Forum Krewniaków
FORUM KREWNIAKÓW

Honorowe Krwiodawstwo - Odznaki ZHDK

Gryf - 2009-02-14, 17:19

Cytat:
zauważyłem też że pomimo tego iż Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 mówi o tym, że odznakę "Zasłużony HDK" nadaje się m.in. na wniosek jednostek publicznej służby krwi, to wszystkie zapytania o odznakę są "przekierowywane" do PCK

Zalecam używanie funkcji Szukaj. To nie boli. :zly:
Wielokrotnie na forum były posty na ten temat:
Odznakę ZHDK nadaje Polski Czerwony Krzyż (vide art. 7 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi). Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że u nich należy dowiadywać się, czy już została nadana (w zasadzie otrzymuje się ją z automatu - wystarczy spełnienie kryterium ilości oddanej krwi) i kiedy można się po nią zgłosić (duża część Zarządów Okręgowych PCK organizuje "przymusowe" uroczyste wręczenia).
Natomiast nie trzeba być ani przez chwilę członkiem PCK, by otrzymać odznakę ZHDK.

T-O-M-E-K - 2009-02-15, 16:11

Gryf napisał/a:
Natomiast nie trzeba być ani przez chwilę członkiem PCK, by otrzymać odznakę ZHDK.

Sorki za zamieszanie, ale jak już padła odpowiedź, to pozwólcie, że dopytam, jak zainteresowana osoba dowiaduje się, że planowane jest mu wręczenie odznaki ?

AdalbertMazurek - 2009-02-15, 20:25

W moim przypadku musiałem się sam pofatygować o zaświadczenie z RCKiK na temat oddanej ilości, a następnie do PCK po wypełnienie formularza, a następnie po odebranie odznaki.
W przypadku członkostwa w jakimś stowarzyszeniu, papierami nie trzeba się już osobiście zajmować, przynajmniej tak mi powiedziano.

Gryf - 2009-02-15, 20:56

T-O-M-E-K napisał/a:
Sorki za zamieszanie, ale jak już padła odpowiedź, to pozwólcie, że dopytam, jak zainteresowana osoba dowiaduje się, że planowane jest mu wręczenie odznaki ?

W Warszawie dzwoni się do delikwenta i zaprasza na konkretny termin (zwykle wyróżnianych jest więcej niż jeden). O ile wiem, często taka krótka uroczystość ma miejsce przed posiedzeniem Mazowieckiej Okręgowej Rady HDK PCK. Ta zaś obraduje dość regularnie, więc jeśli potencjalnemu odznaczonemu nie pasuje najbliższy termin, to i tak nie czeka zbyt długo.

Raven - 2009-02-16, 10:04

Gryf napisał/a:

Zalecam używanie funkcji Szukaj. To nie boli. :zly:

zalecam poznać nowsze akty prawne niż te z przed dekady. to też nie boli.

Gryf napisał/a:
Odznakę ZHDK nadaje Polski Czerwony Krzyż (vide art. 7 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi). Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że u nich należy dowiadywać się, czy już została nadana

a co powiesz na to:
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 21 sierpnia 2006 r.

w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Odznakę honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” nadaje się na pisemny wniosek jednostek organizacyjnych Polskiego Czerwonego Krzyża, stowarzyszeń i klubów zrzeszających honorowych dawców krwi oraz jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi.

Dziennik Ustaw z 5 października 2006 Nr 180 poz. 1324
Data ogłoszenia:2006-10-05
Data wejścia w życie:2006-10-20
Data obowiązywania: 2006-10-20

i chociaż faktycznie to PCK prowadzi ewidencję wydanych Odznak, to chodzi o to że skoro mowa jest o tym iż ZHDK może być nadane na wniosek RCKiK to dlaczego mam biegać od okienka do okienka (przez pół miasta, lub z miasta do miasta) z kolejnymi papierkami jeśli mogę to (teoretycznie, jak się okazuje) załatwić podczas oddawania krwi. i nie jest to jakiś wielki problem, bo część RCKiK załatwia to "od ręki". niestety dla większej części jest to problem nie do pokonania. a żeby było śmieszniej to ZHDK II stopnia dostałem na wniosek RCKiK we Wrocławiu, które teraz wszystkich pytających o to odsyła do PCK, a moje zapytanie "Dlaczego?" zostało zmoderowane i się nie ukazało na ich "forum".

pozdrawiam

Gryf - 2009-02-16, 21:07

Raven napisał/a:
zalecam poznać nowsze akty prawne niż te z przed dekady. to też nie boli.

Zalecam zapoznanie się z systemem prawnym w Polsce, bo nie masz o nim bladego pojęcia. :zly:
Ustawa o publicznej służbie krwi jest aktem obowiązującym w tym kraju... i to aktem nadrzędnym wobec wszelkich rozporządzeń. Nie ma żadnego znaczenia, ile czasu temu weszła w życie. Do niedawna w naszym kraju obowiązywało jeszcze kilka dekretów Prezydenta RP sprzed II Wojny Światowej (tak, tak, posługiwano się nimi nawet w czasach PRL)...

Raven napisał/a:
a co powiesz na to:
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA

Powiem na to, że jest to rozporządzenie wykonawcze do ustawy o publicznej służbie krwi, akt niższego rzędu. Sam zresztą cytujesz odnośny zapis:
Cytat:
Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215) zarządza się, co następuje:

Ustawa jest nadrzędna wobec każdego rozporządzenia, a szczególnie wobec takiego wydanego na jej podstawie (tu: na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy). Jej zapisy są zawsze ważniejsze i nie mogą być poprzez rozporządzenie zmieniane, lecz jedynie doprecyzowane. Dlatego też w akcie prawnym z roku 2006 nie ma mowy o tym, kto przyznaje odznaki ZHDK, lecz tylko kto prowadzi ich ewidencję. A to wcale nie jest to samo. Jeśli kiedyś zdarzy ci się otrzymać odznakę "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu", to dowiesz się, że nadaje ją kto inny (Minister Zdrowia), a ewidencję prowadzi kto inny (Biuro Ministra Zdrowia we współpracy z Narodowym Centrum Krwi).

Raven napisał/a:
a żeby było śmieszniej to ZHDK II stopnia dostałem na wniosek RCKiK we Wrocławiu, które teraz wszystkich pytających o to odsyła do PCK, a moje zapytanie "Dlaczego?" zostało zmoderowane i się nie ukazało na ich "forum".

Wiesz, jeśli twój post na forum tamtego RCKiK był równie napastliwy jak ten, na który odpowiadam, to wcale się im nie dziwię... :P
A poważnie - Centra Krwiodawstwa są z natury leniwe i nie lubią robić nic, czego nie muszą. Dlatego czasem ograniczają dawcom możliwość otrzymania pełnych wyników badań, dlatego też starają się nie zajmować wydawaniem legitymacji HDK czy występowaniem o odznaki ZHDK dla krwiodawców...

T-O-M-E-K - 2009-02-16, 21:25

Gryf napisał/a:
A poważnie - Centra Krwiodawstwa są z natury leniwe i nie lubią robić nic, czego nie muszą. Dlatego czasem ograniczają dawcom możliwość otrzymania pełnych wyników badań, dlatego też starają się nie zajmować wydawaniem legitymacji HDK czy występowaniem o odznaki ZHDK dla krwiodawców...

oj.. bardzo trafna uwaga.. niestety mentalności centrów krwiodawstwa bardzo ciężko zmienić i za każdym razem jak pojawiam się w Centrum, mam wrażenie, że musze przeprosić za to że przeszkadzam w pracy i że chce odać krew... :(

Raymundo - 2009-02-16, 21:50

Wszystko zależy od centrum. W Raciborzu panie zawsze są miłe (niekiedy aż za miłe) i uśmiechnięte.
Pani kierowniczka zawsze cieszy się jak widzi grupkę młodych krwiodawców.
W ogóle jest tak fajnie, że ma się ochotę przychodzić tam codziennie :)

adamg - 2009-02-17, 22:30

Gryf napisał/a:

Cóż zatem powinien zrobić HDK, kto swego czasu dostął brązową odznakę, od tamtej pory wyrobił normę na srebrną, później złotą, a ich nie otrzymał?

Nie, żebym się jakoś na siłę dopominał, ale przyznanie takiej odznaki jest po prostu miłym gestem.

T-O-M-E-K - 2009-02-17, 22:33

adamg napisał/a:
Cóż zatem powinien zrobić HDK, kto swego czasu dostął brązową odznakę, od tamtej pory wyrobił normę na srebrną, później złotą, a ich nie otrzymał?

grzecznie sie upomnie o swoje... może przez przypadek twoje dane pogibeły... :zalamany: :zalamany:

Gryf - 2009-02-17, 22:42

adamg napisał/a:

Hm... Brązowa... srebrna... złota... To brzmi jak odznaki HDK (za 600 ml - 1500 ml - 3000 ml), nie nadawane od wielu lat.
Ale tobie pewnie chodzi o odznaki ZHDK (za 6 l - 12 l - 18 l)...
Cóż zrobić? Ja bym wziął zaświadczenie z CKiK o ilości oddanej krwi, a potem wybrał się do Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK na ul. Mokotowskiej 14 i złożył wniosek o nadanie odznaki...

Nietoperz - 2009-02-17, 22:42

HZależy, jaką masz książeczkę ja wciąż mam papierową i z uporem taka dostaje kolejna to panie same mi podliczały i wysyłały wnioski na Mokotowska. Więc proponuje abyś przy najbliższej wizycie na Saskiej poprosił panie o podliczenie i wysłanie wniosku na owe odznaki a za jakiś miesiąc pewnie będą do odbioru na Mokotowskiej
adamg - 2009-02-17, 22:48

T-O-M-E-K napisał/a:
adamg napisał/a:

grzecznie sie upomnie o swoje... może przez przypadek twoje dane pogibeły... :zalamany: :zalamany:

Hmm, ale gdzie? W RCKIK?

Swoją drogą, czy ciągle obowiązują progi 6/12/18 l odpowiednio za brązową/srebrną/złotą odznakę ZHDK?

Nietoperz - 2009-02-17, 22:53

Hm Słoneczka dane się nigdzie nie pogubiły, bo nie ma wspólnej bazy Mokotowska Saska to nie jest tak, że każdy z nas ma tam swoja karte i jak dojdzie do jakiegoś progu to zapala się czerwone światełko i panie mówią zapraszam po odbiór odznaki.
xlesiu - 2009-02-17, 22:54

Tak.Oczywiście dla mężczyzn. Dla kobiet 5/10/15. Tylko to się nazywa Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. W zależności od ilości oddanej krwi są 3 rodzaje.
http://isip.sejm.gov.pl/s...e=D20061324.pdf

adamg - 2009-02-17, 23:07

Dzięki za informacje.

Kiedyś w RCKIK usłyszałem o zaniechaniu przyznawania odznak, ale może to chodziło o odznaki HDK, nie ZHDK.

Raven - 2009-02-18, 10:33

Dokładnie. Odznaki HDK (brązowa, srebrna i złota) juz praktycznie nie funkcjonują, ale ze względu na to że w wielu oddziałach PCK zalegają jeszcze po szufladach to często można je dostać "z marszu" przy okazji jakiejś wizyty.
stachu_44 - 2009-02-19, 11:44

Ja na swoją ZHDK czekam już ponad miesiąc i będzie "może" w przyszłym tygodniu dopiero. Tak leniwy jest zarząd wojewódzki PCK w Białymstoku, że nie ma kiedy wysłać
Raven - 2009-02-19, 14:52

a tam od razu wysłać. moja, razem z wieloma innymi, jechała okazją. trzeba było znaleźć kierowcę autobusu który jedzie w danym kierunku, ustalić punkt kontaktowy, hasło i odzew (no tu już przegiąłem, ale generalnie to tak to wyglądało). i nie było to w stanie wojennym ;)

a jesli Zarząd o którym wspominasz jest podobny to tego który funkcjonował u mnie (Zarząd Rejonowy PCK) to ja się nie dziwię. u mnie prezesem był pan, który jak przemawiał to wystarczyło raz posłuchać i mieć spokój na parę lat (bo to samo słuchało się potem wiele razy) . do tego miało się wrażenie że czas się cofnął i uczestniczy się co najmniej w zjeździe Partii (jedynie słusznej ;P). no ale wystarczy powiedzieć że ten pan prezesuje/prezesował (???) Związkowi Żołnierzy LWP i "trzyma stołek" w Starostwie (Wydział Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Spraw Obronnych)

Flacha - 2009-02-20, 11:07

Witam

Mam pytanko apropo ksiazeczki ZHDK. Oddalem 7,2 litra krwi i teraz czy wystarczy jak z ksiazeczka pojade do PCK na ul.Mokotowskiej 14 w Warszawie czy moze musze miec jeszcze jakies zaswiadczenie z punktu krwiodawstwa?
Przedwczoraj bylem oddac krew i zapomnialem podpytac na nowogrodzkiej o to.

Raven - 2009-02-20, 12:25

powinna wystarczyć legitymacja z udokumentowaną ilością oddanej krwi, ale w praktyce lepiej mieć zaświadczenie z z punktu krwiodawstwa. jeśli oddawało się czasem w innym punkcie to warto sprawdzić czy dobrze zostało podliczone. w wojsku oddawałem w Zielonej Górze i jak skończyła mi się "tekturka" to panie w punkcie w Złotoryi (jak jeszcze istniał) przepisały ilość wg tego co miały u siebie w papierach a nie wg ilości oddań jakie miałem wbite w książeczkę.
AdalbertMazurek - 2009-02-20, 21:03

stachu_44 napisał/a:
Tak leniwy jest zarząd wojewódzki PCK w Białymstoku

Ja czekałem jakieś 2 tygodnie na wyrobieni legitymacji w PCK w Białymstoku. Sam się pofatygowałeś do PCK i przychodzisz po odbiór do głównej placówki?
Flacha napisał/a:
czy wystarczy jak z ksiazeczka pojade do PCK na ul.Mokotowskiej 14 w Warszawie czy moze musze miec jeszcze jakies zaswiadczenie z punktu krwiodawstwa?

Jakoś tak bywało chyba czasami, że w przypadku oddawania czegoś innego niż krew były różnice w przeliczeniach między RCKiK, a PCK. Jeżeli oddawałeś samą krew, to legitymacja może i starczy, ale i tak lepiej by było, jakby to RCKiK podliczyło wszystko.

stachu_44 - 2009-02-20, 21:07

AdalbertMazurek, na miejscu to może i tyle schodzi. Ja odwiedziłem osobiście oddział PCK w Łomży i po miesiącu powiedzieli, że może w przyszłym tygodniu przyślą z Białegostoku książeczki. Co bliżej główniejszej siedziby to szybciej.
Agnieszka Rz. - 2009-02-21, 08:57

wczoraj odebrałam złotą odznakę ZHDK :hurra:
Raymundo - 2009-02-21, 09:24

Gratuluję :)
AdalbertMazurek - 2009-02-21, 14:02

Złotą, czyli Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia? Bo chyba złotych itp to już nie ma...

[ciach]

PabloPCK - 2009-02-21, 19:16

gratuluje Aga i witam w klubie ;)
stachu_44 - 2009-02-22, 12:17

Kiedy to moja odznaka i książeczka przyjedzie... :zalamany:
Nietoperz - 2009-02-23, 19:10

Flacha, mi wystawiła wniosek Saska wiec mysle,że tam czy tam bedziesz czekał miesiąc.
adamg - 2009-02-23, 21:07

Nietoperz: "Saska" tak sama z siebie czy coś się angażowałeś?
Nietoperz - 2009-02-26, 21:33

adamg, jeśli już to poprosze o żeńskie końcówki a Saska sama z siebie jak mi podliczali książeczkę.
adamg - 2009-02-26, 22:41

Nietoperz napisał/a:
adamg, jeśli już to poprosze o żeńskie końcówki

przepraszam :)

Cytat:
a Saska sama z siebie jak mi podliczali książeczkę.

Ciekawe, a mi jak jakiś czas temu podliczali (gdzieś w okolicach 19l), to takiego zaangażowania nie było. Może przy najbliższej okazji podpytam.

Nietoperz - 2009-02-26, 22:43

adamg, wybaczam;-)
Więc poproś panie o wystawienie wniosków na kolejne odznaki.

Andzia - 2009-02-26, 22:51

adamg napisał/a:
Ciekawe, a mi jak jakiś czas temu podliczali (gdzieś w okolicach 19l), to takiego zaangażowania nie było. Może przy najbliższej okazji podpytam.

Koniecznie zapytaj. Mi ostatnio przy wpisywaniu litrażu na darmowe przejazdy do książeczki, kobitka nie proszona sama wypełniła wniosek o odznakę... :hyhy: później tylko się trochę zdegustowała, kiedy powiedziałam, że nie potrzebuję, bo w końcu od czego mam klub :rotfl:

adamg - 2009-02-26, 22:54

To zobaczymy za jakieś dwa tygodnie :)
stachu_44 - 2009-03-02, 12:47

Byłem dzisiaj u pani z PCK w Łomży i mój wniosek leży w Białostockim zarządzie PCK od 19 stycznia :kwasny: :zly:
Powiedziała, że zadzwoni i się dowie o co chodzi. Będę w Białymstoku w piątek to sam chyba zajadę się dowiem o co chodzi!

Zadzwoniłem do Białegostoku do PCK i się wyjaśniło. Moja legitymacja została wydana 2 lutego (miesiąc temu) i została wysłana do Suwałk, które mają ją w tym tygodniu odesłać do Białego.

grzegorzb - 2009-03-18, 18:59

a jak jest w Bydgoszczy z odznakami wie ktos z Was?
Martens - 2009-03-18, 19:39

grzegorzb napisał/a:
a jak jest w Bydgoszczy z odznakami wie ktos z Was?

Myślę, że dobrze jest w Bydgoszczy z odznakami... :oczami:

Jakbyś sprecyzował pytanie, łatwiej byłoby na nie odpowiedzieć.

jacenty - 2009-04-08, 21:19

kto wie co jaka z odznak należy się po oddaniu ponad 60l krwi?
Raven - 2009-04-09, 00:58

jeśli chodzi o HDK to kończy się raczej na Odznace ZHDK I stopnia.

reszta jest powiązana nie tylko z oddawaniem krwi ale z czynnym udziałem w ruchu krwiodawstwa oraz PCK.
i mogą to być np:
- "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu": jest nadawana zasłużonym honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa.

- "Kryształowe Serce" - tutaj krwiodawca musi posiadać ZHDK I stopnia i Odznakę Honorową PCK II stopnia

- "Order Odrodzenia Polski" (Polonia Restituta): jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.
Order posiada 5 klas:
* klasa I Krzyż Wielki
* klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą
* klasa III Krzyż Komandorski
* klasa IV Krzyż Oficerski
* klasa V Krzyż Kawalerski

- "Krzyż Zasługi" (Złoty, Srebrny, Brązowy): jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom. Może być nadany także za:
* wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej,
* ofiarną działalność publiczną,
* ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

a jak już wspomniałem o OH PCK to Odznakę Honorową mogą otrzymać:
1. osoby będące członkami Stowarzyszenia, które wyróżniły się szczególnym zaangażowaniem i konkretnymi osiągnięciami,
2. jednostki PCK i zbiorowości społeczne będące członkami wspierającymi Stowarzyszenia, które wniosły szczególny wkład w popieranie i rozwój jego działalności,
3. inne osoby, a także organizacje i instytucje, czynnie współpracujące z PCK lub wspomagające jego działalność,
4. organizacje zagraniczne Czerwonego Krzyża i ich działacze, a także inne organizacje i instytucje międzynarodowe oraz ich członkowie, którzy realizując czerwonokrzyskie ideały zasługują na szczególne uznanie ze strony PCK.

Odznakę Honorową nadaje się w zasadzie wg kolejności:
1. Odznakę IV stopnia - po co najmniej 3-letniej działalności w PCK;
2. Odznakę Honorową wyższych stopni nie wcześniej, niż:
* Odznakę III stopnia - po upływie co najmniej 5 lat od nadania Odznaki IV stopnia;
* Odznakę II stopnia - po upływie co najmniej 6 lat od nadania Odznaki III stopnia;
* Odznakę I stopnia - po upływie co najmniej 7 lat od nadania Odznaki II stopnia.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

i dla przypomnienia:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie umożliwia dawcy krwi otrzymanie tytułów i odznak honorowych. (pdf)
Cytat:
§ 1. Równoważnymi ilościami składników krwi odpowiadającymi jednemu litrowi oddanej krwi uprawniającymi do tytułu i odznaki honorowej "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" oraz umożliwiającymi otrzymanie odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" są:
1) 3 litry osocza;
2) 2 donacje krwinek płytkowych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
3) 0,5 donacji krwinek białych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
4) 2 jednostki krwinek czerwonych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego.

Gryf - 2009-04-09, 15:37

Raven napisał/a:
jeśli chodzi o HDK to kończy się raczej na Odznace ZHDK I stopnia.

reszta jest powiązana nie tylko z oddawaniem krwi ale z czynnym udziałem w ruchu krwiodawstwa oraz PCK.

Faktycznie, choć z jednym małym sprostowaniem: ordery (OOP), odznaczenia (ZKZ, SKZ, BKZ) i odznaki resortowe (HDK-ZdZN) można otrzymać za aktywną działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa - niekoniecznie w ramach PCK. Wnioski w tej sprawie składać bowiem mogą poza PCK także wszelkie ogólnopolskie stowarzyszenia honorowych dawców krwi (jest ich w Polsce kilka).
Natomiast Kryształowe Serce i OH PCK to rzeczywiście "honory" wewnątrzorganizacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża. :)

jacenty - 2009-04-10, 17:23

po oddaniu 60 l krwi,nie dzialajac w PCK ,mogę sobie tylko pogratulować ze nie otrzymam żadnego odznaczenia
Raven - 2009-04-10, 17:59

chyba nie robisz tego dla odznak i orderów? a jeśli tak bardzo Ci na tym zalezy to spróbuj popytać o to np w STOWARZYSZENIU HONOROWYCH DAWCÓW KRWI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
a pogratulować owszem, można, samozaparcia i wytrwałości bo aż ciężko uwierzyć że w wieku 39 lat masz oddane ponad 60l krwi.

jacenty - 2009-04-10, 18:33

widzę ,że kolega sam jest odznaczony jakimiś blachami.a data mojego pierwszego oddania13.04.88.mi nie chodzi o odznaki tylko o zasady w ich przyznawaniu
Raven - 2009-04-10, 19:12

ja nie twierdzę że nie masz tyle oddanej krwi. powiedziałem że trzeba mieć sporo wytrwałości aby w ciągu 21 lat oddać ponad 60 litrów. bo oddając 6x w roku 0,45l krwi przez 21 lat i tak nie dojdzie się do 60 litrów. co innego z osoczem (60l krwi = 180l osocza, czyli ok 8,5l rocznie) lub z płytkami (60l krwi = 120 zabiegów, czyli ok 6 zabiegów rocznie)

dlatego uważam że należą Ci się duże gratulacje za osiągnięcie takiego wyniku.

a moje "blachy" to taki wypadek przy pracy. udzielałem sie sporo w PCK, a prowadząca miejscowe biuro pani bardzo wnikliwie sprawdzała kto, ile i kiedy. inaczej pewnie do tej pory nie miałbym nawet ZHDK III°. a OH PCK dostałem właśnie za to moje udzielanie się :zawstydzony:

jacenty - 2009-04-10, 21:20

tobie gratulacje za"blachy"bo udzielasz się.i doszliśmy do sedna sprawy.osobno powinno być nadawanie odznaczeń za samą krew a osobno za działalność na rzecz krwiodawstwa i pck
jacenty - 2009-04-10, 21:27

Można działać i nie oddawać krwi i mieć odznaczenia - a ten kto "po cichu" oddaje krew to nic nie jest wart bo po co go zauważać .
Zbigniew Wolski - 2009-04-10, 21:37

Szwagier ma przyznane chyba po staremu odznaki I, II i III st. o ile sie nie myle, jutro zerkne w ksiazeczke. Osocza ma malo, oddawal jak pamietam po 450 ml w kazdym terminie.

Troche sie dziwie, ze masz jacenty az 62 litry bedac cale 2 lata mlodszym - gratuluje.

gienia - 2009-04-10, 23:38

za 3 miesiące stuknie mi te 18l, no i na tym moja kariera co do odznak sie zakończy, hurtowo se odbiore odznaki 2 i 1-go stopnia, popatrze na nie chwlie i pewnie gdzieś bedą zalegać w półce sobie

Krew bede dalej se oddawał, ale do działalkości w PCK sie nie przyłoże, bo po prostu niektórzy nie mają takich zdolności/ambicji :P

Chociaż moim skromnym zdaniem powininna powstać jakaś odznaka dla Krwiodawców przez duże K (50l i wiecej) i to nie oni sie powinni o nią starać lecz juz PCK jakiś gest wykonać jednak :)

MariuszB - 2009-04-11, 21:22

Też uważam, że jak już są odznaczenia to powinno to być rozgraniczone dla tych co oddają krew i inne składniki i na tych co działają na rzecz PCK.
Michał~88 - 2009-07-01, 11:30

Witam.
Ja dzisiaj odebrałem odznakę Zasłużony honorowy dawca krwi III stopnia.
Załatwiałem wszystko sam. Oddałem krew i miałem 6,3 litra krwi i poinformowałem o tym fakcie Panie w rejestracji. Kazały chwilkę poczekać i wydały mi zaświadczenie o oddaniu tej ilości krwi. Potem zajechałem z tym do PCK i czekałem z 5 minut po czym odebrałem odznakę oraz gratulacje od Pani mi to wydającej.

stachu_44 - 2009-07-01, 16:43

To czekaj, przeprowadzam się do Ciebie :P
Mi akurat odznaka przysługiwała od grudnia, jak sobie to uświadomiłem w styczniu wziąłem zaświadczenie z centrum, na legitymację czekałem ponad miesiąc, a odznakę mają mi dać w listopadzie... :D
Co kraj to obyczaj

Iwona Olczak - 2009-07-01, 18:21

bardzo dziwne, bo ja czekałam tydzień czasu i dostałam pocztą :)
Chosen - 2009-07-01, 18:56

Cóż :P U mnie też sporo czekania :P

Co kraj to obyczaj? ;)

Michał~88 - 2009-07-01, 23:12

Też byłem bardzo zdziwiony że tak od ręki to dostanę. Panie w rejestracji powiedziały jak Pan to sam będzie załatwiał to jeszcze dłużej to będzie trwało niż my by to Panu załatwili.
A tu takie zdziwienie. Wszedłem i powiedziałem że mam zaświadczenie z krwiodawstwa a miła Pani posprzątała z stołka jakieś reklamówki i powiedziała ma Pan chwilkę a ja :szok: tak. I z 5 minutek później słyszę gratuluję i oto Pańska odznaka.

KruQ - 2009-07-02, 08:20

Chosen następnym razem załatw wszystko sam. odbierz zaświadczenie z RCKiK idz do PCK i po kilku minutach będziesz miał odznakę. sam w Kielcach wyrabiałem. za każdym razem od reki.
pozdro

pawel - 2009-07-02, 23:38

jacenty napisał/a:
Można działać i nie oddawać krwi i mieć odznaczenia - a ten kto "po cichu" oddaje krew to nic nie jest wart bo po co go zauważać .

Wytłumaczenie jest bardzo proste. Oddając krew jak mówisz "po cichu" masz, jeżeli spojrzeć na to obiektywnie, mizerny wkład w krwiodawstwo. Twoje 60 litrów to kropla w morzu potrzeb. Odznaczenia zazwyczaj dostaje się za wymierne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie, które przynoszą WYDATNE korzyści państwu. Ewentualnie można też zostać odznaczonym za czyn wymagający wyjątkowej odwagi lub poświęcenia, np. wyciągnięcie tonącego z rwącej rzeki. Uratowanie życia jednej osoby z punktu widzenia Państwa nie ma żadnego znaczenia, ale jest czynem szlachetnym, często wymaga odwagi i charakteru, więc się je nagradza, żeby promować pozytywne postawy.
Jako szary krwiodawstwa nie spełniasz żadnego z wymienionych kryteriów. Korzyści dla Państwa mizerna, odwagą wykazywać się nie trzeba a ruszenie tyłka i poświęcenie 2h raz na 2 miesiące trudno nazwać nawet poświęceniem.

Człowiek, który się "udziela": organizuje zbiórki krwi, popularyzuje krwiodawstwo może przyciągnąć do oddawania dziesiątki osób. Może więc być potencjalnie pośrednio odpowiedzialny nie za dziesiątki a za setki czy tysiące litrów oddanej krwi. Korzyści z jego działalności są więc zdecydowanie większe. Stąd honory i zaszczyty.

Tak to działa. Praktyka różni się zapewne od teorii a wielu tzw. działaczy w życiu nie kiwnęła dla krwiodawstwa palcem a nagrody dostali dzięki życzliwości wysoko postawionych kolegów. Niestety świat nie jest doskonały.

Martens - 2009-07-03, 17:19

pawel napisał/a:
Wytłumaczenie jest bardzo proste. Oddając krew jak mówisz "po cichu" masz, jeżeli spojrzeć na to obiektywnie, mizerny wkład w krwiodawstwo. Twoje 60 litrów to kropla w morzu potrzeb.

Tu trochę pojechałeś po bandzie... Zważywszy, że osoba, która oddała choćby "marne" 450 ml, należy do 1/10 Polaków, którzy w ogóle kiedykowiek pofatygowali się do punktu krwiodawstwa, nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy, zwłaszcza w towarzystwie słowa "obiektywnie"... ale ok, każdy ma prawo do swojego poglądu.
pawel napisał/a:
Praktyka różni się zapewne od teorii a wielu tzw. działaczy w życiu nie kiwnęła dla krwiodawstwa palcem a nagrody dostali dzięki życzliwości wysoko postawionych kolegów.

A z tym zgadzam się w pełni.

Weź też pod uwagę, że wielu szarych, "mizernie" zasłużonych państwu krwiodawców swoim przykładem lub namową przyciąga do stacji kolejne osoby. Nie są im do tego potrzebne kluby, zebrania, tytuły, kwiaty i święta. Myślę, że ordery i odznaczenia też nie.

grzegorzb - 2009-07-05, 19:56

Odebrałem 23 czerwca 2009 odznaczenie ZHDK trzecuiego stopnia .
W Bydgoszczy sam idziesz do PCK na Warmińskiego 10 i Panie w punkcie zajmującym się krwiodawstwem przelicza ilość oddanej krwi i jak wszystko gra wypełniasz wniosek i około 3 tygodni pózniej odbierasz odznaczenie z książeczką

Chosen - 2009-07-07, 16:40

KruQ napisał/a:
Chosen następnym razem załatw wszystko sam. odbierz zaświadczenie z RCKiK idz do PCK i po kilku minutach będziesz miał odznakę. sam w Kielcach wyrabiałem. za każdym razem od reki.
pozdro

KruQ

Toż właśnie zrobiłem tak jak mówisz :D z tym jednym małym problemem, że jak zaniosłem do PCK to powiedzieli, że muszę poczekać na zebranie PCK :)

Może im odznak brakło :P ?

Gryf - 2009-07-08, 13:47

Chosen napisał/a:
Może im odznak brakło :P ?

Raczej nie. Po prostu chcą ci wręczyć odznakę w sposób uroczysty (do czego obligują ich wewnętrzne zalecenia). Pisałem o tym w pierwszym poście tego wątku. :)

SobonPiotrQ - 2009-07-15, 22:40

Bardzo dziękuję za ten temat, dzięki niemu dowiedziałem się, że i mnie jedna z odznak się należy. Odebrać warto, chociażby ze względu na zniżki w jeździe autobusami w moim mieście, zawsze to jakaś dodatkowa korzyść, a samą odznakę raz się przypnie do koszulki z centrum, zrobi fotkę, a później będzie przypinać kolejne, tak tylko... na pamiątkę. :P

Na dniach mam zamiar iść do Radomskiego Centrum i poprosić o wydanie oświadczenia, ten taki klub cały jest zaraz obok, więc pewnie pójdę od razu tam, dam znać ile czasu zajęło to u mnie i czy ktoś sprawiał kłopoty.

AdalbertMazurek - 2009-07-16, 14:54

A może napiszesz w jakim to mieście za ZHDKIII są jakieś zniżki na komunikację?
maqu - 2009-07-16, 16:26

ZHDK III stopnia, nadana 08.06.2009r :) :):):)
Chosen - 2009-07-16, 16:51

Odznaka bardzo ładnie się komponuje na mundurze harcerskim :D

http://img91.imageshack.us/img91/8734/mundur.jpg

Bardzo ładna :)

Swoją drogą nadana 24.07.2009 ;D Czyżby pomyłka? Czy raczej kwestia wewnętrznych ustaleń PCK?

Zresztą... Nieważne :)

maqu - 2009-07-16, 22:41

a ja takiej nie dostałem :( otrzymałem jedynie legitymację ZHDK III st. Czemu tak?
SobonPiotrQ - 2009-07-16, 22:50

AdalbertMazurek napisał/a:
A może napiszesz w jakim to mieście za ZHDKIII są jakieś zniżki na komunikację?

Ostatnio gdzieś widziałem informację podpisaną przez Radę Miasta Radom (bo to w Radomiu), że już po oddaniu tych 6l krwi można mieć zniżkę studencką na autobusy (bileciki po piękne 1,05zł). A dopiero po oddaniu 50l wydawana jest bilet indywidualny uprawniający do jazdy całkowicie za free. :D

Tylko, ze teraz muszę tylko się dowiedzieć dokładnie, bo wiem, że tutaj jedni mówią tak, a inni inaczej. dowiem się jak będę tę odznakę brał sobie.

Chosen - 2009-07-16, 23:02

SobonPiotrQ,
Kurde... Ciężko mi było w to uwierzyć bo 50 l to kolokwialnie mówiąc w [ciach] :P

Cytat:
11. Zasłużeni honorowi dawcy krwi: kobiety po oddaniu 20 litrów krwi i mężczyźni po oddaniu 50 litrów krwi - na podstawie ważnego imiennego biletu wolnej jazdy, wydanego przez MZDiK.

a zniżka:
Cytat:
5. Honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie: kobiety 15 litrów krwi pełnej i mężczyźni 18 litrów krwi pełnej lub odpowiadające tej objętości ilości innych jej składników - na podstawie odpowiedniego wpisu w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi wraz z dowodem osobistym.

link: http://www.mzdik.pl/index.php?id=11&lan=pl

Szmutne...;x

maqu,
Odznakę powinieneś dostać ;) Nie wiem czemu nie dostałeś w sumie... Ja bym się upominał ;o

Takiego slangu proszę używać sobie na podwórku z kolegami, a nie na publicznym forum.
Andzia

stachu_44 - 2009-07-17, 10:49

Ja legitymacje dostałem w marcu (powinienem dostać w styczniu, ale po drodze z Białegostoku do Łomży zaginęła w Suwałkach) a odznakę powiedzieli, że w listopadzie będzie jakaś uroczystość PCK to mnie zaproszą i wręczą.

Chosen, taka funkcja a Ty stopnia instruktorskiego nie masz (przynajmniej nie widzę podkładki)? Wyobraź sobie jak by odznaka się prezentowała na mundurze galowym instruktorskim :P Ja już dawno nie nosiłem swoich mundurów, na mieście wstyd się przyznać, że jest się z ZHP.

Gryf - 2009-07-17, 14:14

stachu_44 napisał/a:
Chosen, taka funkcja a Ty stopnia instruktorskiego nie masz (przynajmniej nie widzę podkładki)?

Przyboczny? A czemu zaraz miałby być instruktorem?
A swoją drogą - czy mi się zdaje, czy ten sznur jest po drugiej stronie? ;)

stachu_44 - 2009-07-17, 16:14

Nie wiem, u nas przyboczni noszą zwykłe zielone sznury a ten wygląda jakby na lekko pleciony. Zresztą ja jako przyboczny otworzyłem próbę i zamknąłem po 2 latach bo zostałem drużynowym. Na galowym wszystko lepiej wygląda ;)

Ale nie o tym temat w sumie, więc się nie rozpisujmy.

Chosen - 2009-07-17, 18:26

Uh... Dowaliłem... Po praniu pozdejmowałem wszystko i tak sobie fajnie nakładam, pierdu pierdu... A zobaczmy jak się odznaka ZHDK będzie prezentowała - faktycznie... Sznur zawiesiłem na złej stronie :D Żal.pl dosłownie ;] Dobrze, że nie ma na tym forum "moich dzieci" ;P Może usuńmy to zdjęcie z pamięci lol? :P

Próbę instruktorską mam otwartą... Jeśli dobrze pójdzie to już niedługo jakaś podkładeczka się znajdzie pod krzyżem. Sznur jest dziwnie pleciony bo w sumie on taki ciut ZHRowski jest - ale ogólnie bardzo ładny i przekazywany z "pokolenia na pokolenie".

Dobra- głupio mi o ten sznur... Dobrze chociaż, że naramienniki dobrze założyłem... Swoją drogą też ten czerwony jest nieco niekompletny - w wolnym czasie muszę się pobawić igłą i nitką :)

A wracając do odznak ZHDK - osoby, które nie mają mundurów po prostu wkładają je do jakiejś szuflady? Jeszcze jeden powód by lubić harcerstwo ;P

corner - 2009-07-17, 22:14

Moja jest w szufladzie ;) . Ale i tak jestem z niej dumny ;) .
Iwona Olczak - 2009-07-18, 18:39

Moja odznaka jest nad łóżkiem i świetnie się prezentuje na niebieskim tle z tapety :D :D
Nietoperz - 2009-07-20, 05:12

Hm moja jedna gdzieś w ferworze przeprowadzki zagineła , druiej dobrze w regale za chwile trzecia trzeba dla niej obmyslić miejsce.
Lesiu - 2009-07-20, 14:06

To się pochwalę, że moją odznakę otrzymam już w listopadzie na uroczystych dniach krwiodawstwa :D
kaczmarek arek - 2009-07-20, 22:12

Moje trzy odznaki ZHDK są na honorowym miejscu , w regale za szybą w pokoju.
Stoją między pucharem ( oczywiście za krwiodawstwo ) , a listem gratulacyjnym
od rady i zarządu powiatu za oddanie ponad 20 litrów pełnej krwi.
Muszę przyznać że nawet to wszystko ładnie wygląda.

Martens - 2009-07-21, 20:38

Ja mam dwie (środkowej nie odebrałem) ale gdzieś je schowałem i teraz już nawet nie pamiętam, gdzie. Szczerze mówiąc, dla mnie estetyka tych blaszek jest, delikatnie rzecz ujmując, kiczowata, więc "zgubiłem" je bez żalu.
kolak - 2009-09-26, 15:46

Ostatnio odebrałem zaświadczenie z RCKIK i zaniosłem do PCK i Pani powiedziała, że to wystarczy na II stopień. Pytanie moje, czy od razu otrzymam III stopień i II, czy tylko II ?
Gryf - 2009-09-27, 00:25

W ogóle nie dostaniesz żadnego stopnia, bo odznaki ZHDK od lat nie są stopniowane. :P

Co do ilości odznak - nie ma na to przepisu. Zapytaj w swoim Zarządzie Okręgowym PCK.
W Warszawie zwykle dają w takiej sytuacji obie (i tę za 6 i tę za 12 litrów).

Buntownik - 2009-09-27, 16:10

JA najprawdopodobniej w środę już odbiorę swoją w PCK w Gdańsku :]
Roman_D - 2009-09-28, 17:59

Gryf napisał/a:
W ogóle nie dostaniesz żadnego stopnia, bo odznaki ZHDK od lat nie są stopniowane. :P

Co do ilości odznak - nie ma na to przepisu. Zapytaj w swoim Zarządzie Okręgowym PCK.

Wydaje mi się że są stopniowane. Sam dostałem brązową i książeczkę w której pisze że jest to odznaka III stopnia.

Ilości krwi na poszczególne odznaki to 6,12,18 litrów w przypadku facetów.

Kacper - 2009-09-28, 18:18

Roman_D napisał/a:
Gryf napisał/a:

Wydaje mi się że są stopniowane. Sam dostałem brązową i książeczkę w której pisze że jest to odznaka III stopnia.

Ilości krwi na poszczególne odznaki to 6,12,18 litrów w przypadku facetów.

Są stopniowane :-)

Nie ma już natomiast odznak HDK :)

Gryf - 2009-09-29, 11:58

Odznaki ZHDK NIE SĄ stopniowane... od trzech lat.
Polecam lekturę Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi"(znajdziecie je m.in. na tym forum w wątku AKTY PRAWNE w dziale Honorowe Krwiodawstwo). :P

Kacper - 2009-09-29, 12:55

ja 23.09.2006 roku dostalem legitymacje i odznake stopniowana

ok ale faktycznie we wzorach legitymacji nie ma stopni, ale nie zmienia nic faktu ze za poszczegolne ilosci krwi przysluguje inna odznaka

Martens - 2009-09-29, 15:35

Wszyscy po trosze macie rację. Formalnie odznaki zhdk nie są stopniowane od trzech lat (zresztą, do dziś nie rozumiem, czemu to zmieniono). Potocznie wciąż się mówi o odznakach I, II i III stopnia. A jeśli ktoś (tak ja ja) otrzymał odznakę np. I stopnia przed wejściem w życie nowego rozporządzenia, to nadal ma odznakę I stopnia, a nie "bezstopniową".
death_fog - 2009-09-29, 16:17

Nadal masz stopniowaną, prawo nie działa wstecz.

A czy ja coś innego powyżej napisałem?

Buntownik - 2009-09-29, 16:26

Zobaczymy ja jutro jadę po swoją brązową III stopnia czy jak tam zwał. Zobaczę co tam nasmarowali w legitymacji itp to dam znać :] .
Kacper - 2009-09-29, 17:08

Gryf napisał/a:
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r.

Kacper napisał/a:
ja 23.09.2006 roku dostalem legitymacje i odznake stopniowana

miesiac po wejściu rozporządzenia dalej wydawano stopniowane, jak teraz pisałem wniosek to pisałem o II stopień - więc wszystko jest używane mimo to - zobaczymy w listopadzie jak mi ją wręczą uroczyście :)

death_fog - 2009-09-29, 17:16

Kacper napisał/a:
jak teraz pisałem wniosek to pisałem o II stopień

eee... to trzeba pisać wniosek żeby ci dali odznake? :zdziwko:

Kacper - 2009-09-29, 18:23

death_fog, tak pisze się wniosek do PCK o przyznanie odznaki - jeśli należysz do klubu PCK HDK to ktoś u was się tym napewno zajmuje, u mnie też ale tym razem sam wypisywalem wniosek na którym RCKiK potwierdza ilość oddanej krwi
KruQ - 2009-09-29, 19:04

death_fog jeśli załatwiasz to w Kielcach w PCK na sienkiewce to zwyczajnie idziesz, pokazujesz zaświadczenie z RCKiKa o ilości oddanej krwi i dostajesz legitkę wraz z odznaką. Chyba, że jesteś w jakimś klubie hdk to pewnie byłaby związana z tym jakaś "szopka", ale jako zwykły "niezrzeszony" dostaniesz od ręki.
pozdro

Iwona Olczak - 2009-10-03, 20:01

death_fog, w Wałbrzychu w PCK pokazujesz legitkę z pieczątkami z RCKiK, oni to zliczają, sprawdzając, czy się kwalifikujesz do odpowiedniej odznaki. Mówią, kiedy możesz odebrać albo pocztą wysyłają i gotowe :D :D :D
Buntownik - 2009-10-10, 10:23

Ja swoją odznakę już odebrałem i ciesze się z tego. Ale powiem wam, że o wiele łatwiejsze staje się życie z legitymacją ZHDK nawet tą pierwszą jaką właśnie ja posiadam. Bez kolejek do specjalistów typu laryngolog, stomatolog :] ciesze się, że zainteresowałem się i złożyłem wniosek o tą odznakę :]
Iwona Olczak - 2009-10-10, 15:38

Ja po miesiącu po odebraniu legitki ZHDK już korzystałam z tańszych leków jak mnie dopadła angina, zawsze o te kilka złotych jest się do przodu :D
JustyGie - 2009-11-01, 01:00

Ja mam pytanko do Daniela. Jak to w Łodzi z odznakami ZHDK jest? Musiałeś sam się udać do PCK czy "z urzędu" poszło?
Danyeru - 2009-11-01, 23:25

Sam się musiałem udać.
Lecisz tam z książeczką i pani z HDK podlicza (tudzież przelicza i podlicza) ilość oddanej krwi i wypełnia wniosek, po czym zaprasza po odbiór za miesiąc. :)

JustyGie - 2009-11-02, 15:36

el_danielo, pani w PCK zażądała opinii od klubu HDK, pomijając fakt, że osoba, która udała się do PCK, w żadnym klubie zrzeszona nie jest :zdziwko:
Martens - 2009-11-02, 15:41

JustyGie napisał/a:
el_danielo, pani w PCK zażądała opinii od klubu HDK, pomijając fakt, że osoba, która udała się do PCK, w żadnym klubie zrzeszona nie jest :zdziwko:

Co takiego? Jakiej opinii? Czy chodzi o "zwykłe" odznaki zhdk?

fotomis - 2009-11-02, 22:35

JustyGie napisał/a:
pani w PCK zażądała opinii od klubu HDK

Przebóg! Jesteś granitowo pewna, że osoba zdajaca relację czegoś nie pomyliła??

Ja odbierałem swoją blaszkę niespełna miesiąc temu i wszystko odbyło się tak, jak zapodawał el_danielo: dziewczyna w Zarządzie Okręgowym wzięła moją legitkę HDK, przeliczyła wszystkie donacje na KP, wypełniła wniosek, poprosiła mnie o sfałszowanie podpisu pod nim i zaprosiła za miesiąc po odbiór. Nie było w ogóle mowy o żadnych klubach!

Odebranie odznaki musiałem pokwitować ale w ramach odszkodowania za straty dodali mi do niej dość jarmarczny długopis z dumnym, czerwonym napisem: zasłużony honorowy cośtamcośtam...

JustyGie - 2009-11-02, 23:13

Martens, tak, chodzi o odznakę ZHDK III stopnia. Też jestem w szoku :zdziwko:
Nietoperz - 2009-11-03, 02:05

JustyGie, nikt nie chciał, zrzeszenia w klubie pck. A mam odznaki.
Martens - 2009-11-03, 10:14

Nietoperz napisał/a:
JustyGie, nikt nie chciał, zrzeszenia w klubie pck. A mam odznaki.

Przypuszczam tylko, że dostałaś je w Warszawie, a JustyGie pytała o Łódź...

Danyeru - 2009-11-03, 20:50

Ale ja trzy odznaki odbierałem w Łodzi i pierwsze słyszę o opinii z klubu HDK... :szok:
Sam też do żadnego nie należę...

SilverMoon - 2009-12-08, 20:59

może ktoś miał podobną sytuację:
mam już "uzbieraną" odpowiednią ilość krwi żeby otrzymać odznakę. w pck powiedziano mi że muszę im przynieść zaświadczenie z rckik o ilości oddanej krwi, i teraz moje pytanie:
oddawałam krew w rckik w Gdańsku i rckik w Elblągu, czy muszę mieć 2 osobne zaświadczenia z tych dwóch miejsc, czy w Gdańsku/Elblągu wydadzą mi zliczoną ilość?
dodam że oddawałam do tej pory krew pełną, wiec problemów z przeliczaniem nie bedzie ;)

Martens - 2009-12-08, 21:07

SilverMoon napisał/a:
mam już "uzbieraną" odpowiednią ilość krwi żeby otrzymać odznakę. w pck powiedziano mi że muszę im przynieść zaświadczenie z rckik o ilości oddanej krwi, i teraz moje pytanie:
oddawałam krew w rckik w Gdańsku i rckik w Elblągu, czy muszę mieć 2 osobne zaświadczenia z tych dwóch miejsc, czy w Gdańsku/Elblągu wydadzą mi zliczoną ilość?
dodam że oddawałam do tej pory krew pełną, wiec problemów z przeliczaniem nie bedzie ;)

Jeśli to jedno rckik, nie będzie problemu, ale jeśli oddzielne (a tak przypuszczam) to obawiam się, że musisz mieć dwa zaświadczenia...

corner - 2009-12-09, 00:40

Mi wydali w RCKiK zaświadczenie na cały mój dorobek na podstawie pieczątek z legitymacji - a oddawałem w dwóch różnych centrach. Spróbuj.
SilverMoon - 2009-12-09, 12:47

Martens, dokładnie są to dwie niezależne placówki.
zobaczymy do której szybciej pójdę to zobaczę co mi dadzą :)

JustyGie - 2010-05-31, 08:48

Mam takie nietypowe pytanko. Otóż, jak wiadomo, odznaka ZHDK dla kobiet pierwsza jest od 5 oddanych litrów.. A jak ktoś ma 4.98 l? Czy instytucja PCK przymyka oko na takie drobiazgi?
Danyeru - 2010-05-31, 09:11

JustyGie, zależy od lokalizacji, ale w zapisie jest co najmniej 5/6l, a znając betonowość większości oddziałów PCK różnie z tym może być, ja przy 5,9x (nie pamiętam ile dokłądnie) musiałem poczekać.
Martens - 2010-05-31, 09:32

JustyGie napisał/a:
A jak ktoś ma 4.98 l?

A tak z ciekawości - skąd się wziął ten dość nietypowy wynik? Chodzi mi o koncówkę ",98".

JustyGie - 2010-05-31, 09:58

Martens, z tego, że na poczatku w książeczkę donacji wpisywali mi 460 ml. Bodajże ze 3 razy tak miałam.
Gryf - 2010-05-31, 11:22

JustyGie, a dlaczego PCK miałoby na to przymykać oko? Masz ponad 5,00 litrów - dostaniesz odznakę, nie osiągnęłaś tego litrażu - nie dostaniesz. Osobiście nie widzę w tym nic dziwnego.
A jak ci zabraknie w teście na prawo jazdy 1 pkt, to też masz mieć zaliczony egzamin? :kwasny:

JustyGie - 2010-05-31, 13:14

Gryf, na szczęście prawo jazdy już dawno mam ;)
Danyeru - 2010-05-31, 13:34

Martens, tak jak Justyna napisała. Przez długi okres czasu RCKiK Łódź się wyłamywał i pobierał 460ml + próbówki (a nie łącznie z, jak niektórzy uważają).
Standaryzacja nastąpiła pomiędzy 22.08.2006 (tu mam jeszcze 460ml) a 20.10.2006 (a tu już 450ml).

Martens - 2010-05-31, 14:30

Już rozumiem! Ja z kolei źle odczytałem wynik (matematyka nigdy nie była dla mnie królową nauk ;) ) - to jest po prostu 4,980 a nie 4,998 jak mi się, nie wiedzieć czemu, wydawało.
W tej sytuacji rzeczywiście nie pozostaje nic innego jak kolejna donacja, by przekroczyć próg 5 litrów.

gienia - 2010-06-05, 07:39

Martens napisał/a:
SilverMoon napisał/a:

Jeśli to jedno rckik, nie będzie problemu, ale jeśli oddzielne (a tak przypuszczam) to obawiam się, że musisz mieć dwa zaświadczenia...

co zrobić jeżeli krew się oddawało turystycznie często po całej Polsce i w dodatku pełna/osocze/płytki, przeróżne oznaczenia mam w legitymacji...a że pękło mi już dawno temu 18l i do tego czasu nie odebrałem nawet tej II stopnia..

xlesiu - 2010-06-22, 17:16

Ja w końcu odebrałem swój pakiecik :)

Janioł - 2010-06-22, 20:06

Ja swoje też odebrałam :) Od tygodnia jestem udokumentowaną ZHDK :P
Raymundo - 2010-06-22, 21:46

A ja muszę czekać na swoją do końca listopada :( Bo u nas rozdają ZHDK dopiero podczas imprezy podczas tygodnia honorowego krwiodawstwa.
Iwona Olczak - 2010-06-24, 20:47

też mam ten pakiecik, tyle że bez długopisu, ale najważniejsze mam :) . Jeszcze trochę i będę miała ZHDK II stopnia ( srebrna odznaka - jak zwał tak zwał :) ). Najważniejsze, aby dawać siebie innym :)
Kacper - 2010-06-24, 21:59

a ja muszę stanąć na rzęsach żeby na koniec lipca otrzymać swoją :P 0,1litra mi brakuje
BartStan - 2010-06-26, 00:18

Ja swoją szansa na odznakę III stopnia przegapiłem.

Panie w RCKiK na Saskiej za każdym razem kiedy chcę zaświadczenie mówią żebym zaczekał aż będę miał 12 litrów oddanych i wtedy wziąć.

W takim wypadku mam pytanie czy jak po tych 12 litrach oddanej krwi wezmę to zaświadczenie, to dostanę odznakę III i II stopnia jednocześnie, czy tylko II stopnia?

Kacper - 2010-06-26, 09:29

obie dostaniesz, jesli wypelnisz dwa wnioski o obie odznaki
kimi - 2010-06-29, 21:14

Ja swój pakiecik też mam - no może nie do końca, bo coś długopis mi się rozwalił, :przestraszony: ale oznaka i książecka jest :] Do następnego stopnia brakuje 1050 ml (jeśli dobrze przeliczam) ... może w przyszłym roku się uda ... :)
paveo - 2010-07-10, 12:55

Czy wniosek o odznakę trzeba złożyć w PCK, które wydało książeczkę HDK czy obojętnie w jakim PCK? I jeszcze interesuje mnie sprawa zaświedczenia ilości oddanej krwi. Czy wystarczy sama książeczka HDK czy trzeba latać po dodatkowe świstki
xlesiu - 2010-07-12, 21:23

paveo, ja musiałem pobrać dodatkowe zaświadczenie z PCK, które wypełnili mi w RCKiKu i odniosłem z powrotem do PCK.
kimi - 2010-07-14, 21:50

we Wrocławiu wystarczy legitymacja
Iwona Olczak - 2010-07-16, 18:52

Ja byłam w Wałbrzychu w PCK i wystarczyło mieć tylko legitkę HDK :)
postregiment - 2010-08-26, 15:29
Temat postu: zasłużony dawca III stopnia w gdańsku
takie pytanko - kto w gdańsku nadaje tytuł III stopnia?
czy należy samemu złożyć wniosek?
do czego uprawnia odznaka?

Marciagd - 2010-08-27, 09:12

postregiment, idziesz do RCKiKu w Gdańsku, do rejestracji i prosisz o zaświadczenie do odznaki 3 stopnia
Odznaka 3 stopnia daje Ci satysfakcje :)

AndrzejSz - 2010-08-27, 09:27

Odznaka ZHDK III stopnia daje uprawnienia zniżkowych leków oraz pomijanie kolejki w publicznych ZOZ-ach /niestety chyba tylko teoretycznie/
gienia - 2010-10-10, 20:00

zmobilizowałem się wreszcie i wyrobiłem legitymacje HDK I i II stopnia...to byłby koniec kolekcjonowania...trochę głupia sprawa że aby jeździć komunikacją musisz wozić je ze sobą (mogli by jakie zaświadczenie wystawić) poniszczy się to to :|
gomezoo - 2010-10-13, 21:22
Temat postu: Odznaka Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi
Witam krewniaków, jestem studentem filozofii ze Szczecina, studiuję w Toruniu, razem z kumplem oddałem już ponad 6 litrów krwi i chcieliśmy się dowiedzieć, gdzie można uzyskać odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, z góry dzięki za odpowiedź.
harmoniusz - 2010-10-13, 21:33

gienia napisał/a:
aby jeździć komunikacją musisz wozić je ze sobą (mogli by jakie zaświadczenie wystawić)

takie rozwiązanie jest korzystne dla osób nie zameldowanych w Poznaniu, a spędzających tam dużo czasu :) . Według poprzedniej uchwały rady miasta zniżka przysługiwała osobom zameldowanym w Poznaniu, na szczęście dla niektórych, rada uchwailła nowy regulamin dotyczący komunikacji miejskiej

[ Dodano: 2010-10-13, 21:37 ]
gomezoo, POLSKI CZERWONY KRZYŻ
Kujawsko-Pomorski Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy
ul. Dr E. Warmińskiego 10, 85-054 Bydgoszcz
tel. (0-52) 322-55-68, 322-60-11, fax. (0-52) 322-22-60

Pod tym adresem powinieneś dostać ją z miejsca, o ile większość swej krwawicy wylałeś na terenie Torunia.

Ostatecznie:
Zachodniopomorski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża
Al. Wojska Polskiego 63, 70-476 Szczecin
tel. 91 433 73 02

Lepiej zadzwonić i się upewnić by nie tracić czasu na podróżowanie.

Jako poświadczenie ilości oddanej krwi wystarczy legitymacja ze wszystkimi donacjami.

Raymundo - 2010-10-13, 21:46

Ogólnie takie rzeczy załatwia się w tym centrum w którym oddaje się krew.
Martens - 2010-10-13, 21:59

A jeśli ktoś oddaje w różnych centrach?
Raymundo - 2010-10-14, 10:17

No to zaczynają się schody :) Bierze się zaświadczenia o oddanej krwi i załatwia na własną rękę w pck? :rotfl:
Martens - 2010-10-14, 13:53

Raymundo napisał/a:
No to zaczynają się schody :) Bierze się zaświadczenia o oddanej krwi i załatwia na własną rękę w pck? :rotfl:

Pewnie tak. Pytam, bo ja przez całą "karierę" hdk w jednym rckik, więc dla mnie to czysta teoria.

harmoniusz - 2010-10-14, 16:12

Martens napisał/a:
Raymundo napisał/a:

Pewnie tak. Pytam, bo ja przez całą "karierę" hdk w jednym rckik, więc dla mnie to czysta teoria.

Oddawałem na terenie 4 RCKiK, a legitymację załatwiałem zgodnie z miejscem zameldowania. Dodatkowym plusem jest przynależność do klubu HDK, wtedy to albo klub za nas będzie się męczył, albo sami możemy udać się do RCKiK zgodnie z przynależnością klubową.

stachu_44 - 2010-10-20, 17:55

Nie ważne kto przynosi zaświadczenie o ilości oddanej krwi, wnioski piszą panie z PCK (przynajmniej w Łomży) na podstawie papierka z RCKiK i wysyłają je do oddziału wojewódzkiego lub sami rozpatrują (jeśli sami są oddziałem wojewódzkim). Tak przynajmniej powiedziała mi pani w moim lokalnym PCK.
BartStan - 2011-03-11, 19:22

No i stało się, w miniony poniedziałek odebrałem odznaki i legitymacje ZHDK III i II stopnia.

Trwało to zaledwie kilka minut z czego byłem bardzo zadowolony.
Myślałem, że będę musiał czekać (z miesiąc) na jakieś specjalne wręczenie.

Mam nadziej, że tak szybko pracują nie tylko w PCK w Warszawie.

Gryf - 2011-03-15, 18:33

BartStan, dziwne. W Warszawie co do zasady wręczenia odbywają się tylko uroczyście. Ostatnie było w sobotę, 26 lutego...
Martens - 2011-03-16, 08:16

Gryf napisał/a:
W Warszawie co do zasady wręczenia odbywają się tylko uroczyście. Ostatnie było w sobotę, 26 lutego...

Od dawna? Fakt, że ostatnią zhdk odbierałem kilka lat temu, ale żadna nie była wręczana "uroczyście".

Gryf - 2011-03-16, 12:40

Martens, ja też wszystkie trzy dostałem "z ręki do ręki". Ale to było... no, pewien czas temu. ;-)
Faktem jest, że od kilku lat w PCK obowiązuje zasada (choć nie wiem, jak bardzo sformalizowana), że odznaki ZHDK wręcza się uroczyście. Warszawa się do tego dopasowała - na stronie Mazowieckiego ZO pełno jest wzmianek o wręczeniach (wraz ze zdjęciami z imprez).
Ale tak sobie myślę... Odznak ZHDK jest nadawanych dużo, z każdym rokiem podobno coraz więcej. To może dlatego czasem w PCK wręczają je "na szybko"?

Martens - 2011-03-16, 21:41

Gryf napisał/a:
Odznak ZHDK jest nadawanych dużo, z każdym rokiem podobno coraz więcej. To może dlatego czasem w PCK wręczają je "na szybko"?

Nie zrozum mnie źle, to nie była zakamuflowana pretensja, tylko stwierdzenie faktu. A ponieważ nie przepadam za pompą i uroczystościami, "dyskretna" forma była mi zdecydowanie na rękę ;)

Kapo - 2011-03-17, 16:07

Ale po co komu taka pompa...? Na swoim przykładzie wiem, że chciałem mieć moja odznakę jak tylko zorientowałem się, że przekroczyłem magiczną barierę (o półtora litra) i nie miałem ochoty na nią czekać do super-uroczystości na którą zwyczajnie miałbym problem się stawić :)
Martens - 2011-03-17, 22:07

Kapo napisał/a:
Ale po co komu taka pompa...?

Są ludzie, którzy lubią uroczystości, podniosły charakter wydarzenia itd. To dla nich.

marcin90-70 - 2011-04-01, 00:00

mogę powiedzieć jak wygląda nadanie w Olsztynie :)
Po oddaniu odpowiedniej ilości krwi należy się udać do PCK, bez jakiegokolwiek wniosku o nadanie odznaki. Będąc na miejscu, Pani liczy na kalkulatorze ilość oddanej przez nas krwi, po czym wypełnia wniosek o nadanie odznaki, idzie do dyrektora W-M zarządu PCK po podpis, po czym wręcza odznakę i długopis w kształcie strzykawki ;)

Tak właśnie przebiegało to w Olsztynie- bez żadnej uroczystości.

SebZuch - 2011-04-02, 12:30

Przedwczoraj odbierałem odznakę w Gdańsku,w PCK od ręki ,wystarczyło przyjść z wnioskiem wypisanym przez panią w RCKiK (tam też mi podliczono oddaną ilość krwi).
W PCK proponowano mi również przyjęcie odznak II-go i III-go stopnia,ale odmówiłem uznając je za zbyteczne

Premislaus - 2011-04-13, 14:29

Kielce także nie odbiegają od większości, wszystkie trzy odznaki wręczyła mi miła Pani w PCK, bez żadnej pompy i uroczystości. Skromnie, tak jak powinno być :)
Iwona Olczak - 2011-04-20, 09:11

Uroczystości przy wręczaniu odznak nie są mi potrzebne. Nie potrzebuję fanfarów, ani poklasku. Nie odbierałam swojej odznaki na uroczystości, wysłali mi ją pocztą. Dla mnie ta forma w zupełności wystarcza :)

pozdro

xlesiu - 2011-04-20, 21:58

Trzeba jednak przyznać, że takie uroczyste wręczanie też jest jakimś sposobem popularyzacji idei krwiodawstwa. Często z takich imprez pojawiają się artykuły w lokalnych mediach co jest swojego rodzaju "reklamą" hdk. Pewnie też niektórym krwiodawcom jest miło gdy są w jakiś sposób wyróżnieni publicznie. Dlatego ja jestem za organizowaniem takich uroczystości jeżeli nie ma "przerostu formy nad treścią".
Zaguś - 2011-05-26, 16:28

Witam
Bracia, Rodacy pomóżcie!!

Mam oddane 13 litrów i oczywiście posiadam odznakę 2 stopnia. Mam jednak pytanie w związku z baretką znalezioną przeze mnie w jednym sklepie internetowym jako baretkę "zasłużony HDK PCK".

Jestem żołnierzem zawodowym i chciałbym się dowiedzieć czy mogę tę baretkę przyszyć do munduru galowego, czy też oznacza ona coś zupełnie innego a była tylko błędnie opisana.

Nie umiem wkleić tutaj zdjęcia rzeczonego przedmiotu jednak postaram się opisać kolory tej "taśmy"

jest to taśma koloru białego z dwoma czerwonymi, pionowymi paskami po bokach i żółtym, pionowym przechodzącym przez środek. W wersji srebrnej przez żółty pasek przeciąga się srebrny bajorek /sprężynkę/

Bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam

Raymundo - 2011-05-26, 16:40

Z opisu wnioskuję, że chodzi o to:

?
A to jest tak, że żołnierz może sobie coś (no z wyjątkiem urwanego guzika) przyszyć do munduru? Może wystarczy przypiąć odznakę?
Tzn. ja się nie znam, ale kiedyś kolega który pracuje w straży granicznej mówił, że mundur jest święty :)

Edit:
wg http://pl.wikipedia.org/w...84_%28Europa%29 , jest to odznaka zasłużony HDK PCK

Zaguś - 2011-05-26, 19:17

Chodzi dokładnie o tę baretkę.

Żołnierz /podobnie jak każdy funkcjonariusz mundurowy/ jest nawet zobligowany do "obszycia" swojego munduru. Jeśli np był w Afganistanie i dostał Gwiazdę Afganistanu to nie przypina do munduru samego medalu bo po kilku misjach wyglądałby jak sowiecki generał tylko przyszywa właśnie baretkę /czyli wstążkę od należnego mu medalu-->każdy ma inną/

Może i łatwiej przypiąć odznakę ale tak jak napisałeś....."Żołnierz nie choinka a mundur nie kiecka" i jeśli jest opcja przyszycia baretki to należy tak właśnie zrobić.
Poszukuję tylko jakiegoś aktu prawnego na to że ta baretka jest jakby zamiennikiem odznaki i/lub nadawana jest za to samo.

Martens - 2011-05-26, 22:50

Zaguś, widać tu sami pacyfiści ;) a tam gdzie służysz nie masz jakiegoś życzliwego kadrowca albo innego specjalisty od regulaminu, który by Ci podpowiedział co i jak?
Nie wiem, na ile przepisy "mundurowe" są podobne w WP i policji, ale kiedyś widziałem f-cjusza drogówki z przypiętą do munduru odznaką I stopnia. Szczerze powiem, że wyglądało to nieco festyniarsko, więc baretka wydaje się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Gryf - 2011-05-27, 11:51

Wikipedia jak to Wikipedia... różne rzeczy tam można znaleźć. Ale akurat ta baretka zdaje się być tylko "radosną twórczością". Wcale nie wykluczone, że w Wikipedii umieściła ją ta firma, która oferuje jej sprzedaż w Internecie. :P
Odznaka "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi PCK" nie ma baretki i nie dzieli się na Złote, Srebrne i Brązowe.
Baretki są typowe dla orderów, odznaczeń i odznak zawieszanych na materiałowych wstążkach. Są wtedy paseczkiem wstążki w tych samych barwach. Odznaka ZHDK ma inną budowę i dlatego nie posiada baretki sensu stricte (niektórzy baretką nazywają ten fragment, na którym widnieje napis ZASŁUŻONY, ale i przy takim założeniu nie jest dopuszczalne noszenie na mundurze samego tylko tego kawałka odznaki).
Poza tym - odznaka ZHDK nie ma obecnie stopni (ani tym bardziej klas, zastrzeżonych przepisowo dla orderów). A w czasach kiedy je miała, były to stopnie III, II i I, a nie Brązowy, Srebrny, Złoty.
Być może jakiś klub HDK PCK nadaje takie odznaki, nazywając je podobnie jak państwowa ZHDK, różnicując na Złote, Srebrne i Brązowe i zawieszając na materiałowej wstążce. Znanych jest sporo róznych odznak klubowych, a niektóre nawet przywieszane są w taki sposób.
Ale jedno jest pewne: pokazana kilka postów wyżej baretka nie dotyczy odznaki ZHDK, o której mowa w przepisach państwowych, nadawanej za 5/6, 10/12 i 15/18 litrów krwi pełnej (bądź odpowiednią ilość innych składników). Dlatego nie kupuj jej i nie przypinaj do munduru.

Zaguś - 2011-05-27, 12:56

Tak właśnie myślałem jak pisze Gryf. Z drugiej zaś strony jestem zdania że i Martens ma rację. Baretka wygląda znacznie lepiej....niczego nie ujmując tej "oficjalnej" odznace.

W każdym razie dziękuję za dotychczasową pomoc.

BrygidKa - 2011-05-29, 09:34

Wczoraj odebrałam swoją legitymację zasłużonego honorowego dawcy krwi i odznakę III Stopnia :hurra:
xlesiu - 2011-05-29, 10:33

BrygidKa, chyba musisz uaktualnić licznik :hyhy:
Cytat:
Ilość oddanej krwi: 3,150 l

Danyeru - 2011-05-29, 11:24

Może to 3 tysiące? :PP
BrygidKa - 2011-05-29, 13:16

no właśnie widzę że muszę to zaktualizować ;)
floyd68 - 2011-05-30, 06:56

Zaguś, Według mnie, nie powinieneś przyszywać baretki, ponieważ oficjalnie nie istnieje takowa dla tego odznaczenia, więc zgodnie z regulaminem nie powinieneś tego robić. Po prostu przypnij odznakę do munduru. Przecież mundur galowy zakładasz kilka razy w roku i nie będzie Ci "przeszkadzać" dyndająca odznaka. Ja będąc żołnierzem ZSW nosiłem brązową odznakę ZHDK, ale tylko do munduru wyjściowego. Zresztą nie wszystkie odznaki, nawet wojskowe mają baretki. Poza tym nie jest to jakiś wielki order z szarfą, więc na pewno "festyniarsko" nie będzie wyglądał.
Danyeru - 2011-05-31, 13:58

Jedyną krwiodawczą odznaką, o jakiej mi wiadomo, która posiada baretkę, jest odznaka "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony Dla Zdrowia Narodu".
Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

floyd68 - 2011-05-31, 22:45

Danyeru, Nie mylisz się. Na dzień dzisiejszy to jedyna "krwiodawcza" odznaka mająca oficjalną baretkę.
AndrzejSz - 2011-06-03, 07:16

Być może nie jest to odpowiedni dział ale spróbuję. Przeczytałem informacje z działu: Zniżki dla Krwiodawców na komunikację miejską i mimo to mam pytanie. Jestem z Krakowa i jutro jadę do Warszawy. Czy mogę korzystać z bezpłatnej KM na podstawie legitymacji HDK lub ZHDK i dowodu osobistego, bo w Krakowie trzeba mieć odpowiednią legitymację wydaną przez MPK?
Martens - 2011-06-03, 10:43

AndrzejSz, możesz na podstawie legitymacji hdk pod warunkiem, że masz wpisaną ilość krwi, którą oddałeś - nie chodzi o pieczątki poświadczające kolejne donacje, tylko o jasne stwierdzenie np. "Pan AndrzejSz oddał xx litrów krwi" - ja mam taki wpis z pieczątką rckik i jest on honorowany. Inna sprawa, że tylko raz kanar zażyczył sobie, by go pokazać, zazwyczaj wystarcza mu sam widok okładki legitymacji, ale zawsze możesz trafić na służbistę.
Danyeru - 2011-06-03, 11:12

Martens napisał/a:
AndrzejSz, możesz na podstawie legitymacji hdk pod warunkiem, że masz wpisaną ilość krwi, którą oddałeś - nie chodzi o pieczątki poświadczające kolejne donacje, tylko o jasne stwierdzenie np. "Pan AndrzejSz oddał xx litrów krwi" - ja mam taki wpis z pieczątką rckik i jest on honorowany. Inna sprawa, że tylko raz kanar zażyczył sobie, by go pokazać, zazwyczaj wystarcza mu sam widok okładki legitymacji, ale zawsze możesz trafić na służbistę.

Tak. Ja podczas pobytów w Warszawie dwukrotnie trafiłem na kontrole biletów i dwukrotnie Panowie życzyli sobie poświadczenia ilości. Ja na ten cel pobrałem zaświadczenie o ilości oddanej krwi, bo u Nas do legitymacji w notatki, czy okładki nie wpisują (bynajmniej mnie nie chcieli wpisać (do legitki HDK nie ZHDK, żeby nie było)), Panowie kontrolerzy nie mieli problemów z zaakceptowaniem tego. :-)

AndrzejSz - 2011-06-03, 11:29

Martens, Danyeru, wielkie dzięki!
Danyeru - 2011-06-03, 11:47

Aha. Taki mały szczegół, ale istotny, żeby nie było niedomówień. ;-)
To zaświadczenie jeździe ze mną, razem z legitką HDK, nie samodzielnie. Jakby potraktowano samodzielne, nie wiem. ;-)

Martens - 2011-06-03, 16:03

Danyeru napisał/a:
dwukrotnie Panowie życzyli sobie poświadczenia ilości.

Bo to źli ludzie byli :tancz: ;)

AndrzejSz - 2011-06-06, 07:16

A jak to jest w przypadku metra? Ciężko jest sforsować 'bezduszne' bramki...
Danyeru - 2011-06-06, 08:08

AndrzejSz, na przykład na metro Centrum (na pięterku, poza bramkami) pobierasz w Punkcie Obsługi Pasażera wejściówki do metra. Mają format biletów kartonikowych i nadają odrobinę duszy bramkom. ;-)
Gdyby jednak nie pod drodze Ci było do metro Centrum (tudzież innej lokalizacji, gdzie takowe wejściówki się dostanie, martens pewnie wie więcej, bo to On mi kiedyś tych info udzielał :) ) to na każdą stację metra dostaniesz się pomijając bramki. Wystarczy skorzystać z windy. ;)

Martens - 2011-06-06, 09:57

Danyeru, nic dodać, nic ująć. Punkty, w których można dostać wejściówkę są na wielu stacjach (na pewno Centrum, Świętokrzyska, Ratusz).
chester1988 - 2011-06-14, 10:53

A ja pytanie z innej beczki kiedy się nosi te odznaki bo na razie moja się kurzy
Martens - 2011-06-14, 11:55

chester1988, 5 minut + google = odpowiedź, co prawda szczątkowa, ale zawsze...
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej
"Zasłużony Honorowy Dawca Krwi"
(...)
§ 4. Odznakę honorową "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" nosi się na prawej stronie piersi.
(...)

xlesiu - 2011-06-14, 12:15

chester1988, kiedy? Najczęściej ubiera się je na uroczystości związane z krwiodawstwem.
Charlie - 2011-06-23, 09:55

chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda nadawanie odznak osobom, które oddawały podczas swojej przygody z krwiodawstwem krew pełną i osocze. czy przeliczniki spełniają swoją rolę i czy nie ma później problemów z ubieganiem się o blaszkę?
kiler129 - 2011-06-23, 11:37

Nie ma a raczej nie powinno być ;)
Gdy uzbiera Ci się odpowiednia ilość dostajesz papierek do PCK z przeliczonymi już na KP - obecnie podejrzewam, że raczej nikt tego ręcznie nie liczy mając system komputerowy.

Martens - 2011-06-24, 16:36

kiler129 napisał/a:
obecnie podejrzewam, że raczej nikt tego ręcznie nie liczy mając system komputerowy.

System może i mają, ale ostatnio na Saskiej panie liczyły człowiekowi tradycyjnie, czyli przy pomocy długopisu i kartki :hyhy:

KamilCh - 2012-03-07, 20:51

Jestem tu nowy, więc cześć. :D

Wczoraj miałem mały jubileusz, bo stuknęło mi ponad 6 litrów. Byłoby fajnie dostaać odznakę. :P Nastronie RCKiK we Wrocławiu wyczytałem, że trzeba zanieść podanie do PCK dwie ulice dalej, nawet pdf z tym podanie mają na stronce... Mam pytanie do krwiodawców Wrocławkich, czy to zaświadczenie z RCKiK o ilości oddanej krwi jest konieczne? Nie wystarczą same książeczki? Uzyskanie tych zaświadczeń jest problemem, bo poza Wrockiem to był jeszcze Wałbrzych, Świdnica, Woodstock z raz i jeszcze Kraków zachaczyłem...

Z góry dzięki za odp.

xlesiu - 2012-03-07, 21:12

KamilCh, RCKiK Wrocław powinien mieć dostęp do tych danych ... w teorii :)
KamilCh - 2012-03-17, 19:36

W teorii...
Bo okazało się, że w praktyce nie ma. :D
Ale Pani w okienku uwzględniła mi donacje w innych RCKiK'ach na podstawie pieczątek w książeczce. :P

Dorota_ - 2012-06-26, 13:35

Witam wszystkich :D
Chciałabym ubiegać się o odznakę ZHDK niestety miłe panie w rejestracji RCKiK w Poznaniu chcą wystawić mi tylko papier na ilość oddaną w Poznaniu, a oddawałam też w Bydgoszczy, Inowrocławiu i Gdańsku. Oczywiście pieczątki w legitymacji z innych miast nic dla nich nie znaczą bo nie mają tego w systemie. Dzwoniłam już do Gdańska niestety odebrała bardzo nieuprzejma Pani i poinformowała mnie, że może takie zaświadczenie przekazać tylko osobiście.
Czy ktoś może już próbował uzyskać takie zaświadczenie drogą mailową, faxem albo zwykłą pocztą? Proszę o informacje. Mam nadzieje, że jest to możliwe. Nie widzi mi się wycieczka po Polsce. :mur:

Martens - 2012-06-26, 16:35

Dorota_, ja nie próbowałem, ale jestem przekonany, że skuteczną metodą na "miłe" panie jest list polecony do dyrektora miejscowego rckik z opisem sytuacji i uprzejmą prośbą o przesłanie pocztą stosownego zaświadczenia.
Dorota_ - 2012-06-26, 18:11

Dyrektor RCKiK w Bydgoszczy po męczącej rozmowie poddała się i nawet obiecała osobiście zająć się sprawą ... , gdy tylko wyślę maila z danymi. Niestety w Gdańsku są jakieś dziwne godziny pracy bo taka osobistość jak dyrektor placówki wychodzi sobie przed 13.
Spróbuje jutro od rana wiercić dziurę, a jak nie podziała to tak jak Martens sugerujesz polecą skargi. :wsciekly:

[ Dodano: 2012-06-26, 18:16 ]
Mam jeszcze jedno pytanko. Czy ktoś może orientuje się jak wygląda sprawa przyznawania odznak w Poznaniu? Niektórzy z Was mówią, że odznakę można dostać po miesiącu czasem dłużej albo krócej. Ciekawa jestem czy sprawniej załatwię sprawę przez RCKiK czy PCK. Może jakieś sugestie? ;)

Gryf - 2012-06-28, 12:44

Dorota_ napisał/a:
Ciekawa jestem czy sprawniej załatwię sprawę przez RCKiK czy PCK. Może jakieś sugestie?

Szybciej będzie przez PCK. Zamiast dwóch instytucji - jedna.

kopernik92 - 2012-08-25, 00:42

Dziś szukając na allegro jakiejś fajnej koszulki dla dawcy natrafiłem na mnóstwo odznak ZHDK. Bardzo mnie to zasmuciło bo jednak taka odznaka to miła pamiątka a ludzie tak to sprzedają. Z drugiej strony jeszcze gorsze jest to, że ktoś daje od siebie ten dar życia i dostaje taką odznakę a ktoś inny kupuje na allegro za 5zł.
xlesiu - 2012-08-25, 16:51

kopernik92, odznakę może i kupią ale legitymacji do odznaki już nie.
kiler129 - 2012-08-25, 17:00

@xlesiu - to niestety akurat podrabiają :(
Ariel48 - 2012-08-25, 21:38

Na szczęście oddajemy (mam nadzieję, że jednak tacy ludzie stanowią większość) z czystej potrzeby żeby komuś pomóc, a nie dla odznak czy legitymacji, choć mogą być one fajnymi dodatkami. Odznaka kupiona na Allegro to całkiem coś innego niż ta zdobyta. Każdy medal czy odznaka nasiąknięte są wspomnieniami osoby, która je uzyskała.
Enji - 2012-08-31, 13:40

Witam :)
Jak jest w Warszawie z odbiorem odznaki? Niedługo będę miała 5000ml oddanej krwi i zawczasu chcę się zorientować jak to jest?

floyd68 - 2012-09-01, 23:53

Mam pytanie: czy kiedykolwiek ktoś z Was założył (przypiął) sobie swoją odznakę i pokazał się z nią publicznie? Nie liczę oczywiście dnia wręczenia (nadania). Wiele osób wypisuje na forum, że już nie może się doczekać odznaki, że już niedługo dostanie, albo już wyrobiło limit.

No i co dalej? Czy odznaka leży w szufladzie, wisi na słomiance nad łóżkiem, a może wpięta w legitymację stoi między kieliszkami za szybą w swarzędzkim regale na wysoki połysk?

Czekam na odzew.

dzemek - 2012-09-02, 01:05

U mnie odznaka leży na półce w biblioteczce. Obok stoi puchar. Mam w planach kupno bądź pozyskanie pudełeczka, takiego jak dają na pierścionki aby tam wpiąć swoją odznakę.
Enji - 2012-09-02, 14:01

Ja nie wiem jak będzie ze mną, ale odznaka jest (będzie) dla mnie czymś wyjątkowym. Nie muszę się z nią pokazywać, żeby być dumną, bo komuś pomagam.
Ladislav - 2012-09-03, 00:11

Odznaki fajna sprawa ;) sam mam już jedną ;) ale wisi sobie na tablicy korkowej i nic więcej
A legitka tylko raz mi się przydała u lekarza gdy noga ucierpiała

Ariel48 - 2012-09-03, 13:10

Z tym, że nie ma już złotej, srebrnej i brązowej, tylko I stopnia, II stopnia i III stopnia. Taki mały szczegół :)
Ladislav - 2012-09-03, 21:45

No taki myk ;) hehe
Najfajniejsza chyba 4-ego stopnia ale musi być i znacząca zasługa w rozwoju PCK ;/

Nadawana zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu".
Odznaka "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu" jest nadawana zasłużonym honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa.

Gryf - 2012-09-05, 21:14

Ariel48 napisał/a:
Z tym, że nie ma już złotej, srebrnej i brązowej, tylko I stopnia, II stopnia i III stopnia. Taki mały szczegół

Z tym, że od dawna (21 sierpnia minęło 6 lat :) ) nie ma już odznak ZHDK I, II i III stopnia. Są odznaki za konkretną ilość oddanej krwi - 5/6, 10/12 i 15/18 litrów krwi pełnej (lub odpowiednią ilość innych składników).
Ot, takie widzimisię Ministra Zdrowia. :P

kiler129 - 2012-09-05, 22:25

Ojtam, licytujecie się ... i tak najlepiej było z kolorami a nie jakieś kombinacje z pamiętaniem litrów ;)
Ladislav - 2012-09-05, 23:01

Minister zawsze coś gustownego wykombinuje a stare najlepsze.
A Ty Kiler i wykrakałeś mi to... przebiła mi babka żyłę i naruszyła tkankę mięśniową..... mam boskiego po prostu krwiaka.... i kazała mi stopnąć 3-4mc-e z oddawaniem by się zregenerowała ręka...
Hehe ale nie powiem zrobiło mi się wtedy słabo za tym 15-tym razem ale dopiero po oddaniu tak na może 5 sek ...

kiler129 - 2012-09-06, 01:38

Mi się wydaje, że zmienili aby odróżnić limity - kiedyś były bardzo niskie. Teraz z powodu płytek itp podnieśli na te 5-6L pierwszą i stąd zmiana nazewnictwa.

A co do twojej ręki to łączę się w bólu - mi wtedy kazali 2mc ale i tak skróciłem do miesiąca :P
Kto Ci wbił tak nieszczęśliwie? Jakaś praktykantka czy co? :)

Andzia - 2012-09-06, 11:03

Panowie, z rozmową o przebitej żyle proszę przenieść się do odpowiedniego tematu. :]
death_fog - 2012-09-07, 11:24

A ja moja odbiore za jakies 3 tyg. :hyhy:
kopernik92 - 2012-09-20, 12:32

A jak wygląda odbiór? W każdym PCK nadają to w listopadzie podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa czy od ręki? Bo słyszałem że co PCK to obyczaj.
KJ - 2012-09-20, 13:18

kopernik92, zależy od PCK. W Kato możesz odebrać od razu, przy Tobie wypisują. Chyba, że chcesz iść na zbiorcze spotkanie z nadaniem odznak, to wtedy czekasz na najbliższą okazję. ;)
kopernik92 - 2012-09-20, 13:48

Ciekawe jak to jest u mnie. Za jakiś litr może się przekonam :D
Ladislav - 2012-09-21, 00:32

hehe ja swoja brałem od razu w Katowicach bo czasu nie mam na jakeś duperele a legitka to tylko dla mnie a nie powód do szczycenia się nią na jakimś spotkaniu bo robię to dla kogoś oddając krew bezinteresownie i bezinteresownie ją odbierałem bo nic nie wymagam za to co robię bo liczy sie już sama idea a to że komuś ta krew uratuje życie to dla mnie wystarczająca nagroda a kasę ze mnie mogą zostawić przynajmniej dla osoby bardziej potrzebującej a nie bez sensu ceregiele z poczęstunkiem i marnować kasę.Ale to tylko moja opinia....
To samo usłyszała pani Wiesława Rak (Naczelnik Katowickiego PCK)

kiler129 - 2012-09-21, 07:20

Widzisz Ladislav, to zależy od osoby - szczególnie starsze osoby przyzwyczajone do takiej formy lubią wszytko z pompą.
Mi jeszcze nieco brakuje ale zastanawiam się, czy koniecznie trzeba iść do lokalnego PCK czy też można do dowolnego? Mam swoje powody dla których swojego nie chcę odwiedzać w dowolnym celu ;)

KJ - 2012-09-21, 07:28

Ladislav, trochę chaotycznie napisałeś ;) , w 100% zgadzam się z Tobą - tego typu ceregiele są zbędne (w większości na te "akademie" chodzą osoby starsze).
kiler129, z tego co mi wiadomo, jest rejonizacja i idziesz do lokalnego PCK (na ogół w miastach jest po 1 punkcie PCK), chyba, że uda Ci się to załatwić gdzie indziej. Jak załatwiać zmianę - pojęcia nie mam...

kopernik92 - 2012-09-21, 10:50

Faktycznie, jest z tym trochę cyrku. Dlatego mam nadzieję, że u mnie jest od ręki i nie trzeba czekać na żadne bale i poczęstunki / kij wie jeszcze co.
death_fog - 2012-09-27, 10:43

A czy komuś zdarzyło się odebrać odznakę w samym RCKiK?
Martens - 2012-09-27, 11:45

death_fog, sam jestem ciekaw, ale wydaje mi się, że to się nie zdarza - wszak odznaki nadaje PCK a nie rckik. To trochę tak, jakbyś blankiet prawa jazdy chciał odebrać u egzaminatora a nie w wydziale komunikacji ;)
death_fog - 2012-09-27, 22:06

Pani w rejestracji której oddawałem wniosek powiedziała żebym przyszedł za miesiąc. Zrozumiałem to tak ze mam przyjść do RCKiK, ale jak sie tak nad tym zastanowić to wydaje sie to trochę dziwne. Ale nie mam niczego do stracenia. :)
luzik - 2012-09-28, 01:57

death_fog napisał/a:
A czy komuś zdarzyło się odebrać odznakę w samym RCKiK?

Tak, ja tak odbierałem odznaki i legitymacje.

Messenger1 - 2013-03-20, 13:49

przejrzałem z grubsza ten POST. Jeśli ktoś wyjaśnił różnicę wcześniej to sorry za powtórzenie. No ale gwoli ścisłości
HDK a ZHDK to dwie różne rzeczy.
Odznaki HDK brazowej-III(600), srebrnej-II(1500) i złotej-I(3000ml) już nie ma, a odznaki ZHDK pozostały(6/12/18 - odpowiednio III,II,I czy jak kto woli brązowa, srebrna, złota).
.
Tak samo dopiero oddanie 6l krwi i otrzymanie tytułu ZHDK III stopnia daje jakikolwiek profit w postaci kolejki do lekarza.(ale częsciej skromność nie pozwala odezwać się i wpychać do kolejek)
Zdarzyło mi sie czekać w kolejce do lekarza po przybicie pieczątki i nara. I akurat widziałem osobe która oddały 3 donacje i kłóciła się o to, iż nie musi stać w kolejce.
Spuściłem głowę, gdyż z początku sam nie rozróżniałem czym się różni HDK od ZHDK.

luzik - 2013-03-20, 21:10

Messenger1 napisał/a:
..ale częsciej skromność nie pozwala odezwać się i wpychać do kolejek..

przepraszam, nie wpychać się, ale korzystać z przywileju.
Nie chcesz, nie korzystaj, ale nie nazywaj tego wpychaniem.

Messenger1 - 2013-03-20, 22:17

napisałem, iż większość osób nie korzysta z tego przywileju. No chyba, że okoliczności są takie, że w kolejce jest 20 "babciów", które chodzą codziennie, a my chcemy wejść dosłownie na chwilkę i nie mamy całego dnia na czekanie.
Ale jeśli w kolejce jest 5-7 osób i widać, że to kombatanci to wole poczekać niż się WEPCHNĄĆ i to słowo jest najodpowiedniejsze i o żadnym przywileju w niektórych przypadkach mowy być nie może.
.
ale jak chcesz korzystać z takiego przywileju to korzystaj, ale nie nazywaj tego nie-wpychaniem

Radar - 2013-03-29, 08:32

Witam!
Dorzucę swoje trzy grosze w temacie. Ostatnio też chciałem wyrobić sobie "złotą" odznakę i tu miłe zaskoczenie. Po telefonie do PCK w Gdańsku przemiła Pani wyjaśniła mi, co mam zrobić, nie tylko powiedziała, gdzie jest najbliższy oddział CRKiK, ale nawet zorientowała się, jakimi tramwajami mogę tam dojechać (cytat z rozmowy w tle: "Krysia, jakie tramwaje tam jadą?" :D ). Wystarczyła szybka wizyta (zaświadczenie o ilości oddanej krwi dają wszędzie - pełna komputeryzacja:D), a potem już tylko przejść się do PCK, gdzie od ręki i do tego z uśmiechem (!) Pani wręczyła mi odznakę i legitymację. Wszystko super szybko i sprawnie, nie spodziewałem się. :)