To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Krewniaków
FORUM KREWNIAKÓW

Honorowe Krwiodawstwo - czy moge oddac?

Polamaniec - 2008-11-26, 16:22
Temat postu: czy moge oddac?
Witam wszystkich,
Pewnie ktoś powie że jest gdzies odpowiedz na moje pytanie ale szukalem i nie znalazlem odpowiedzi na wszystko co chciałbym wiedzieć.
Mimo że oddaje krew od dłuższego czasu to do końca nie wiem czy mam isc oddac najcenniejszy dar.
Wiec tak przez miesiąc mialem noge w gipsie(skręcenie stawu skokowego i awulsyjne zlamanie szczytu kostki bocznej) i co dziennie dostawalem zastrzyki z preparatem zapobiegającym krzepnieciu krwi czy cos takiego. Na dniach grupa znajomych ma zamiar isc oddac krew i chcialbym do nich dołączyc bo dzis zdjeli mi gips i nie wiem czy sytuacja z moją nogą kwalifikuje mnie. Jedyne czego sie doszukalem na forum to informacji na temat tego preparatu.
Pozdrawiam i licze na waszą odpowiedź.

Ziomalek - 2008-11-26, 16:50

A w FAQ Krwiodawstwa patrzyłeś?

"Przyjmowałem zastrzyki przeciwzakrzepowe. Czy to mnie dyskwalifikuje jako dawcę?
Nie, ale ostateczną decyzję podejmuje lekarz" :P

Zależy jak dawno przyjmowałeś te zastrzyki.

EDIT: Z tego co wyczytałem na stronie wrocławskiego RCKiK należy odczekać 2 tygodnie od ostatniego zastrzyku.

Polamaniec - 2008-11-26, 17:08

Tak i tam wlasnie to znalazlem a szczegolnie chodzi mi o fakt skrecenia nogi i tego zlamania
Ziomalek - 2008-11-26, 17:15

Jeżeli to złamanie nie wymagało żadnego zabiegu operacyjnego ani szycia i noga jest już sprawna to myślę że nie będzie problemu. Jeżeli był zabieg operacyjny to możesz oddać dopiero po 6 miesiącach. :)
jaszczurkowa - 2008-11-27, 19:45

Polamaniec, najlepiej na to pytanie odpowie lekarz w Twoim RCKiKu :)
Maciek Zych - 2008-12-30, 21:13

Korzystając z tematu zapytam się jak to jest z oddawaniem krwi po wyjazdach do egzotycznych krajów. W ankiecie, którą wypełnia się przed oddaniem krwi jest pytanie o pobyt w krajach zachodniej i środkowej Afryki. Czy można gdzieś znaleść listę tych krajów, gdyż określenia zachodnia Afryka i środkowa Afryka są dość ogólne. Prawdopodobnie pojadę na konferencję do Kenii, którą niektórzy zaliczają do wschodniej Afryki, a niektórzy do środkowej, i chciałbym wiedzieć, czy po pobycie w tym kraju będę miał okres "kwarantanny"
pawel - 2008-12-30, 21:24

Najlepiej zadzwonić przed wizytą do stacji krwiodawstwa i zapytać lekarza.
Andzia - 2008-12-30, 21:29

Obawiam się, że będzie czekała Cię karencja:
Cytat:
6 miesięcy od powrotu z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS (np. Afryka Środkowa i Zachodnia, Tajlandia)


tekst źródłowy

Maciek Zych - 2008-12-30, 23:38

Andzia napisał/a:
Obawiam się, że będzie czekała Cię karencja:
Cytat:
6 miesięcy od powrotu z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS (np. Afryka Środkowa i Zachodnia, Tajlandia)


tekst źródłowy


Ale ja właśnie pytam się co to jest ta "Afryka Środkowa i Zachodnia". Kenia na pewno nie leży w Afryce Zachodniej, bo to wschodnie wybrzeże kontynentu. Ale czy leży w Afryce Środkowej? Wg mapy raczej tak, choć np. wg podziału regionalnego świata wg ONZ to leży ona wyłącznie w Afryce Wschodniej. Musi przecież istnieć jakiś konkretny wykaz państw, bo bez niego to mamy bałagan.

Kraje Afryki Zachodniej i Środkowej nie są raczej wymienione jako obszary o "wysokiej zachorowalności na AIDS", bo mają one o wiele niższą zachorowalność niż, niewymieniana w kwestionariuszu, Afryka Południowa, tu chyba chodzi raczej o malarię.

Lesiu - 2008-12-31, 01:19

Z Kwestionariusza Krwiodawcy RCKiK Gdańsk.

pkt 22. Pobyt w krajach o dużej częstotliwości występowania nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
pkt 24. Pobyt w krajach występowania malarii lub innych chorób tropikalnych w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Anonymous - 2010-11-28, 22:01

Mam pytanie:

Byłam w szpitalu przez 3 dni, miałam silną biegunkę, generalnie grypę jelitową, bo zatruć, to się raczej nie zatrułam. Po jakim czasie mogę iść do RCKiK po wyjściu ze szpitala?

[ Dodano: 2010-11-28, 22:02 ]
Proszę o szybką odpowiedź

Danyeru - 2010-11-29, 01:08

To infekcja, więc minimum 2 tygodnie od ustąpienia objawów, bądź od przyjęcia ostatniej dawki leku, jeśli leki przepisano.
DrunE - 2010-12-01, 23:41

To i ja zapytam w tym temacie co by nie śmiecić, ankietę i zapiski mniej więcej znam, ale chciałbym uzyskać indywidualną odpowiedź odnośnie mojego przypadku ;)

Po weekendzie odbywa się studencka zbiórka krwi, w której chciałbym wziąć udział, ale pytanie czy mogę, bo miałem nieprzyjemny przypadek, znalazłem kolanem szkło i się trochę pociąłem, ale szybka akcja na izbę, znieczulenie miejscowe, 3 szwy, dzień później szczepienie przeciw tężcowi, żadnych powikłań, szwy zdjęte stosunkowo szybko, wygoiło się ładnie, żadnych dalszych problemów. Cała sytuacja miała miejsce pod koniec czerwca 26 chyba. Więc będzie to jakieś 5,5 miesiąca od zdarzenia do daty zbiórki. Wiem że w ankiecie przed oddaniem trzeba podać czy przez ostatnie 6 miesięcy nie dotykał mnie chirurg, ale czy biorąc pod uwagę taką sytuację mam w ogóle po co iść, czy te żelazne 6 miesięcy z miejsca mnie dyskwalifikują, czy jednak jest sens iść przedstawić sytuacje i niech lekarz zadecyduje.

Dziękuję za przeczytanie historii mojego życia i odpowiedź, pozdrawiam;)

Raymundo - 2010-12-02, 09:13

Wszystko zależy od lekarza kwalifikującego do oddania- jednemu te pół miesiąca nie zrobi różnicy a drugi da ci jeszcze bana na pół roku. Więc najlepiej idź na tą akcję i się dowiedz u lekarza czy możesz oddać krew :)
Martens - 2010-12-02, 12:32

DrunE, ja też jakiś czas temu miałem bliskie spotkanie z chirurgiem i jego małą ingerencją. Jeden telefon do rckik i krótka rozmowa z lekarzem rozwiały wszelkie wątpliwości co do długości dyskwalifikacji - polecam ten sposób.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group