To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Krewniaków
FORUM KREWNIAKÓW

Honorowe Krwiodawstwo - Odliczenie krwi od podatku

kiler129 - 2015-11-16, 13:01

Jeżeli nie posiadasz dochodu i nie rozliczasz z tego powodu podatku na koniec roku to nie masz możliwości odliczenia.
Rodzice nie mają możliwości odliczenia twojej ulgi, ponieważ formalnie jesteście zupełnie rozłącznymi podmiotami wobec prawa podatkowego (jedyne co was łączy to relacją wstępni/zstępni).

marcinb1 - 2015-11-16, 20:40

ok, dzięki za informację :)
AndrzejSz - 2017-03-09, 09:21

Wczoraj odebrałem zaświadczenie do US i donacje płytkowe przeliczyli mi jako 300ml krwi (!). Czy zmieniły się przepisy, bo dawniej było chyba inaczej. Czy ktoś ma inne doświadczenia? Pozdrawiam!
vader - 2017-03-13, 08:59

I policzyli Ci poprawnie. Jeśli chodzi o rozliczenie z US, to niezależnie czy osocze, czy KP, czy KKP, liczy się ilość a nie co oddałeś.

Bodajże dopiero od obecnego roku rozliczeniowego 2017, przepisy te mają się zmienić lub już się zmieniły.

AndrzejSz - 2017-03-13, 13:00

Ponieważ w zeszłym roku nie korzystałem z odliczenia, zapomniałem, że w poprzednich latach tak było!
Dzięki!

kiler129 - 2017-03-13, 13:35

Ciekawe tylko te 300ml - u mnie zawsze liczono tak jak w książeczce, czyli 250ml.
AndrzejSz - 2017-03-13, 14:49

Kraków widocznie hojniejszy!
M@rcin - 2017-03-13, 19:57

Są niektóre centra, które pobierają 300ml płytek.



Nie mówię już o takich punktach gdzie wpisują w legitymacjach co do 1ml ilość pobranych płytek.



Dlatego zalecam przy korzystaniu z ulgi do brania zaświadczeń o wartości oddanej krwi i składników z centrum.

vader - 2017-03-22, 14:13

M@rcin napisał/a:

Dlatego zalecam przy korzystaniu z ulgi do brania zaświadczeń o wartości oddanej krwi i składników z centrum.

Nawet jest to wymagana, bo w razie kontroli skarbowej trzeba czymś to odliczenie potwierdzieć. A na takim zaświadczeniu z RCKiK jest pieczątką, podpis etc.

PS. W Krakowie od czasu jak oddaję płytki, czyli 2 lata to zawsze pobierają 300ml lub 500ml :)

Niśka - 2017-04-20, 12:03

Mam pytanie o nowe przepisy, obowiązujące od 2017 roku.
Jest napisane:
Cytat:
Zmiany ustawy o publicznej służbie krwi oraz w podatku PIT weszły w życie 1 stycznia 2017 r. Zgodnie z ich brzmieniem dawcom krwi rzadkich grup i dawcom krwi, którzy przed pobraniem krwi lub jej składników zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje rekompensata pieniężna za niedogodności związane z koniecznością stawienia się na każde żądanie jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi.

Cytat:
Z brzmienia ustawy o PIT wynika, że odliczenie podatkowe będzie możliwe w wysokości „iloczynu kwoty rekompensaty i litrów oddanej krwi lub równoważnej ilości jej składników, przeliczonej według zasad wskazanych w art. 8 ustawy o publicznej służbie krwi”. Do tej pory ulga przysługiwała „w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew”.

Oznacza to, że kwota jeśli kwota rekompensaty będzie równa kwocie ekwiwalentu 130 zł za 1 litr krwi, to 130 zł będzie przysługiwało, inaczej niż ma to miejsce obecnie, za:

3 litry osocza;
2 donacje krwinek płytkowych pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
0,5 donacji krwinek białych pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
2 jednostki krwinek czerwonych pobranych przy użyciu separatora komórkowego.

Czy to oznacza, że:
a) TYLKO dawcy grup rzadkich lub immunizowani będą mogli odliczać sobie donacje?
b) dawcy innych grup będą mogli sobie odliczać, o ile oddają składniki krwi?
c) wszyscy dawcy wszystkich grup będą sobie mogli odliczać według ww. przeliczników, tylko kwota odliczenia za 1 l krwi będzie ustalana na podstawie wartości 1 l krwi grupy rzadkiej?

Co z powyższych jest poprawne, bo troszkę tego nie rozumiem? Dawców grup rzadkich i immunizowanych jest pewnie mniejszość (jak sama nazwa wskazuje - grupy rzadkie).

Btw. Odebrałam zaświadczenie z RCKiK. Ostatnia donacja płytkowa (z II połowy listopada 2016) została policzona według nowych przepisów. Czyli się zmieniły w trakcie....

vader - 2017-04-24, 08:59

Wydaje mi się, że jak będziemy brać zaświadczenie o odliczenie krwi od podatku z RCKIK, to oni od razu wypiszą na papierze jak wygląda ulga, z podziałami na donacje.
W każdym razie mam taką nadzieję :)

magm - 2018-01-19, 08:45

A mnie zastanawia przelicznik w przypadku donacji płytek - w ustawie jest napisane, że 1l odpowiada 2 donacjom krwinek płytkowych pobranych przy użyciu separatora komórkowego. A nie, że 1l krwi pełnej odpowiada 500 ml płytek.

Co w takim razie w przypadku niepełnych donacji? Ja miałam przypadek, że pod sam koniec pobierania miałam wyciek i w książeczce mam wpisane 212ml KKP. Czy to jest przeliczane jako 424 ml KP czy jako jedna donacja?

Z drugiej strony teraz Saska pobiera 270 ml KKP - czy w takim razie liczy się cały czas jako donacje czyli 2x270 ml KPP to 1l KP czy przelicznik jest tak jak do odznaki x2?

:szok:

M@rcin - 2018-01-19, 11:34

magm, przy uldze podatkowej nie stosuje się przeliczników. Mnożysz dokładną wartość oddanych litrów krwi i jej składników przez 130 zł https://krwiodawcy.org/darowizna-krwi-2017
vader - 2018-01-19, 21:32

Poza tym zawsze jak odbieram w RCKiK informacje o ilości oddanej krwi do rozliczenia, to mam wszystko wyliczone. Tylko przepisuje je w odpowiednich polach w PIT.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group