To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Krewniaków
FORUM KREWNIAKÓW

Honorowe Krwiodawstwo - Odznaki ZHDK

Gryf - 2009-02-14, 17:19

Cytat:
zauważyłem też że pomimo tego iż Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 mówi o tym, że odznakę "Zasłużony HDK" nadaje się m.in. na wniosek jednostek publicznej służby krwi, to wszystkie zapytania o odznakę są "przekierowywane" do PCK

Zalecam używanie funkcji Szukaj. To nie boli. :zly:
Wielokrotnie na forum były posty na ten temat:
Odznakę ZHDK nadaje Polski Czerwony Krzyż (vide art. 7 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi). Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że u nich należy dowiadywać się, czy już została nadana (w zasadzie otrzymuje się ją z automatu - wystarczy spełnienie kryterium ilości oddanej krwi) i kiedy można się po nią zgłosić (duża część Zarządów Okręgowych PCK organizuje "przymusowe" uroczyste wręczenia).
Natomiast nie trzeba być ani przez chwilę członkiem PCK, by otrzymać odznakę ZHDK.

T-O-M-E-K - 2009-02-15, 16:11

Gryf napisał/a:
Natomiast nie trzeba być ani przez chwilę członkiem PCK, by otrzymać odznakę ZHDK.


Sorki za zamieszanie, ale jak już padła odpowiedź, to pozwólcie, że dopytam, jak zainteresowana osoba dowiaduje się, że planowane jest mu wręczenie odznaki ?

AdalbertMazurek - 2009-02-15, 20:25

W moim przypadku musiałem się sam pofatygować o zaświadczenie z RCKiK na temat oddanej ilości, a następnie do PCK po wypełnienie formularza, a następnie po odebranie odznaki.
W przypadku członkostwa w jakimś stowarzyszeniu, papierami nie trzeba się już osobiście zajmować, przynajmniej tak mi powiedziano.

Gryf - 2009-02-15, 20:56

T-O-M-E-K napisał/a:
Sorki za zamieszanie, ale jak już padła odpowiedź, to pozwólcie, że dopytam, jak zainteresowana osoba dowiaduje się, że planowane jest mu wręczenie odznaki ?

W Warszawie dzwoni się do delikwenta i zaprasza na konkretny termin (zwykle wyróżnianych jest więcej niż jeden). O ile wiem, często taka krótka uroczystość ma miejsce przed posiedzeniem Mazowieckiej Okręgowej Rady HDK PCK. Ta zaś obraduje dość regularnie, więc jeśli potencjalnemu odznaczonemu nie pasuje najbliższy termin, to i tak nie czeka zbyt długo.

Raven - 2009-02-16, 10:04

Gryf napisał/a:

Zalecam używanie funkcji Szukaj. To nie boli. :zly:


zalecam poznać nowsze akty prawne niż te z przed dekady. to też nie boli.

Gryf napisał/a:
Odznakę ZHDK nadaje Polski Czerwony Krzyż (vide art. 7 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi). Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że u nich należy dowiadywać się, czy już została nadana


a co powiesz na to:
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 21 sierpnia 2006 r.

w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Odznakę honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” nadaje się na pisemny wniosek jednostek organizacyjnych Polskiego Czerwonego Krzyża, stowarzyszeń i klubów zrzeszających honorowych dawców krwi oraz jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi.

Dziennik Ustaw z 5 października 2006 Nr 180 poz. 1324
Data ogłoszenia:2006-10-05
Data wejścia w życie:2006-10-20
Data obowiązywania: 2006-10-20

i chociaż faktycznie to PCK prowadzi ewidencję wydanych Odznak, to chodzi o to że skoro mowa jest o tym iż ZHDK może być nadane na wniosek RCKiK to dlaczego mam biegać od okienka do okienka (przez pół miasta, lub z miasta do miasta) z kolejnymi papierkami jeśli mogę to (teoretycznie, jak się okazuje) załatwić podczas oddawania krwi. i nie jest to jakiś wielki problem, bo część RCKiK załatwia to "od ręki". niestety dla większej części jest to problem nie do pokonania. a żeby było śmieszniej to ZHDK II stopnia dostałem na wniosek RCKiK we Wrocławiu, które teraz wszystkich pytających o to odsyła do PCK, a moje zapytanie "Dlaczego?" zostało zmoderowane i się nie ukazało na ich "forum".


pozdrawiam

Gryf - 2009-02-16, 21:07

Raven napisał/a:
zalecam poznać nowsze akty prawne niż te z przed dekady. to też nie boli.

Zalecam zapoznanie się z systemem prawnym w Polsce, bo nie masz o nim bladego pojęcia. :zly:
Ustawa o publicznej służbie krwi jest aktem obowiązującym w tym kraju... i to aktem nadrzędnym wobec wszelkich rozporządzeń. Nie ma żadnego znaczenia, ile czasu temu weszła w życie. Do niedawna w naszym kraju obowiązywało jeszcze kilka dekretów Prezydenta RP sprzed II Wojny Światowej (tak, tak, posługiwano się nimi nawet w czasach PRL)...

Raven napisał/a:
a co powiesz na to:
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 21 sierpnia 2006 r.

Powiem na to, że jest to rozporządzenie wykonawcze do ustawy o publicznej służbie krwi, akt niższego rzędu. Sam zresztą cytujesz odnośny zapis:
Cytat:
Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215) zarządza się, co następuje:

Ustawa jest nadrzędna wobec każdego rozporządzenia, a szczególnie wobec takiego wydanego na jej podstawie (tu: na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy). Jej zapisy są zawsze ważniejsze i nie mogą być poprzez rozporządzenie zmieniane, lecz jedynie doprecyzowane. Dlatego też w akcie prawnym z roku 2006 nie ma mowy o tym, kto przyznaje odznaki ZHDK, lecz tylko kto prowadzi ich ewidencję. A to wcale nie jest to samo. Jeśli kiedyś zdarzy ci się otrzymać odznakę "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu", to dowiesz się, że nadaje ją kto inny (Minister Zdrowia), a ewidencję prowadzi kto inny (Biuro Ministra Zdrowia we współpracy z Narodowym Centrum Krwi).

Raven napisał/a:
a żeby było śmieszniej to ZHDK II stopnia dostałem na wniosek RCKiK we Wrocławiu, które teraz wszystkich pytających o to odsyła do PCK, a moje zapytanie "Dlaczego?" zostało zmoderowane i się nie ukazało na ich "forum".

Wiesz, jeśli twój post na forum tamtego RCKiK był równie napastliwy jak ten, na który odpowiadam, to wcale się im nie dziwię... :P
A poważnie - Centra Krwiodawstwa są z natury leniwe i nie lubią robić nic, czego nie muszą. Dlatego czasem ograniczają dawcom możliwość otrzymania pełnych wyników badań, dlatego też starają się nie zajmować wydawaniem legitymacji HDK czy występowaniem o odznaki ZHDK dla krwiodawców...

T-O-M-E-K - 2009-02-16, 21:25

Gryf napisał/a:
A poważnie - Centra Krwiodawstwa są z natury leniwe i nie lubią robić nic, czego nie muszą. Dlatego czasem ograniczają dawcom możliwość otrzymania pełnych wyników badań, dlatego też starają się nie zajmować wydawaniem legitymacji HDK czy występowaniem o odznaki ZHDK dla krwiodawców...



oj.. bardzo trafna uwaga.. niestety mentalności centrów krwiodawstwa bardzo ciężko zmienić i za każdym razem jak pojawiam się w Centrum, mam wrażenie, że musze przeprosić za to że przeszkadzam w pracy i że chce odać krew... :(

Raymundo - 2009-02-16, 21:50

Wszystko zależy od centrum. W Raciborzu panie zawsze są miłe (niekiedy aż za miłe) i uśmiechnięte.
Pani kierowniczka zawsze cieszy się jak widzi grupkę młodych krwiodawców.
W ogóle jest tak fajnie, że ma się ochotę przychodzić tam codziennie :)

adamg - 2009-02-17, 22:30

Gryf napisał/a:

A poważnie - Centra Krwiodawstwa są z natury leniwe i nie lubią robić nic, czego nie muszą. Dlatego czasem ograniczają dawcom możliwość otrzymania pełnych wyników badań, dlatego też starają się nie zajmować wydawaniem legitymacji HDK czy występowaniem o odznaki ZHDK dla krwiodawców...


Cóż zatem powinien zrobić HDK, kto swego czasu dostął brązową odznakę, od tamtej pory wyrobił normę na srebrną, później złotą, a ich nie otrzymał?

Nie, żebym się jakoś na siłę dopominał, ale przyznanie takiej odznaki jest po prostu miłym gestem.

T-O-M-E-K - 2009-02-17, 22:33

adamg napisał/a:
Cóż zatem powinien zrobić HDK, kto swego czasu dostął brązową odznakę, od tamtej pory wyrobił normę na srebrną, później złotą, a ich nie otrzymał?


grzecznie sie upomnie o swoje... może przez przypadek twoje dane pogibeły... :zalamany: :zalamany:

Gryf - 2009-02-17, 22:42

adamg napisał/a:
Cóż zatem powinien zrobić HDK, kto swego czasu dostął brązową odznakę, od tamtej pory wyrobił normę na srebrną, później złotą, a ich nie otrzymał?

Hm... Brązowa... srebrna... złota... To brzmi jak odznaki HDK (za 600 ml - 1500 ml - 3000 ml), nie nadawane od wielu lat.
Ale tobie pewnie chodzi o odznaki ZHDK (za 6 l - 12 l - 18 l)...
Cóż zrobić? Ja bym wziął zaświadczenie z CKiK o ilości oddanej krwi, a potem wybrał się do Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK na ul. Mokotowskiej 14 i złożył wniosek o nadanie odznaki...

Nietoperz - 2009-02-17, 22:42

HZależy, jaką masz książeczkę ja wciąż mam papierową i z uporem taka dostaje kolejna to panie same mi podliczały i wysyłały wnioski na Mokotowska. Więc proponuje abyś przy najbliższej wizycie na Saskiej poprosił panie o podliczenie i wysłanie wniosku na owe odznaki a za jakiś miesiąc pewnie będą do odbioru na Mokotowskiej
adamg - 2009-02-17, 22:48

T-O-M-E-K napisał/a:
adamg napisał/a:
Cóż zatem powinien zrobić HDK, kto swego czasu dostął brązową odznakę, od tamtej pory wyrobił normę na srebrną, później złotą, a ich nie otrzymał?


grzecznie sie upomnie o swoje... może przez przypadek twoje dane pogibeły... :zalamany: :zalamany:


Hmm, ale gdzie? W RCKIK?

Swoją drogą, czy ciągle obowiązują progi 6/12/18 l odpowiednio za brązową/srebrną/złotą odznakę ZHDK?

Nietoperz - 2009-02-17, 22:53

Hm Słoneczka dane się nigdzie nie pogubiły, bo nie ma wspólnej bazy Mokotowska Saska to nie jest tak, że każdy z nas ma tam swoja karte i jak dojdzie do jakiegoś progu to zapala się czerwone światełko i panie mówią zapraszam po odbiór odznaki.
M@rcin - 2009-02-17, 22:54

Tak.Oczywiście dla mężczyzn. Dla kobiet 5/10/15. Tylko to się nazywa Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. W zależności od ilości oddanej krwi są 3 rodzaje.
http://isip.sejm.gov.pl/s...e=D20061324.pdf



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group