To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Krewniaków
FORUM KREWNIAKÓW

Krew - Cholesterol a oddawanie krwi.

Tomasz Potrykus - 2008-09-12, 16:39
Temat postu: Pytanie.
Proszę o poradę. Czy mogę oddawać krew jeżeli mam podwyższony cholesterol? Od kilku lat biorę ZOCOR na jego obniżenie.
JERO - 2008-09-13, 13:06

Witam. Ja też mam podwyższony cholesterol,i od kilku lat biorę SINVACARD,i oddaję normalnie krew.Dokładnie to musisz zapytać lekarza przed oddaniem,bo z tego co wiem nie przy wszystkich lekach można oddawać krew.Ja jak mi pierwszy raz lekarz rodzinny przepisywał lekarstwa to mu powiedziałem że oddaje krew,i poprosiłem o leki które nie będą koligowały. Pozdrawiam
jaszczurkowa - 2008-09-13, 20:14

JERO, ma rację - wszystko zależy od leku jaki bierzesz i w jakiej dawce.
Tulip też nie dyskwalifikuje.

Tomasz Potrykus - 2008-09-14, 20:43
Temat postu: Dzięki
Oddałem już kilkanaście litrów krwi i kilka dni temu Pani Doktor poinformowała mnie, że nie mogę oddawać krwi jeżeli mam podwyższony cholesterol. Ręce mi opadły.
Tomasz Potrykus - 2008-10-03, 17:50

Co Wy na to?
jaszczurkowa - 2008-10-03, 19:13

Tomasz Potrykus napisał/a:
Co Wy na to?

Zmień dietę i idź do innego lekarza po opinię :)

AndrzejSz - 2008-10-04, 08:01

Ja też mam podwyższony cholesterol, biorę Atoris /rewelacyjny!/ i wszystko jest OK!
Oczko - 2018-04-19, 18:56

Okazało się dzisiaj, że mam podwyższony cholesterol całkowity - 226 mg/l. Najprawdopodobniej kwestia braku ruchu (ostatnie pół roku praca na siedząco, ale teraz zaczynam się ruszać). Czy w takiej sytuacji mogę oddawać krew czy na czas podwyższonego cholesterolu lepiej sobie odpuścić?

[ Dodano: 2018-04-25, 18:17 ]
Jakby komuś się przydało, lekarz z RCKiK odpisał, że
Cytat:
taki poziom cholesterolu nie dyskwalifikuje dawcy do oddania krwi.
:bra:
AndrzejSz - 2018-04-26, 07:36

Polecam artykuł https://lionfitness.pl/artykuly,24,jak-interpretowac-wyniki-badania-poziomu-cholesterolu,701.chtm. Sprawa podwyższonego cholesterolu związana jest w dużej mierze z lobby firm farmaceutycznych zarabiających ogromne pieniądze na produkcji leków obniżających cholesterol - w TVN24 emitowali niedawno 2 reportaże związane z tym tematem. Spróbuj zinterpretować swoje wyniki zgodnie z zaleceniami HMS. Ja po czasowym banie przestałem brać leki /Suvardio/, które powodują dyskwalifikację i wróciłem do oddawania.
Oczko - 2018-04-26, 12:27

Szczerze mówiąc jak widzę "lobby firm farmaceutycznych" to widzę przed oczami antyszczepionkowców. Nawet by mi do głowy nie przyszło w pierwszej kolejności brać leki na cholesterol, skoro najpierw lepiej sprawdzić czy to nie kwestia diety (tę mam OK) czy ruchu.

Moje pytanie dotyczyło tylko i wyłącznie tego, czy z podwyższonym (według POLSKIEJ normy, w końcu jesteśmy w Polsce a nie w Stanach dzięki Anubisowi) cholesterolem mogę oddawać w dalszym ciągu krew i jak widać mogę (oczywiście pytanie orientacyjne jedynie bo i tak dopytam w gabinecie przed oddaniem). O nic więcej mi nie chodziło, porad zdrowotnych szukam u lekarzy a nie na forach internetowych ;)