawało krew w Oddziałach Terenowych.
Współpraca z Polskim Czerwonym Krzyżem i Klubami Honorowych Dawców Krwi oraz grupami studenckimi, na czele z NZS, daje wymierne efekty. To dzięki ludziom odpowiadających na potrzebę krwi możliwe jest ratowanie zdrowia i życia wielu pacjentów.
:)
PS
A dawne Jeleniogórskie i Wałbrzyskie to RCKiK Wałbrzych
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

©2006-2010 Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group.  Template made in: quaint.pl