Forum Krewniaków
FORUM KREWNIAKÓW

Transplantacje - Dawca Szpiku - rejestracja, listy, badania :)

maciekmaj - 2006-11-08, 01:05
Temat postu: Dawca Szpiku - rejestracja, listy, badania :)
Słuchajcie wczoraj dostałem przesyłke z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych
z Ankietami i Próbówkami i igłą,i teraz pytanie żeby obrali mi krew musze zgłośić się do Punktu Krwiodawstwa??

:wstyd: :wstyd:

anita - 2006-11-08, 07:58

maciekmaj, powinna w przesyłce byc jakaś instrukcja, co z tym dalej.. zreszta to dziwne.. krew winna byc odpowiednio przechowywana, co z pobraniem i wysyłką itp. Zapewne jest tam jakiś nr telefonu..?
maciekmaj - 2006-11-08, 12:34

Heh,juz poszlo do Centrum :)

Całkowity koszt 25 zł :)

Nietoperz - 2006-11-08, 18:19

Normalnie jestem w szoku nie prosciej by było w stacji krwiodastwa.
glizda - 2006-11-09, 11:36

sorry! To sam sobie krew pobrałeś? nie kumam!
maciekmaj - 2006-11-09, 12:28

Poszlem do stacji krwiodawstrwa u nas,nie wiedzieli o cio chodzi,bo nigdy nikt z czyms takim nie przyszedl,ale wykonali telefon do Centrum,tam kazali isc do Lekarza rodzinnego i niech on w gabiniecie zabiegowym pobierze krew i podpisze dokumenty,TAK TEZ ZROBILEM!!
Pózniej spakowal on krew do specjalnego pojemnika poszla w paczke i do Wroclawia !@!

:padam:

glizda - 2006-11-09, 12:57

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! a ja już sobie wyobrażałam, jak w pokoju na łóżku siedzisz, wciskasz sobie igłę i krew zaczyna spływać do worka leżącego na dywanie!!! brrr
Dawid - 2006-11-09, 14:37

glizda napisał/a:
a ja już sobie wyobrażałam, jak w pokoju na łóżku siedzisz, wciskasz sobie igłę i krew zaczyna spływać do worka leżącego na dywanie!!! brrr

Hehehe... ostatnio koleżanka coś takiego mi opowiadała... Teraz jest na drugim roku leku, ale przed pierwszymi praktykami w wakacje kupiły z jeszcze jedną dziewczyną igły, strzykawki oraz rękawiczki i uczyły się pobierać krew :D To się nazywa "lekarz z powołania"

erytrocytek - 2006-11-09, 16:09

Ja też wypełniałem ankietę na stronie Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i mnie również przesłali w kopercie probówki z ankietą. Jednakże, między wypełnieniem ankiety, a otrzymaniem przesyłki zarejestrowałem się w FUJ (Fundacja urszuli Jaworskiej) i dostałem zaproszenie od Pani Urszulki na badania. Poszedłem na pobranie (Pracownia Imunologiczna przy Szpitalu im. Kopernika w Łodzi) , moja krew została przebadana, więc sobie odpuściłem wysyłanie probówek do Wrocławia. Napisałem im tylko maila i przedstawiłem jak cała sytuacja wygląda.
Poza tym, mnie też na samym początku wydało to się trochę dziwne, w jaki sposób tak pobrana krew ma przetrwać przesyłkę, mimo tego że te probówki są szczelnie zamknięte.

erytrocytka - 2006-11-09, 23:22

erytrocytek, też bym chciała, ale nie wiem co i jak. Dajcie mi jakieś instrukcje proszę!!!
anita - 2006-11-10, 16:38

erytrocytka, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych własnie przysłalo mi wiadomosc, po wypełnieniu ankiety na ich stronie, że prześlą mi pakiet informacyjny (...) wraz z instrukcją co dalej...
erytrocytek - 2006-11-10, 17:30

erytrocytka, nie mogę znaleźć tej stronki z ankietą ale jak wejdziesz na http://www.dctk.wroc.pl i dobrze poszukasz to powinnaś znaleźć forumlarz zgłoszeniowy. Jak nie znajdziesz to polecam jeszcze http://www.poltransplant.org.pl/crndsikp.html musisz sobie wydrukować formularz i wysłać do warszawki, po jakichś 3 tygodniach oni do Ciebie zadzwonią i zaproszą na badanie do najbliższego laboratorium, które współpracuje z Poltransplantem. :)
erytrocytka - 2006-11-10, 17:30

anita, myślałam, że mozna to zrobić w kazdym centrum krwiodawstwa.
Siwek - 2006-11-10, 19:22

Zaciekawiło mnie to, że wysłali Ci probówki, itp. do domu. Ja miałem wszelkie testy w stacji krwiodawstwa.
anita - 2006-11-10, 20:07

Siwek, mi też mail napisali, ze wyślą do domu z instrukcją.
erytrocytka - 2006-11-11, 00:43

jest mi wstyd, że jeszcze się tym nie zajęłam!!!!! zmarnowałam 2 lata zycia na bezczynność!!! a w tym czasie mogłam przecież pomóc!!!!!!
Siwek - 2006-11-11, 08:08

Nie przejmuj się. Zawsze jest czas na to, żeby pomóc:)
Paulina88 - 2006-11-11, 09:24

po jakim czasie od wypełnienia ankiety dostaliście tą przesyłkę? ja czekam już 3 tydzień i nic :(
maciekmaj - 2006-11-11, 11:39

Ja "troszke" czekałem,.............można powiedzieć że o tym zapomniałem :D
anita - 2006-11-13, 09:27

Ja czekam Paulina88, na razie kilka dni.. zobaczymy kiedy dotrze przesyłka ..
Karol - 2006-11-23, 08:17

Co do właśnie oddawania szpiku - ktoś wie ile się na to czeka, ile badań trzeba odbyć? Słyszałem, że parę razy pobiera się krew i szczegułowo ją bada - może ktoś WIELKI juz oddawał szpik i moglby opisać jak to wygląda? Bardzo mnie ta sprawa ciekawi oddaję już krew od ponad roku i chyba podjęłem decyzję, żeby zostać dawcą szpiku.
pozdrawiam
Karol

jaszczurkowa - 2006-11-23, 10:41

Karol, poczytaj tu
http://www.fundacjauj.pl/main.php?l=pl

sandra - 2006-11-24, 21:20

Dzisiaj słuchając wiadomości w radiu usłaszałam coś takiego http://www.rmffm.pl/fakty...6&next=1&ptr=20
I co wy na to???

agatta - 2006-11-25, 09:56

sandra napisał/a:
Dzisiaj słuchając wiadomości w radiu usłaszałam coś takiego http://www.rmffm.pl/fakty...6&next=1&ptr=20
I co wy na to???

nie wysłuchałam, ale przeczytałam...

straszne! nie dosyć, że mało chętnych, to jeszcze muszą być bogaci; ech, Polska... szkoda słów

sandra - 2006-11-25, 10:27

Nio właśnie!!!Tak nawołują bo za mało chętnych, a tytaj coś takiego!!! :/
beatka:) - 2006-11-25, 20:03

Ja też się zastanawiam, ale chcialabym się dowiedzieć na ten temat czegoś więcej, najlepiej byloby porozmawiać z kimś, kto już oddawal szpik. Stąd moja prośba, jeżeli ktos z Was już byl dawcą, a mialby czas i ochotę mi pomóc to bylabym bardzo wdzięczna gdyby odezwal się na moje gg.
Z góry wielkie dzięki i pozdrowionka :)

Nietoperz - 2006-11-25, 22:52

I teraz nie wiem czy pójsc przy nastepnej okazji oddac krew do badan ehh i w sumie znów potrzebujacy człowiek przegrał
erytrocytka - 2006-11-26, 09:28

A ja czekam teraz na odpowiedź z FUJ. ;)
ewula_m - 2006-11-26, 10:48

erytrocytka, to możewsz długo czekać, ja do FUJ zglosilam sie juz bardzo dawno temu (około 2 lata) i odpowiedzi nadal nie dostałam. Spróbuj w swojej stacji krwiodawstwa popytac. Ja tak zrobilam, popytałam, zapisałam się do czekających na badanie krwi i po około 4 miesiącach zaprosili mnie do siebie.
seattle - 2006-11-26, 11:00

erytrocytka napisał/a:
A ja czekam teraz na odpowiedź z FUJ. ;)

w pazdzierniku 2005 zglosilam sie do FUJ. w tym roku we wrzesniu dostalam zaproszenie na pobranie krwi do pracowni imunologicznej do szpitala kopernika w lodzi. jezeli "szybciej" chcesz trafic na liste dawcow to sprobuj w poltransplancie - jak bylam na pobraniu krwi pani dr wspominala ze oni maja kase na przebadanie potencjalnych dawcow.

AdAlbert - 2006-11-28, 08:50

seattle, to chyba mialaś szczęscie, ja wysłalem zgłoszenie jakieś 4 lata temu i do tej pory cisza, ale juz zrobiłem badania w rckik
Monikagdynia - 2006-11-29, 17:54

10 grudnia br. w Akacemii Medzcynej w Gdańsku odbędą sie badania, dla wszystkich chętnych, chcących zostac dawcą szpiku ... :hurra:
maciekmaj - 2006-12-28, 23:01

heh ...dostałem "informajszyn" :)

że zostałem wpisany do Krajowej Bazy Dawców Szpiku....ale nadal musze czekac na badanie genetyczne,bo jest masa chętnych :) :(

anita - 2006-12-29, 08:59

mi równiez kazano czekać.. więc czekam .. :)
heidhr - 2007-01-11, 13:59

AAAAAAAAAAAAAA zadzwonili dziś do mnie i zaprosili na pobranie krwi do dokładnego przebadania :) :):):):):) ale się ucieszyłam! tym bardziej że czytałam gdzieś niedawno w gazecie, że czasem czeka się parę lat, bo brak na to pieniędzy. ja czekałam miesiąc :)
beatka:) - 2007-01-11, 14:12

To super heidhr :D :bra: Powodzenia!
piotrek1205 - 2007-01-11, 18:55

Do grona potencjalnych dawców szpiku dołączyłem W Elblągu a byo ł to na festynie który był pod patronatem fundacji pani URSZULI JAWORSKIEJ . A było to w październiku 2006 Wypełniłem deklaracje dawcy i tego samego dnia pobrano ode mnie próbkę krwi do przebadania
Polecam było warto :cool: :cool: :cool:

heidhr - 2007-01-11, 19:08

dzięki, beatka:), mam nadzieję że samego badania krwi nie przełożą ze względu na przeziębienie... ;)
Waldi - 2007-01-11, 20:15

Ja od zgłoszenia do pobrania krwi czekałem 3 lata.
Dzwoniłem, pytałem, a oni to że nie ma kasy , to że się przeprowadzali
i gdzieś chyba zginęła moja deklaracja itd.
W trzecią rocznicę od zgłoszenia znowu zadzwoniłem i powiedziałem że
już mnie to czekanie denerwuje. Przecież ja z własnej woli chcę pomóc
drugiemu człowiekowi , więc ile można czekać. Widząc osobę potrzebującą szpiku,
chcę wiedzieć że byłem brany pod uwagę.
Pani przy telefonie z lekkim zdziwieniem że przez trzy lata nie miałem badań krwi,
powiedziała że już wysyła do mnie pojemniczki na krew. Mam iść do jakiegoś
labolatorium powiedzieć o co chodzi , pobrać krew i wysłać do nich.
Tak zrobiłem. Po dwóch tygodniach od wysłania dostałem wiadomość , że
jestem wpisany do Międzynarodowego Rejestru Dawców Szpiku.
Piszę o Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.
Teraz jestem z siebie zadowolony , że chcę pomagać.
A dumny będę jak oddam szpik komuś ,kto będzie go potrzebował.
Pozdrawiam Wszystkich.

Kacper - 2007-01-14, 17:20

Slyszalem, ze podczas pobierania szpiku, sa nieodwracalnie uszkadzane niektore naczynia krwionosne i nie mozna wtedy wykonywac niektorych zawodow - np. skoczek spadochronowy (nie przejdzie testow w komorze niskich cisnienie - robia sie krwiaki) i po pracy - taka mam relacje od dawcy krwi, ktory jest skoczkiem w wojsku, przypadek krwiaka jest jego kolegi....
piotrek1205 - 2007-01-14, 19:48

:niepewny: Po pierwsze nie słuchaj bzdur . Po drugie i najważniejsze proponuje żebyś odwiedził stronę internetową Urszuli Jaworskiej.i Poczytaj na stronie tej której jesteśmy jest tu wszystko wyjasnione a jeśli czegoś nie ma to na pewno to bedzie na stronie pani Urszuli Jaworskiej. :szok:
heidhr - 2007-01-14, 22:07

kurczę, a ja zawsze chciałam być skoczkiem spadochronowym :D :D :D

[ Dodano: 2007-01-14, 22:09 ]
a swoją drogą, mam chyba poważne pytanie.
bo ja nie wysłałam zgłoszenia do fundacji, ale do rejestru niespokrewnionych dawców szpiku - ich ulotki były rozrzucone na saskiej, a oddając płytki trzeba czymś się zająć ;)
i jedno mnie zastanawia - czy to są 2 "konkurencyjne" pukty? w sensie czy jak ktoś się zgłosi po szpik do fundacji uj to nie dostanie szpiku od dawcy z rndsikp? bo to by było trochę głupie.

thorcik - 2007-01-15, 11:26

z tego, co wiem, to sa wielkie plany centralizacji rejestru, tj. polaczenia tych dwoch. ale czy, jak zwykle, skonczy sie tylko na dobrych checiach czy moze cos sie z tego wykluje to nie wiadomo.
anita - 2007-01-22, 16:17

A ja własnie dostałam z Centrum Transplantacji koperte i probówki, a teraz szukam "instrukcji" bo gdzies na forum była :)
erytrocytka - 2007-01-23, 10:51

anita, z FUJ???
anita - 2007-01-23, 11:31

erytrocytka, DOLNOSLASKIEGO CENTRUM TRANSPLANTACJI KOMORKOWYCH Z KRAJOWYM BANKIEM DAWCOW SZPIKU. Jutro odsyłam im :)
JustyGie - 2007-01-23, 12:03

a jak się do nich zgłosić?
anita - 2007-01-23, 12:24

JustyGie, informację wyslę ci na maila
JustyGie - 2007-01-23, 12:25

ok, czekam cierpliwie.

ale może też warto byłoby taką informację umieścić na forum?

chmurka - 2007-01-23, 13:42

link do Krajowego Banku Dawców Szpiku
http://www.bm-donor.wroc.pl/inf-dawcy-jak.html
Na stronie sa wszystkie informacje jak sie zglosic, jak zarejestrowac i ankieta ktora sie wysyla do nich.
Jesli ten link juz gdzies byl to prosze o przeniesienie postu :)

JAK ?

Aby zostać ochotniczym dawcą szpiku należy zwrócić się do Krajowego Banku. Tam można uzyskać odpowiednie informacje na temat rejestracji.

Oto najbardziej podstawowe z nich:
Dawca powinien być osobą zdrową oraz mieć od 18 do 55 lat .

Po zgłoszeniu się do Krajowego Banku Dawców Szpiku dawca zostanie zbadany przez lekarza, a z pobranej krwi zostaną wykonane badania antygenów zgodności tkankowej i inne niezbędne badania laboratoryjne. Wynik badania zostanie wprowadzony do komputera i od tego momentu będzie brany pod uwagę podczas poszukiwania dawcy dla chorych, którzy nie mają dawcy rodzinnego.

Jeżeli okaże się, że ktoś potrzebuje szpiku takiego jak dawcy zarejestrowanego w Banku, dopiero wtedy szpik zostaje pobrany od dawcy.
Dawców prosimy o zgłaszanie się do:
Krajowy Bank Dawców Szpiku
53-439 Wrocław, ul. Grabiszyńska 105, wejście C, pok. 44

Tel. 071 7831370 ,71,77

e-mail: bank@dctk.wroc.pl

anita - 2007-01-24, 10:21

Dzis pobrano mi 3x9ml krwi w opakowaniach (probówkach) prózniowych. Potem poczta i priorytet.. i moze komuś sie przydam ? ;)
Guinness - 2007-01-25, 22:20

powiedzcie mi jasno i wprost bo nie moge tego znalezc, czy po oddaniu szpiku moge oddawac krew? bo z tego co widze na stronie Urszuli Jaworskiej to jest tu mowa o autotransfuzji...

[ Dodano: 2007-01-25, 22:27 ]
aha, dobra moj blad, w przypadku pobrania z kości biodrowej, ale z tego co widzę mogę wybrać metodę z krwi obwodowej bezoperacyjnie

Pocharatka - 2007-01-26, 16:12

Guinness napisał/a:
powiedzcie mi jasno i wprost bo nie moge tego znalezc, czy po oddaniu szpiku moge oddawac krew? bo z tego co widze na stronie Urszuli Jaworskiej to jest tu mowa o autotransfuzji...

po autotransfuzji można oddawać krew, tylko trzeba oczywiście odczekać swoje (tyle co normalnie po zabiegu operacyjnym, czyli 6 miesięcy)

artencjo - 2007-01-26, 18:50

Dobrze że te aferezy są bezoperacyjne, a więc chyba miesiąc czy dwa i heja :)
Zresztą...... pamiętajcie że dawcę szpiku mogą poprosić potem o oddanie krwi albo płytek dla tego właśnie chorego, a więc może nawet po tej metodzie w znieczuleniu ogólnym nie trzeba czekać pół roku? Zwłaszcza że to nie jest operacja tylko nakłuwanie igłą.

kudlatek - 2007-02-08, 14:59

Pytanie (mam nadzieję, że ktoś odpowie). Czy warto się zgłosić do kilku fundacji prowadzących "rekrutację" potencjalnych dawców szpiku? Czy jest sens? Czy istnieje tylko jeden rejestr dawców szpiku? Czy każda fundacja prowadzi własny?

Jak narazie wysłałem ankietę ze strony www.bm-donor.wroc.pl.
I nie wiem czy czekać czy działać dalej i wysłać formularze ze stron takich jak www.fundacjauj.pl czy www.poltransplant.org.pl.

Czekam na odpowiedź :)
Rafał

Monikagdynia - 2007-02-08, 19:15

wiesz, im wiecej zgłoszen wyslesz, tym wieksza szansa ze zaproszą Cie na badania. Tak bynajmniej mi sie wydaje. Nie musisz przeciez w razie kilku zaproszen, leciec na kazde. :)
Pawel75 - 2007-02-20, 13:16

he he!
Może nie doczytałem wszystkiego, ale jeżeli dobrze rozumie, to chcecie zostać dawcami szpiku kostnego ;)

Ja niegdzie nie pisałem, nie wysyłałem próbek, tylko w stacji w Poznaniu na Marcelińskiej na pietrze jest pracownia NLH czy jakoś tak, tam przed pobraniem krwi sie zgłosiłem, wypełniłem papiery i pielęgniarka zeszła ze mną na dół, jak pobieroano mnie próbki do zdawania krwi, podczepiła swoją big próbkę i na tym koniec ;) Teraz jestem w bazie szpiku w stacji, nie marwiac sie o żadne inne badania, jak narazie ;)

No chyba, że sie myle, że warto jeszcze gdzieś wysłaś info na ten temat, ale nie wiem po co, skoro mam juz badania w tej bazie, no chyba, że sie myle ;)

anita - 2007-02-20, 13:17

Pawel75, miałes mozliwosc zrobić badania w Poznaniu. Niestety w wielu miejscach nie ma takiej mozliwosci, stad informacje o zgłoszeniu do Banku dawców
Pawel75 - 2007-02-20, 13:20

a to sorki, wiedziałem, że czegoś nie doczytałem, ale czasu mnie brak, bo za moment wychodze, a chciałem poinformować zainteresowanych. Wiec mój post to pewnie tylko do Tych w pobliżu poznania!

A dla zainteresowanych, to do tej pracowni trzeba iść przed poborem krwi, a nie po ;)

erytrocytka - 2007-02-22, 10:41

Super, a teraz na poważnie. Nie rozumiem. Krew wysyłamy pocztą??? Jak to jest mozliwe???
anita - 2007-02-22, 13:05

erytrocytka, tak, wysyłamy pocztą w specjalnych probówkach, jakie Ci przyślą. Koperta dmuchana, priorytet, polecony :)
erytrocytka - 2007-02-22, 13:15

anita, i ta krew wytrzymuje transport???
anita - 2007-02-22, 13:16

erytrocytka, tak, bo w probowkach plastikowych jest specjalny środek, by krew nie zakrzepła :)
erytrocytka - 2007-02-22, 13:36

anita, i nie traci właściwości??? Nie chce mi się w to wogóle wierzyć!!!
anita - 2007-02-22, 13:39

erytrocytka, nie traci :) w probówkach próżniowych jest środek, który pozwoli przetransportować krew. Mam tu obok siebie taki zestaw dla Niny.
Waldi - 2007-02-25, 17:34

Ja też tak wysłałem krew.
Dostałem probówki , poszedłem do pobliskiego labolatorium
powiedziałem o co chodzi i panie pobrały mi krew ( bezpłatnie ).
Wysłałem do Wrocławia i za dwa tygodnie dostałem odpowiedź:
" Badania HLA klasy 1 i 2 zostały wykonane. Dane Pana zostały zakodowane
i wpisane do Międzynarodowego Rejestru Dawców Szpiku.
Skontaktujemy się z Panem wówczas , gdy do Krajowego Rejestru
wpłynie prośba o poszukiwanie dawcy identycznego pod względem
antygenów zgodności tkankowej jak Pan "

erytrocytka - 2007-03-01, 11:02

Waldi napisał/a:
Wysłałem do Wrocławia

ale ja nie wiem jak mam wysłać. iśc na pocztę i co im powiedzieć??? nie wiem też czy mogę poczekać miesiąc- mam kobiece problemy ze zdrowiem. a to pech ;(

Waldi - 2007-03-01, 11:48

erytrocytka napisał/a:
Waldi napisał/a:
Wysłałem do Wrocławia

ale ja nie wiem jak mam wysłać. iśc na pocztę i co im powiedzieć??? nie wiem też czy mogę poczekać miesiąc- mam kobiece problemy ze zdrowiem. a to pech ;(

Nic nie musisz mówić. Po prostu zapakuj probówki z krwią do koperty z bąbelkami
i wyślij poleconym priorytetem . A za dwa , trzy dni możesz do nich zadzwonić
i upewnić się czy przesyłka doszła.
Nie wiem czy te probówki mogą u Ciebie leżeć przez miesiąc . Chodzi mi o
jakiś termin ważności. Nie mam pojęcia. Może też lepiej do nich zadzwonić i się upewnić.
W każdym razie życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia.
Pozdrawiam.

Kacper - 2007-03-02, 11:59

piotrek1205 napisał/a:
:niepewny: Po pierwsze nie słuchaj bzdur . Po drugie i najważniejsze proponuje żebyś odwiedził stronę internetową Urszuli Jaworskiej.i Poczytaj na stronie tej której jesteśmy jest tu wszystko wyjasnione a jeśli czegoś nie ma to na pewno to bedzie na stronie pani Urszuli Jaworskiej. :szok:

Widzisz to co jest na stronie, a to co jest faktem to dwie rozne rzeczy. Kuzynce ostatnio miala pobierany szpik - powiedzieli jej ze nie moze skakac na spadochronie, nurkowac na wiekszych glebokosciach - to sa fakty!!!

erytrocytka - 2007-03-03, 11:54

Waldi, dziękuję ślicznie za życzenia i za odpowiedź. Wybieram się w poniedziałek. Skonsultuję się z lekarzem, czy przy moich dolegliwościach mogę oddać krew do badań.
chmurka - 2007-06-21, 21:39

Byłam dziś na ul. Grabiszyńskiej 105 w Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych (Wrocław) i pobrano mi krew do badania :hurra: :hurra: Wypełniłam ankietę etc. i na razie tyle Mają telefon kontaktowy w razie gdyby okazało się,że jestem potrzebna
suiss - 2007-06-22, 15:26

czyli jak na poczatek biora tylko krew do badania i jakis tel. kontaktowy?? Bo ja tez sobi tak mysle czy by sie nie zgłosic jakos dawca Szpiku.

PS nie na temat. Czy gdy oddaje samo osocze to musze oddawaj je juz pozniej regularnie czy moge przestac je oddawac??

Pozdrawiam:) :cool:

martus - 2007-06-22, 23:42

chmurka97 powiedz do ktorej godziny pracuje Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych na Grabiszyńskiej? no i ile czasu tam spędzilaś. dzis wyslalam im deklaracje, ale mysle czy jednak tam nie pojechac.....
jaszczurkowa - 2007-06-22, 23:55

suiss napisał/a:
czyli jak na poczatek biora tylko krew do badania i jakis tel. kontaktowy?? Bo ja tez sobi tak mysle czy by sie nie zgłosic jakos dawca Szpiku.

PS nie na temat. Czy gdy oddaje samo osocze to musze oddawaj je juz pozniej regularnie czy moge przestac je oddawac??

Pozdrawiam:) :cool:

zgłoś się :)
Ja się zgłosiłam na początku roku i muszę czekać na badania = kasy na nie brak :/ :kwasny:

Też oddaję osocze i nie wiem nic, że muszę je regularnie oddawać :P (Tak jak teraz - spadłam 3 kg, za dużo stresów, za dużo pracy = wiem, że mam słabą morfologię i nie idę)

chmurka - 2007-06-22, 23:55

martus, Musisz wypełnić ankietę taką jak przed oddaniem krwi (podobna lub idntyczna jest) Dostajesz informator o krwi, szpiku i jak to mniej więcej wygląda sam zabieg etc. Myślę, ze około pół godziny do 45 minut to potrwa. Zależy czy będą jacyś chętni dawcy też wtedy u nich. Z wypełniona ankietą idziesz do pokoju 44 i tam Ci pobiorą krew do badania. Pracują chyba tylko do 15.

link do Krajowego Banku Dawców Szpiku
http://www.bm-donor.wroc.pl/inf-dawcy-jak.html

Zaglądnij na poprzednią stronę do mojego posta też :)

Justyśka - 2007-06-23, 16:50

ja ostatnio poprosilam lekarza w RCKiK o mala pogadanke na ten temat.
Juz po oddaniu krwi, poszlam by dowiedziec sie cos wiecej. Opowiedzial mi co nieco i powiedzial, ze te probki i deklaracje moge zlozyc wlasnie w RCKiK u siebie, a dopiero pozniej, jesli bedzie taka poytrzeba to zaprosza mnie na badania i ew. jesli zajdzie potzreba to na pobranie szpiku.

Jednak nie za bardzo zrozumiala, bo wczesniej slyszalam o 2 metodach pobierania szpiku, ze kosci biodrowej i obwodowo (nie wiem czy dobrze to zapamietalam), ale powiedzcie czy to jest to samo??
bo z tego, co wlasnie rozmawialam z lekarzem, to on mowil, ze z kosci biodrowej przy znieczuleniu pobieraja ten szpik.

Ja na razie wzielam ta deklaracje do domu i sie zastanawiam. lekarz powiedzial mi, ze jak przyjde nastepnym razem na oddanie krwi to moge zlozyc.
a ze jesli ktos chce oddac szpik to powinien najpierw oddac tez krew, bo inaczej to nie bardzo, bo te badania sa drogie, a jak ktos oddaje krew to jes wieksze prawdopodobienstwo, ze odda tez szpik; b jak wiadomo, zlozenie tej deklaracji nie jest w 100% zobowiazujace i mozna w kazdej chwili jeszcze zrezygnowac.

jaszczurkowa - 2007-06-23, 21:43

Cytat:
Jednak nie za bardzo zrozumiala, bo wczesniej slyszalam o 2 metodach pobierania szpiku, ze kosci biodrowej i obwodowo (nie wiem czy dobrze to zapamietalam), ale powiedzcie czy to jest to samo??

wystarczy wpisać w okno SZUKAJ jedno proste słowo "szpik" i tyle wątków na temat znaleźć.. :]

Danyeru - 2007-06-24, 00:18

oraz http://www.fundacjauj.pl/information.php?l=pl#info
odnośniki w pkt.9 i pkt.10

Proszę używać funkcji szukaj, oraz zaglądać na strony dotyczące dawstwa szpiku

Justyśka - 2007-06-24, 11:07

el_danielo1985 napisał/a:
oraz http://www.fundacjauj.pl/information.php?l=pl#info
odnośniki w pkt.9 i pkt.10

Proszę używać funkcji szukaj, oraz zaglądać na strony dotyczące dawstwa szpiku

no tak, to rozumiem, ale chodzi mi o to, czy ja sama moge wybrac metode oddania szpiku, bo w tym artykule jest napisane, ze "jesli zajdzie taka koniecznosc to z krwi obwodowej".

Danyeru - 2007-06-24, 11:58

Justyśka napisał/a:
no tak, to rozumiem, ale chodzi mi o to, czy ja sama moge wybrac metode oddania szpiku

Nie czytasz dokładnie.
Na stronie, gdzie piszą o pobraniu szpiku kostnego jest napisane:
Cytat:
O tym, którą metodą zostaną od Ciebie pozyskane komórki krwiotwórcze decydujesz Ty sam, w porozumieniu z Rejestrem.

Na stronie gdzie piszą o separacji jest napisane:
Cytat:
Wtedy też musisz-wspólnie z Naszym Rejestrem- podjąć odpowiednią decyzję -jaką wybierzesz metodę pobrania komórek krwiotwórczych , czyli tych komórek - które zadecydują o przyszłości twojego biorcy.

beatka:) - 2007-07-06, 20:14

A ja we wtorek bylam w Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych we Wroclawiu, wypelnilam ankietę, pobrali mi krew i nawet poznalam dziewczynę, która, jak to określila pielęgniarka- Bożenka :) - "zbierala komórki dla swojej chorej siostry". Mam nadzieję, że kiedys zadzwonią i też będę mogla "pozbierać" dla kogoś komórki :) :) :)
Foriss - 2007-07-07, 00:51

ja wczoraj pytałem się w stacji w Olsztynie i powiedziano mi że nie ma żadnych pieniędzy na badania wiec sprawa stoi.....ankietę i wniosek wypełniłem już około 1,5 roku temu i nie mogę się doczekać badań :(
beatka:) - 2007-07-07, 16:58

Już 1,5 roku czekasz na badania?? :orany: Myślalam, że na badania czeka się najwyżej kilka miesięcy...
pawcio.g - 2007-07-07, 19:13

Ja zarejestrowalem sie w banku dawcow dopiero tutaj w UK. Kilka dni po wyslaniu formularza online dostalem do domu maly pakiecik - w srodku jednorazowa igla, pojemnik na probke krwi, tubka na tenze pojemnik, oplacona koperta zwrotna i instrukcja obslugi.

W pierwszej chwili bylem w lekkim szoku, do czasu az przeczytalem list;) Otoz z tym pakiecikiem idzie sie do swojego lekarza, pielegniarka pobiera probke krwi, koperta jest stemplowana i wszystko leci sobie priorytetowa poczta do centrali. Sprytne.

Na szczescie albo moze niestety, sam nie wiem.. do tej pory nie bylem nikomu potrzebny. Tylko raz do roku dostaje kartke swiateczna od Antony Nolan Trust ;)

jaszczurkowa - 2007-07-31, 19:43

Po pół roku dostałam wreszcie upragnione zaproszenie na badanie w Pracowni Immunogenetyki RCKiK w Katowicach :w00t: :hurra: :hurra: :cool:

[tylko czemu mi się ręce trzęsą? :niepewny: :hyhy: ]

maślak - 2007-08-02, 14:13

Długo sie czeka na taką przesyłke? Czy te daty 1.5 roku to norma? :( :(
Monikagdynia - 2007-08-02, 19:06

maślak, 1,5 roku to wydaje mi się, że dość szybko, niektórzy czekają i po 3-4 lata ...
Choć możesz się załapać na badania "od ręki" jak udało się mnie. Zorganizowali w Gdańsku akcje i przebadali 500 osób :)

jaszczurkowa - 2007-08-02, 20:43

maślak napisał/a:
Długo sie czeka na taką przesyłke? Czy te daty 1.5 roku to norma? :( :(

Ja nie dostałam przesyłki, mnie zaprosili po ok. pół roku do stacji.
Mój znajomy pisał parę lat temu do FUJ Jaworskiej.. i czeka do dziś.. Wg mnie lepiej więc pisać do Poltransplantu - przynajmniej jeśli o mnie chodzi, to załapałam się bardzo szybko! :) :padam:

beatka:) - 2007-08-04, 11:36

jaszczurkowa, super, że tak szybko udalo Ci się zalapać :hurra: :hurra: Mam nadzieję, że u mnie będzie podobnie.
piotrosia - 2007-08-05, 22:59

Jeśli chodzi o zgłoszenie się do banku dawców szpiku i wstępne badania zgodności HLA (z krwi) to polecam Medigen. Biuro i laboratorium jest w Warszawie na Bemowie. Więcej informacji na ich stronie
http://www.medigen.pl/kontakt.htm

I co też ważne bardzo sprawnie szukają potencjalnych dawców.

thorcik - 2007-08-07, 13:55

a do mnie dzwonili wczoraj, we czwartek jade na Nowogrodzka na badanie ;oD
jaszczurkowa - 2007-08-07, 13:58

thorcik napisał/a:
a do mnie dzwonili wczoraj, we czwartek jade na Nowogrodzka na badanie ;oD

to ja czekam na relację!! :)

thorcik - 2007-08-07, 14:10

no spoko, jeszcze 2 dni ;oP
beatka:) - 2007-08-07, 16:17

thorcik, ja też czekam na relację i trzymam kciuki!!
thorcik - 2007-08-07, 17:03

a moze byc jedna, zbiorcza relacja? ;oP
Monikagdynia - 2007-08-07, 17:05

A słuchajcie jak to jest ?? Jeżeli zrobili mi badania i nie dzwonili, że coś jest z moją krwią nie tak, to znaczy, że konfiguruje w rejestrze tak ?? :hm:
thorcik - 2007-08-07, 18:58

hm, wydaje mi sie, ze tak - badania to tylko antygeny zgodnosci tkankowej (bialka tkwiace na powierzchni komorek rozpoznawane przez uklad odpornosciowy - dawce dobiera sie tak, zeby te antygeny byly jak najbardziej zblizone do tych u biorcy).
takze obstawiam, ze juz jestes zarejestrowana ;o)

Monikagdynia - 2007-08-07, 19:46

thorcik napisał/a:
takze obstawiam

No właśnie, obstawiać można. Moim zdaniem powinni jakoś informować ludzi o tym, czy zostali wpisani na listę, czy nie.
Niby proste, że skoro nie zadzwonili, to wszystko było dobrze, ale tak człowiek miał by większą pewność.

szowa - 2007-08-08, 14:01

ej nie wiecie czy w 2007 roku były juz pobieranie krwi w fundacji jaworskiej? napisałam deklaracje na początku roku i do tej pory cisza
thorcik - 2007-08-08, 15:20

a nie wiem, ja do poltransplantu kicam.
jaszczurkowa - 2007-08-08, 20:48

thorcik napisał/a:
a nie wiem, ja do poltransplantu kicam.

i prawidłowo, bo prędzej zapraszają na badania :P :hyhy:

thorcik - 2007-08-09, 12:14

jaszczurkowa napisał/a:

i prawidłowo, bo prędzej zapraszają na badania :P

noo, tylko po roku w moim przypadku ;oP
a bylo tak (dzis):
-przyszedlem
-dostalem ankiete (w stylu tej z rckik tylko krotsza)
-pani doktor zadala mi kilka pytan (na szczescie nieklopotliwych ;oP)
-opukala mi nerki
-zmierzyla cisnienie, tetno.
-obmacala (he he) wezly chlonne, watrobe i sledzione
-wyslala na immunologie
-tam pobrali mi krew
-teraz pewnie izoluja DNA, puszcza PCRa i elektroforeze, a ja juz w labie siedze i spisuje te opowiesc (dla potomnosci hahaha).
i chyba "nieco" mi odbija ;oP
tralala.

NNika - 2007-08-28, 10:21

erytrocytek: nie wiem jak z badaniami jest w lodzi ale wiem ze w poznaniu idziesz po prostu "z ulicy" do stacji krwiodawstwa i mowisz ze chcesz zostac dawca szpiku. Badania robia od razu.
Ja akurat robilam dla siostrzenca ale niestety nie pasowalam i zostalam w banku szpiku.

Agnieszka Rz. - 2007-08-28, 12:19

ja również zgłosiłam się do Fundacji Urszuli Jaworskiej i złożyłam deklarację w tamtym roku, z tego co wiem to nie ma zbyt pieniędzy na badanie dawców dlatego jest taki zastój
jaszczurkowa - 2007-09-05, 08:10

Właśnie wróciłam z RCKiK-u

Jestem w banku dawców szpiku :!: ihaaaa!!! :dance: :viva: :hurra:

(to prawda, że szajba odpala po takiej wiadomości ;) :d )

Kapselek - 2007-09-06, 21:54

mam pytanie...skad mozna sie dowiedziec czy jest sie w rejestrze?
ja zglosilam sie rok temu, wypelnilam ankiete, oddalam krew i w sumie historia sie zamknela...ale mysle zekazdy kto sie zglosi i wezma od niego krew, przebadaja to jest juz w rejestrze...

jaszczurkowa - 2007-09-06, 21:59

Kapselek napisał/a:
mam pytanie...skad mozna sie dowiedziec czy jest sie w rejestrze?
ja zglosilam sie rok temu, wypelnilam ankiete, oddalam krew i w sumie historia sie zamknela...ale mysle zekazdy kto sie zglosi i wezma od niego krew, przebadaja to jest juz w rejestrze...

mnie pan przy składaniu przeze mnie ostatniego podpisu powiedział - no to jest pani w rejestrze, teraz tylko czekać na telefon z Warszawy..
Podpisałam masę kwitów i liczę, że dostanę jeszcze potwierdzenie do domu (z tego co wiem, to tak robią)
:)

Monikagdynia - 2007-09-06, 23:59

jaszczurkowa napisał/a:
że dostanę jeszcze potwierdzenie do domu

10 grudnia 2006r. miałam badania.
Do dnia dzisiejszego, żadnego odzewu w tym temacie. :hm:

seattle - 2007-09-08, 17:13

ja we wrzesniu 2006 przez FUJ i tez zero odzewu :/
conversion - 2007-10-02, 12:15

Jak będę za 10 dni w RCKiK to poproszę o pobranie próbki 'na szpik'.
Teraz wiem, że moge to zrobić w RCKiK, ale wczesniej miałam dostać wszystko z RCKiK pocztą z Wrocławia. W sumie chyba nawet napisałam to zgłoszenie, ale jeszcze mi tego nie przysłali.
Sęk w tym, że ja pracuje na poczcie i dziennie przez moje ręce przechodzi ok. 2000 przesyłek i naprawde nie chciałabym się nabić na strzykawkę z cudzą krwią...

A jak u mnie nie będzie odzewu z ich strony to pójdę i będę gadać do skutku, bo chcę pomóc i to jest najważniejsze :)

maudy - 2007-10-08, 22:47

Witam :)
bo ja mam takie pytanie. Odkad skonczylam 18 lat to ddaje krew i musze powiedziec ze weszlo mi to w nawyk ;) . Teraz postanowilam ze oddam szpik kostny. Zarejerstrowalam sie w Dolnoslaskim Centrum Krwiodastwa i oni przyslali mi probowki i ankiete , wiec przy ostatnim oddaniu krwi chcialm pobrac krew na te badania, ale pani doktor nie wie dziala co z tym zrobic wiec zadzwonila do Wroclawia i najpierw jej powiedzieli zeby pobrac mi krew i wyslac poczta do nich. Niestety dowiedziala sie o tym po tym jak ja juz bylam odlaczona od tego sprzetu do pobierania krwi i nie mogli mi jeszcze raz krwi tego samego dnia pobrac. POszlam pare dni pozniej i znowu pani doktor dzwoni do Wroclawia i tym razem jej mowia zebym sama do nich przyjechala. Tak wiec mam pojechac osobiscie do Wroclawia na badania czy spobowac pobrac krew w jakims laboratorium ??

beatka:) - 2007-10-14, 16:44

Dostalam list z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowej z informacja o wpisaniu mnie do Krajowego Rejestru Dawców Szpiku :hurra: :hurra: :hurra:
jaszczurkowa - 2007-10-15, 12:04

beatka:) napisał/a:
Dostalam list z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowej z informacja o wpisaniu mnie do Krajowego Rejestru Dawców Szpiku :hurra: :hurra: :hurra:

a mogę spytać kiedy miałaś badania? ile czekałaś na tę wiadomość?
do mnie milczą, a badania miałam dawno... :niepewny:

Danyeru - 2007-10-15, 12:24

Gadzina ja już zdążyłem zapomnieć i jeszcze nie przysłalil, erytrocytek mówił, że też dawno zapomniał, jak przesyłka do niego dotarła.
conversion - 2007-10-15, 19:32

Dzisiaj oddałam próbkę na szpik kostny i zapytałam się kiedy będzie odzew i pani powiedziała, że... nie będzie:] Chyba, że Poltransplant mi przyśle jakiś list, ale powiedziała generalnie, że ja już jestem w tym banku, bo miałam wszystkie wyniki dobre, a reszte będą robić jak się ktoś znajdzie :)
beatka:) - 2007-10-16, 21:53

jaszczurkowa, do DCTK zglosilam się gdzieś pod koniec maja, a list dotalam w zeszlym tygodniu. trochę się czeka :kwasny: , ale, jak widzę, w moim przypadku poszlo to nawet sprawnie.
artencjo - 2007-10-19, 04:44

To ja dokładnie tak samo :)
Pojechałem 18 października 2006 do DCTK, wypełniłem ankietę, oddałem próbki.
I w marcu przysłali list :) i mam swoje HLA w szufladzie:P

aska_dry - 2007-10-21, 16:14

ja dostalam zawiadomienie o wpisaniu do rejestru po okolo 4 misisiącach
Emilia - 2007-10-21, 19:37

Kochani, tyle się mówi o oddawaniu szpiku ale może mi ktoś powiedzieć co trzeba zrobić, krok po kroku? Też bym chciala być dawcą szpiku...
Danyeru - 2007-10-21, 19:46

Poczytać informacje w tym dziale, albo na stronach: FUJ, Poltransplant lub DCTK.
Było wiele razy

Gaja - 2007-10-28, 17:26

Dla ludzi z Łodzi

Można zapisac sie do banku dawców szpiku i oddac próbkę w szpitalu na ul.Czechosłowckiej

Jak ktoś będzie zainteresowany moge podać dokładny adres, nazwisko pani doktor i nr telefonu.

pozdrawiam

Danyeru - 2007-10-28, 19:23

Ludzie z Łodzi wiedzą, bo było pisane ;)

Gwoli jasności dodajmy, że to w ramach POLTRANSPLANTu, tylko trza się wcześniej do nich zgłosić i poczekać jak zadzwonią :)

Gaja - 2007-10-29, 14:54

el_danielo1985 napisał/a:
Ludzie z Łodzi wiedzą, bo było pisane ;)

Gwoli jasności dodajmy, że to w ramach POLTRANSPLANTu, tylko trza się wcześniej do nich zgłosić i poczekać jak zadzwonią :)

Sorki nie doczytałam ;)

Ale z tym zgłoszeniem...coś widocznie pozmieniali, ja po prostu zadzwoniłam, umówiłam się na jakąś godzinę, pojechałam i oddałam próbkę, no ale to było kilka lat temu :)

Danyeru - 2007-10-29, 15:20

no to dzwonienie, jest formą zgłoszenia się ;) a jak są "miejscówki" to umawiają od ręki ;)
Nina - 2007-11-15, 15:49

Dziś w Nysie, miały miejsce badania dla chętnych, którzy chcą być dawcami szpiku. Akcja była organizowana przez studentów ratownictwa medycznego z naszej uczelni (PWSZ w Nysie) i przez fundację "Przeciwko Leukemii". Zarówno ja, jak i Tomek(Wilu) oddaliśmy próbki do badania ;)
księżniczka - 2007-11-17, 07:45

DZIWNY TEN SWIAT.... PRZECHODZILAM PRZEZ TO TRZY LATA TEMU I NIE DOSTALAM PROBÓWEK. MUSIALAM BYC OSOBIŚCIE. POBRALI KREW WYPELNILAM ANKIETE WYRAZILAM ZGODE NA UMIESZCZENIE W REJESTRZE........I JESTEM I CZEKAM MOZE UDA MI SIE DAC ODROBINE SIEBIE.
klocek - 2007-11-17, 11:50

Ja już czekam 6 lat i nic :mur:
księżniczka - 2007-11-17, 17:06

pewnego dnia zadzwoni telefon....
seele - 2007-11-17, 20:16

klocek napisał/a:
Ja już czekam 6 lat i nic

księżniczka napisał/a:
pewnego dnia zadzwoni telefon....

cierpliwości :rotfl: :rotfl: :rotfl:

kiedyś nadejdzie odpowiednia pora i moment :hyhy:

Foriss - 2007-11-18, 12:19

nie wiem czemu ale w Olsztynie ciągle odsyłają mnie z kwitkiem....nie ma kasy i koniec....
księżniczka - 2007-11-18, 15:22

trzeba trafic na odpowiedni tez probowalam kilka razy nawet jak juz wszystko zalatwilam to nie mialam pewnosci ze trafie do rejestru.badz twarda i nie poddawaj sie.......... :bra:
Foriss - 2007-11-18, 21:18

księżniczka napisał/a:
badz twarda

no tak znowu.....Foriss jest FACETEM i tego się trzymajmy....

a co do bycia twardym to na badania czekam już 3 rok i za każdym razem jak się pytam to odpowiedź jest ta sama....swoją drogą szkoda że nie można tego jakosinaczej załatwić......

księżniczka - 2007-11-19, 09:39

CIEKAWE JAK JEST W INNYCH MIASTACH MOZE KAZDE MIASTO MA INNA SUME NA BADANIA SPROBUJ ZADZWONIC NP DO WROCLAWIA I ZAPYTAJ JAK TO JEST, MOZE TUTAJ SIE UDA....

[ Dodano: 2007-11-19, 09:41 ]
a za to BADZ TWARDA bardzo przepraszam nie znam Was na tyle abym po nicach rozpoznawala plec.....bede pamietala

Foriss - 2007-11-19, 17:58

no włąśnie znak ktoś inny sposób na to żby zrobić sobie badania??
Monikagdynia - 2007-11-19, 18:48

Foriss, rozglądaj się za akcjami, które są nieraz przeprowadzane w różnych miastach. Ja właśnie na takie się wybrałam do Gdańska :)

Na prawdę przepraszam za OT, ale księżniczka, błagam, wyłącz caps lock, jak piszesz posty...

Ola Statek - 2007-11-27, 00:20

Ja jestem już po badaniach we wrocławskim Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej. Moje próbki wysłano do Poltransplantu przed 10 listopada. Nie ma dnia kiedy nie myślę o telefonie alb o liście. Tak bardzo chcę dostac szansę oddania szpiku...ale czytając wypowiedzi innych, którzy czekają kilka lat, tracę nadzieję... :zalamany:
jaszczurkowa - 2007-11-27, 07:29

Ola Statek, ludzie czekają czasem lata na same badania.
A poza tym - przecież wiadomo, że może nigdy nie zadzwonić telefon, że akurat nasz szpik komuś pasuje. . :niepewny:

Emilia - 2007-11-27, 11:12

Ola Statek, ja juz jestem dwa tygodnie po badniu, przez pierwsze kilka dni równiż ciągle myslalam kiedy zadzwonią...itp
Teraz po prostu czekam... już nie myślę :)
Życze powodzenia! :P

Ola Statek - 2007-11-27, 12:16

Tak, myślę, to jest dobre :) Po prostu czekac...i... miec nadzieje :)
rege86 - 2007-11-27, 12:19

ale według mnie jak ludzie chcą poddać sie takim badaniom to powinny być takie pieniądze zawsze. Ja też czekam na telefon, żeby pojechać na badania. Mam nadzieję, że się doczekam ;) ;)

[ Dodano: 2007-11-27, 12:21 ]
Ola Statek, a długo czekałaś na badania???

Ola Statek - 2007-11-27, 13:22

Około miesiąca, od wysłania formularza do Poltransplantu.

[ Dodano: 2007-11-27, 13:32 ]
Ostatnio czytałam, że około 18 tysięcy potencjalnych dawców czeka na badania, które są zawieszone z powodu braku pieniędzy. Dlaczego tak jest?? :( Dlaczego nie możemy pomóc tym, którzy tego potrzebują...od pieniędzy lub ich braku zależy to, czy przeżyją....to smutne :zalamany:

[ Dodano: 2007-11-27, 13:48 ]
Hmmm...poczytałam sobie wpisy na forum i stwierdziłam, że miałam niesamwoite szczęście czekac na badania tylko miesiąc, podczas gdy inni kilka lat. Podniosło mnie baaardzo na duchu również to, że ludzie zgłaszający się do Poltransplantu zostają wpisywani do rejestru stosunkowo szybko, na przykład po 4 miesiącach :) Jejku..wstąpiły we mnie nowe siły :hurra:

anjana - 2007-11-27, 14:59

Ola Statek napisał/a:
Tak, myślę, to jest dobre :) Po prostu czekac...i... miec nadzieje :)

A nie lepiej czekać i mieć nadzieję, że nigdy nie zadzwonią? Przecież ten telefon oznacza czyjąś chorobę, ból i cierpienie. Fajnie byłoby pomóc, ale jeszcze fajniej by było, gdyby nie zachodziła potrzeba pomocy!

Ola Statek - 2007-11-27, 15:10

Ja nie postrzegam tego w takich kategriach. Właśnie brak telefonu oznacza, że nie można znaleźc biorcy o podobnej zgodności tkankowej...a tych biorców jest mnóstwo i każdy modli się o swoją szansę, każdy czeka i ma nadzieję na znalezienie dawcy. Ja mam nadzieję, że będę pomocna i oddam mój szpik biorcy, dla którego jest on jedyną szansą. W sytuacji kiedy jest tylu chorych i potrzebujących takie "utopijne" myśli nie mają w ogóle racji bytu. Należy miec jak ogromną nadzieję, że uda się pomóc jak największej ilości chorych. Takie jest przynajmniej moje zdanie.
księżniczka - 2007-11-27, 16:13

duzo sie mowi o braku pieniedzy na badania a niedawno mialam bardzo niemila sytuacje, zarejestrowana jestem od 2004 roku i co sie okazalo....do mojej ankiety dolaczone byly wyniki zupelnie innej osoby.musialam powtorzyc badania....i to pewnie nie tylko ja.pomylka pracownika laboratorium kosztowala pewnie nie malo. wystarczyloby na badania conajmniej kilku dawcow
Ola Statek - 2007-11-27, 22:31

I znowu ja.... ;) Mam pytanko do sympatycznych forumowiczów :) Już dawno marzę o pomarańczowej opasce propagującej ideę transplantacji. Czy ktoś wie, gdzie można się w taką fajną rzecz zaopatrzyc?? :D
anjana - 2007-11-28, 11:37

Ola Statek napisał/a:
W sytuacji kiedy jest tylu chorych i potrzebujących takie "utopijne" myśli nie mają w ogóle racji bytu.

Toteż jestem zarejestrowana i w każdej chwili gotowa jestem komuś oddać szpik.
Jednak zawsze gdy dzwoni do mnie RCKiK i panie proszą o oddanie płytek, bo są potrzebne dla konkretnej osoby, to czuję się dziwnie. Z jednej strony robię co w mojej mocy by iść na Rzeźniczą i cieszę się, że mogę pomóc. Z drugiej strony strasznie mi smutno, że gdzieś tam leży ktoś i cierpi. Jeśli nikt nie dzwoni, to znaczy, że być może jest mniej potrzebujących osób.

Ola Statek napisał/a:
Właśnie brak telefonu oznacza, że nie można znaleźc biorcy o podobnej zgodności tkankowej...a tych biorców jest mnóstwo i każdy modli się o swoją szansę, każdy czeka i ma nadzieję na znalezienie dawcy.

Po zastanowieniu się - przyznaję rację :)

Słonecznie pozdrawiam :)

Ola Statek - 2007-11-28, 15:19

Ja także pozdrawiam bardzo serdecznie :) Cieszę się, że doszłyśmy do konsensusu :tuli2:
rege86 - 2007-12-03, 17:21

:hurra: dostałem dzisiaj telefon z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu że na 10 grudnia mam sie zgłosić na badania. Nie pamiętam ile czekałem od momentu wysłania deklaracji do Poltransplantu ale 3 tygodni jeszcze nie ma na pewno :) :):).Pozdrawiam wszystkich :) :)
seele - 2007-12-03, 18:08

rege86, no to super :hurra: :hurra: :bra: :bra:
bencu - 2007-12-03, 18:59

Rege86, a dzwoniles tam?? Czy osobiscie sie zapisywales?? Bo mnie osobiscie tez to interesuje a tez z Wrocka jestesm :)
rege86 - 2007-12-03, 19:06

bencu, wysłałem deklarację do poltransplantu i czekałem...Dzisiaj sami do mnie zadzwonili, żeby ustalić termin i godzinę spotkania :) :)
bencu - 2007-12-04, 17:27

Czyli kontak z Poltansplantem (czy jak to sie tam pisze) a nie z Zakladem?? Zanotowane :)

Dziekuje za informacje

Guinness - 2007-12-07, 23:38

Hej, nie wiem czy to pytanie się już pojawiło bo niektóre kategorie w tym wątku szwankują, ale niezmiernie ciekawi mnie to czy dawcą szpiku się jest tylko raz w życiu?
Danyeru - 2007-12-08, 01:11

Nie. Nawet na stronie Fundacji Urszuli Jaworskiej jest napisane, że można być poproszonym o oddanie kilka razy.
Nietoperz - 2007-12-09, 11:29

Guinness, nie za każdym razem gdy się będzie zgadzał z biorcą
THGD89 - 2007-12-09, 15:04

Ktoś się kiedyś pytał czy można się rejestrować kilka razy (w różnych rejestrach). Może się komuś przyda na przyszłość.

Guinness - 2007-12-11, 00:35

hmm to chyba skoro wyslalam zgloszenie do POLTRANSPLANT to jak tylko sie odezwa w sprawie badan to wypada napisac do Urszuli Jaworskiej zeby mnie wykreslili z tej kolejki do badań w ktorej jestem jakies 1.5 roku prawda?
rege86 - 2007-12-11, 10:21

Guinness, byłem wczoraj na badaniach na dawcę szpiku we Wrocławiu w instytucie immunatologii PAN i tam przyjmują wszystkich co sie zgłoszą bez czekania po parę miesięcy. Szkoda tylko, że do wrocławia masz tak daleko :suchy: :/
Guinness - 2007-12-12, 14:39

no daleko daleko ale za to miasto uwielbiam i jeżdżę kiedy tylko mogę :) No to w takim razie czekam cierpliwie na telefon od nich.
maślak - 2007-12-19, 16:25

Wczoraj wysłałam deklarację do Poltranspaltu i do pani Urszuli również,ciekawa jestem kto się pierwszy odezwie. Mam nadzieję,że nie będę musiała długo czekać na badania. Gratuluje tym wszystkim,którym się już udało :bra:
rege86 - 2007-12-19, 16:32

maślak, z portlansplantu raczej szybciej się odezwą ;]
THGD89 - 2007-12-25, 13:42

Zostanę potencjalnym dawcą szpiku, ale dopiero 23.01.08 r. :kwasny: Termin odebrania dowodu. Pani w urzędzie powiedziała mi, że może być nawet w połowie lutego... :(
blacklady - 2007-12-26, 14:02

Czyli teraz jeżeli wyslę ankietę do Centralnego Rejestru Dawców Szpiku to pozostaje mi tylko czekać na odpowiedź?
maślak - 2007-12-26, 14:28

Tak :)

[ Dodano: 2007-12-26, 14:29 ]
blacklady, Tak :)

Emilia - 2008-01-03, 21:28

blacklady, Ja wyslalam formularz i zadzwonili do mnie po 2-3 tygodniach do wyslania :D
blacklady - 2008-01-03, 21:31

Z zaproszeniem na badania?
jaszczurkowa - 2008-01-03, 21:35

blacklady napisał/a:
Z zaproszeniem na badania?

zwykle dzwonią (albo w moim przypadku piszą) i trzeba dogadać z nimi termin badania
Jak już się odezwą to jest z górki :d

blacklady - 2008-01-03, 21:37

jaszczurkowa dzięki za info:D
Ola Statek - 2008-01-04, 16:28

Zostałam wpisana do rejestru!! :hurra: Dzisiaj drżącymi rękoma otworzyłam kopertę... :D To cud :D
blacklady - 2008-01-04, 16:31

ja czekam na odp miałaś już badania?
Agnieszka Rz. - 2008-01-04, 16:49

wysłałam deklarację do Fundacji Urszuli Jaworskiej ponad rok temu, do dnia dzisiejszego ani widu ani słychu :/ , nie odpowiadają nawet na e-maile...
dyysia - 2008-01-04, 17:32

Hehe ja też własnie dostałam zawiadomienie, że mnie wpisali do rejestru :)
Ola Statek - 2008-01-04, 17:36

Polecam POLTRANSPLANT, naprawdę. Wysłałam deklarację w połowie września, w połowie października dostałam wezwanie na badania do Wrocławia, a dzisiaj przyszło zawiadominie o wpisaniu mnie do rejstru :)
bencu - 2008-01-08, 22:11

A ja Wam pokaze co dostalem po mailu do Wrocławskiego osrodka

Cytat:
Szanowny Panie Krzysztofie,

w naszej placówce we Wrocławiu pobierzemy od Pana próbki krwi, jeśli
tylko
się Pan u nas pojawi i zadeklaruje iż chce zostać Honorowym Dawcą Szpiku.
Nie musi Pan wysyłać deklaracji do Poltransplantu.

Wszystkie osoby, które chcą zarejestrować się w Krajowym Banku Dawców
Szpiku
prosimy o zgłoszenie się pod niżej podany adres:

Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych
z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku
53-439 Wrocław, ul. Grabiszyńska 105
Wejście C, wysoki parter, pokój nr 44
poniedziałek - piątek w godz. 7.30-15.00

gdzie zostanie Pan poproszony o wypełnienie ankiety i zostanie pobrana od
Pana próbka krwi (ok. 32 ml).

Czyli ludze ktorzy maja blisko do wrocka nie ch pojawia sie tam i z glowy ;]

Tomm - 2008-01-10, 21:19

Fundacja Urszuli Jaworskiej to w ogole jeszcze istnieje ? Probowalem skontaktowac sie mailowo i pocztą, wysylalem w rozny sposob deklaracje i zero odzewu. Do poltransplantu wyslalem raz, po jakis 2 tygodniach telefon i umowienie sie na pobranie probek, po kolejnych 2 tygodnaich przychodzi oficjalny list ze jestem juz w banku dawców i tak powinno być :)
tf.tomm - 2008-01-18, 14:16
Temat postu: czy zawsze wysyłają potwierdzenie o wpisie do rejestru??
w 2004 roku w Poznaniu odałem próbkę krwii do wpisania do rejestru dawców szpiku. do chwili obecnej niedostałem żadnego powiadomienia o wpisie. czy zawsze wysyłają takie powiadomienie? czy można gdzieś sprawdzić czy się jest wpisanym do rejestru.?
Pozdrawiam
tf.tomm@op.pl

maślak - 2008-01-28, 15:23

Na początku grudnia wysłałam podania do Poltransplantu oraz do p. Jaworskiej. Szkoda,że na razie zero odzewu. Ale od p.Jaworskiej dostałam szybko e-maila z prośbą o cierpliwość,mam nadzieję,ze to nie potrwa wiecznie. Szkoda,że tak długo to trwa :zalamany:
live4u - 2008-02-14, 12:14

Witam.
Może ktoś zorientowany z Białegostoku mi powie ocb.
Od prawie 2 lat dopytuje sie w rckik o rejestracje jako dawca szpiku, za kazdym razem slysze ze akurat chwilowo nie maja odczynnikow, ze maja przyjsc z wawy albo ze w wakacje nie rejestruja. Bzdury.
http://www.rckik.bialystok.pl/szpik.htm

Jak to jest możliwe ze w sytuacji gdzie ludzie czekają na przeszczep - nie ma możliwości rejestracji?

ps. Fakt ze nie szukalem innych miejsc w Bialymstoku- ale załóżmy ze mam powody.
Pozdrawiam

jaszczurkowa - 2008-02-19, 20:30

gadzina dostała dziś oficjalne, papierowe potwierdzenie wpisania na listę potencjalnych dawców szpiku :hurra: :w00t: :hyhy: :hurra:

(badanie miałam na początku września '07r.)

Emilia - 2008-02-20, 06:58

Ja też dostalam takie potwierdzenia (wczoraj) :hurra: :hurra: :bra:
jaszczurkowa, :padam:

Słoneczko - 2008-02-20, 10:18

Ja dowiadywałam się jak to wygląda w Krakowie i właśnie w poniedziałek idę na badania
:)

rege86 - 2008-02-21, 23:17

ja dzisiaj też dostałem potwierdzenie z POLTRANSPLANTU, że zostałem wpisany do krajowego i światowego rejestru niespokrewnionych dawców szpiku :hurra:
Agnieszka Rz. - 2008-02-22, 08:32

u mnie mija jużrok jak wysłałam deklarację i głucha cisza.... :|
klocek - 2008-02-22, 08:36

mamcia ja już 6 lat czekam
Agnieszka Rz. - 2008-02-22, 08:42

:zdziwko: to moje czekanie to pikuś w porównaniu z Twoim :hyhy:
klocek - 2008-02-22, 08:44

No ale liczę że ktoś się do mnie wreszcie odezwie
jaszczurkowa - 2008-02-22, 08:47

klocek napisał/a:
No ale liczę że ktoś się do mnie wreszcie odezwie

może spróbuj sam się dowiedzieć, zadzwonić... bo faktycznie trochę przydługo czekasz..

Mnie wprawdzie zaraz po badaniu powiedzieli, że jestem w rejestrze, więc nie spodziewałam się pisma do domu.. No ale po paru miesiącach jednak i pismo dostałam..

Guinness - 2008-02-29, 15:44

aż zaglądnęłam do kalendarza i tak: 29 listopada 2007 wysłałam do POLTRANSPLANTu deklarację, a 21 lutego byłam w Prokocimiu oddać krew na badania po uprzednim telefonie od babki z Warszawy. Wypełniłam na miejscu kolejny raz taką deklarację i wersję skróconą ankiety dla krwiodawców, oddałam te 10 ml krwi i usłyszałam że się do mnie odezwą w stosownym czasie.
rege86 - 2008-02-29, 17:41

Guinness, gratuluję podjęcia decyzji i przystąpienia do grona niespokrewnionych dawców szpiku :padam: :bra:
Guinness - 2008-03-01, 09:58

jak oficjalnie przystąpię to dam znać :)
rege86 - 2008-03-01, 14:33

Guinness, czekamy z niecierpliwością na ten moment razem z Tobą ;)
fkit - 2008-03-03, 20:34

A ja dzisiaj wysłałem formularz do Poltransplantu :orany:
le_na85 - 2008-03-04, 12:00

Mam pytanie do Was. Moja siostra wysłała deklarację do POLTRANSPLANTU o tym że chce zostać dawcą szpiku, jednak po jakimś miesiącu dostała zwrot listu. Adres podała dobry i nie wiem o co chodzi. Możecie jakoś pomóc? :|
bencu - 2008-03-06, 17:40

Dzis oddalem probki :) Za 2 tygodnie powinien byc list :)
rege86 - 2008-03-07, 21:40

listy dochodzą różnie wiec się bencu, nie zdziw jak dostaniesz list po miesiącu albo później. Najważniejsze że próbki oddane :bra: :padam:
bencu - 2008-03-08, 09:04

Pani w szpitalu tez mi tak powiedziala ;] ze jak listu nie bedzie za 2-3 tyg mam dzwonic i sie dobijac
Monikagdynia - 2008-03-11, 19:37

A ja właśnie dostałam odpowiedz, od fundacji "krwinka", że moje nazwisko zostało umieszczone w rejestrze, ale Oni listownie o tym nie informują :/
Więc, jeśli ktoś przez ta właśnie fundacje robił badania, to nie otrzyma potwierdzenia.

Patusia - 2008-03-29, 08:19

Mam takie pytanie...nie wiem czy nie pominęłam któregoś wpisu więc : czy ktoś tutaj jest po tym zabiegu?i czy może mi tak po ludzku opowiedzieć przebieg i swoje przeżycia, wrażenia itp ? A tak w ogóle..myślicie że jeśli po którymś oddaniu krwi odradzono mi to...to czy mogę w ogóle myśleć o oddaniu szpiku??
jaszczurkowa - 2008-03-29, 10:50

Patusia napisał/a:
A tak w ogóle..myślicie że jeśli po którymś oddaniu krwi odradzono mi to...to czy mogę w ogóle myśleć o oddaniu szpiku??

niby z jakiego powodu odradzono??

Opis przeżyć ludzi, którzy oddali szpik znajdziesz na stronie FUJ (Urszuli Jaworskiej) :)

Patusia - 2008-03-29, 13:41

bardzo niski poziom hemoglobiny, 0.2 powyżej wymaganego żeby oddać (ale ta lekarka pozwoliła więc myślałam ze ok) no i później było.. "niedobrze" :kwasny: ale w stacji mieli szok ;p
lukee_cc - 2008-04-03, 21:17

jaka jest szansa, ze kiedy juz zostalem zarejestrowany w banku dawcow szpiku, znajdzie sie osoba, ktorej moge pomoc?
rege86 - 2008-04-04, 15:26

podaje się że szansa wynosi 1:25 000
Nietoperz - 2008-04-04, 15:49

Warto zajrzeć http://www.poltransplant....styka_2008.html moim zdaniem ciekawe statystyki odnoszące się do przeszczepu narządów jak i szpiku.
bencu - 2008-04-22, 21:03

I wlaśnie dziś otrzymalem list od banku szpiku kostnego z badani mai i informacja ze zostalem do owego banku wpisany
rege86 - 2008-04-22, 23:11

bencu, gratuluję wpisu do banku szpiku.

Dostałeś jakieś wyniki badań :zdziwko: ??? Ja dostałem tylko list...

bencu - 2008-04-23, 12:00

Razem z badaniami antygenow HLA-A (2 wyniki) HLA-B (2 wyniki) i HLA-DRB1 (tez 2 wyniki). Jak chcesz moge udostepnic skana
Danyeru - 2008-04-23, 15:44

bencu, a Ty wysyłałeś krew w próbówkach do DCTK może?

Bo ja ponad rok temu do nich wysłałem i zero info. :niepewny:

chmurka - 2008-04-23, 15:49

Ja zaczynam żałować, że dałam próbki do DCTK a nie do Poltransplantu np. bo zero odzewu też :/
Marciagd - 2008-04-23, 16:35

chmurka napisał/a:
Ja zaczynam żałować, że dałam próbki do DCTK a nie do Poltransplantu np. bo zero odzewu też :/
a nie mozna tu i tu? ;>
Danyeru - 2008-04-23, 19:00

gdzieś wyczytałem, żeby zgłaszać się tylko do jednej jednostki, ale nie pamiętam gdzie...
bencu - 2008-04-23, 19:50

Ja nie dawałem ani do Poltransplantu ani do FUJ zgłoszenia tylko poszedłem osobiście do Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i tam miła pani podebrała od ręki 5 probówek krwi. Była też ankieta i wszystko zajęło mniej więcej 15 minut. Potem po 4-5 tygodniach (miały być 3 ale były święta) dostałem list z informacją że zostałem wpisany do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku Kostnego oraz wynik badań przeciwciał (dla Ciekawych zamieszczę, mnie to zainteresowało w każdym razie). Polecam więc tę opcję aczkolwiek nie każdemu blisko do Wrocławia...

fkit - 2008-04-25, 15:10

3 marca wysłałem priorytetem wypełnioną ankietę do poltransplantu. Kiedy mogę oczekiwać telefonu, bo do dzisiaj całkowita cisza :(
jaszczurkowa - 2008-04-27, 12:23

Ja dostałam tylko list, że mnie wpisali.
Żadnych wyników.. zresztą na co mi one? :rotfl:

blacklady - 2008-04-27, 16:57

Ja wysłałam oświadczenia do POLTRANSPLANTU i Fundacji U. Jaworskiej gdzieś w lutym i jak dotąd 0 odzewu :( jedynie z Fundacji dostałam maila z prośbą o cierpliwość. Jak myślicie powinnam im o sobie przypomnieć? jak to było z Wami? z góry dzięki za odp :)
bencu - 2008-04-27, 22:23

Raczej nie ma co pospieszać bo to i tak nic nie da. A do tego w Fundacji Urszuli Jaworskiej nie ma systemu kto pierwszy ten lepszy tylko losowanie ze wszystkich zgłoszeń, niezależnie kiedy wpłynęły. Systemy Poltransplantu nie znam. Ja nadal polecam Wrocław, skorzystałem i jestem pod wrażeniem.
sunny86 - 2008-04-29, 20:24

A ja myślałam że wszędzie jest tak jak w Poznaniu...zadzwoniłam i następnego dnia miałam badania...Teraz czekam na potwierdzdenie wpisania do rejestru dawców. Tylu jest chętnych do pomagania, a tyle lat (!) muszą czekać :zly:
nomadzior - 2008-05-05, 20:59

fkit napisał/a:
3 marca wysłałem priorytetem wypełnioną ankietę do poltransplantu. Kiedy mogę oczekiwać telefonu, bo do dzisiaj całkowita cisza :(

Smieszna sprawa , dokładnie tego samego dnia wysłałem swoją .
Zadzwonili dokładnie po dwóch miesiącach .
Badania mam 9/5/8 .

Marciagd - 2008-05-20, 22:38

czy sa jakies przeciwskazania do oddania szpiku np. waga? (nie odsyłac mnie do faq bo czytałam, a przez te posty nie przebrne bo przejrzałam kilka pierwszych stron i mam dosyć ;) ) tylko wiek 18-50 i lista chorób wykluczających? głównie chodzi mi o ta wage ;)
xlesiu - 2008-05-21, 12:04

Znalazłem tylko taki punkt w rozporządzeniu mówiącym o wymaganiach dla kandydatów na dawców.
Cytat:
W wyniku badania przedmiotowego lekarz kwalifikujący kandydata powinien ocenić aktualny stan zdrowia uwzględniając odchylenia od prawidłowej budowy ciała.

Lesiu - 2008-05-21, 12:11

Jeśli dobrze zrozumiałem to nie ma ograniczeń wiekowych, ale... do rejestracji dawców szpiku (w Gdańsku) przyjmują tylko dawców krwi i to tych którzy oddawali przynajmniej raz u nich. Dlaczego? bo na dawców szpiku chcą przyjmować tylko osoby zdrowe, tak żeby posiadali kilka badań krwi w jakiś odstępach czasu i jakąś historię wyników badań krwi. Czyli tak jakby pośrednio jest ograniczenie, bo ważąc mniej niż 50kg nie można zostać dawcą krwi.
Nie wiem jak wygląda w pozostałych miejscach rejestracji do szpiku.

jaszczurkowa - 2008-05-21, 20:42

Dostałam pierwszy list z CRNDS (ul. Lindleya w Warszawie) w lutym tego roku - że jestem wpisana do światowego rejestru dawców itd.
Dzisiaj dostałam drugi list od nich. Dokładnie taki sam jak ten pierwszy :szok:
Czy to norma, że co parę miesięcy posyłają list "przypominający"? :niepewny:

Lesiu - 2008-05-22, 00:34

jaszczurkowa, myślę że po prostu po wysłaniu pierwszego ktoś nie zaznaczył w bazie, że już został wysłany i przy kolejnym wysyłaniu wysłali do Ciebie jeszcze raz. Stawiam na zwykłe ludzkie przeoczenie. (lepiej dostać 2 niż ani jednego ;) )
jaszczurkowa - 2008-05-22, 14:23

Lesiu napisał/a:
Stawiam na zwykłe ludzkie przeoczenie. (lepiej dostać 2 niż ani jednego ;) )

jeśli o mnie chodzi to nawet co miesiąc mogą mi posyłać te listy ;) :d
Myślałam, że taka praktyka.
Dzięki :)

Lesiu - 2008-05-22, 16:57

jaszczurkowa, wysyłanie do wszystkich co miesiąc takiego listu by generowało gigantyczny koszt. a niestety w Polsce brakuje pieniążków na badania potencjalnych dawców...
jaszczurkowa - 2008-05-22, 20:47

Lesiu, :ok:

A teraz trzymajmy mocno kciuki, żeby nowy szpik Agaty Mróz się ładnie przyjął :kciuki: :!:

madziara - 2008-06-08, 23:58

Jestem na tym forum od niedawna i zastanawiam się, czy ktoś z Was został już dawcą szpiku kostnego? Po długiej przerwie znowu mogę oddawać krew i bardzo się z tego powodu cieszę :hurra: Chciałabym zostać również dawcą szpiku kostnego, tylko nie wiem według jakich procedur należy postępować?
Czy ktoś mógłby mi podać jakieś konkretne szczegóły, albo chociaż namiary na strony, gdzie szczegółowo jest to wszystko wyjaśnione?
Będę wdzięczna za każdą pomoc w tej sprawie :padam:

rege86 - 2008-06-09, 00:03

madziara, wystarczy poczytać tego posta i wszystko będziesz wiedziała :D :D
madziara - 2008-06-09, 00:28

:ups:

Przeczytałam go w dosyć szybkim tempie i mam jeszcze sporo niejasności... Zacznę w takim razie od początku i na spokojnie :D W razie czego będę się upominała :help:
Pozdrawiam ;)

rege86 - 2008-06-09, 18:07

madziara, specjalnie dla Ciebie : http://www.fundacjauj.pl/main.php?l=pl

mam nadzieję że znajdziesz to co Cię interesuje ;)

Pawlik - 2008-06-09, 21:18

A ja mam pewnego rodzaju wątpliwości:
Na początku roku byłem w W-wie i poszedłem do szpitala Dzieciątka Jezus i odwiedziłem punkt oddawania krwi. Akurat była miła pani doktor i wszystko mi wyjaśniła apropo zgłoszenia się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Oddałem próbkę krwi, dostałem gorące podziękowania i wyszedłem. I teraz zaczyna się pewnego rodzaju problem (?). Czy powinienem otrzymać listownie jakiekolwiek zawiadomienie? Bo dzwoniłem kilka razy do Poltransplantu i zawsze trafiałem na przemiłą panią, która uwielbia niezrozumiale mruczyć coś pod nosem. W sumie nie dowiedziałem niczego. Czy są jakieś inne możliwości otrzymania informacji o tym czey jestem w bazie? Pozdrawiam.

jaszczurkowa - 2008-06-09, 22:07

Pawlik napisał/a:
A ja mam pewnego rodzaju wątpliwości:
Na początku roku byłem w W-wie i poszedłem do szpitala Dzieciątka Jezus i odwiedziłem punkt oddawania krwi. Akurat była miła pani doktor i wszystko mi wyjaśniła apropo zgłoszenia się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Oddałem próbkę krwi, dostałem gorące podziękowania i wyszedłem. I teraz zaczyna się pewnego rodzaju problem (?). Czy powinienem otrzymać listownie jakiekolwiek zawiadomienie? Bo dzwoniłem kilka razy do Poltransplantu i zawsze trafiałem na przemiłą panią, która uwielbia niezrozumiale mruczyć coś pod nosem. W sumie nie dowiedziałem niczego. Czy są jakieś inne możliwości otrzymania informacji o tym czey jestem w bazie? Pozdrawiam.

skoro na początku roku to możesz sobie trochę poczekać na oficjalne pismo....

ja czekałam chyba ze 4-5 mies. - chociaż wcześniej powiedzieli mi od razu, że jestem wpisana w rejestr.. :)

madziara - 2008-06-10, 01:05

rege86 napisał/a:
madziara, specjalnie dla Ciebie : http://www.fundacjauj.pl/main.php?l=pl

mam nadzieję że znajdziesz to co Cię interesuje ;)

Przeczytałam jeszcze raz wszystkie posty, dodatkowo wskoczyłam na stronę Fundacji Urszuli Jaworskiej i teraz teoretycznie wiem już wszystko!!! Pozostaje mi do wykonania "już" tylko część praktyczna :ok:
Dzięki rege86 za pomoc i dobrą radę!!! :victory:

rege86 - 2008-06-10, 06:40

Pawlik, mi potwierdzenie przyszło już po raz 2 takie samo więc pewnie też w swoim czasie dostaniesz takowe ;)
marcel - 2008-06-17, 22:20

mam pytanko, czy mozna gdzies sprawdzic czy jest sie na liscie potencjalnych dawcow szpiku??????
bo doktorek ktory badał mnie po zgłoszeniu na dawce szpiku jakby był troszke przerazony moja decyzja :kwasny:

marcel - 2008-06-18, 21:07

pytam dlatego ze czesto słyszałem ostatnio ze lekarze boja sie takich operacji czy zabiegow :/
bencu - 2008-06-19, 18:31

Jakiegoś spisu np internetowego jako tako dostpnego nie ma... Jedyna informacja jest list od punktu w którym oddawałeś próbkę krwi. W każdym razie ja otrzymałem taka informację od pani doktor która zajmuje się pobieraniem i wysylaniem próbek dla ochotnikow
marcel - 2008-06-22, 15:07

ja mam zaś pytanko :P bo czytajac Wasze wypowiedzi i skoro trafienie na oficjalna liste dawcow czeka sie az ok 4 czy 5 miesiecy :/ a niby ochotnikow na dawcow szpiku jest mało to dlaczego to wszystko dak długo trwa????? samo trafienie na liste ok 5 miesiecy :kwasny: wiec co tak długo czasu zajmuje????? :/
pozdrawiam :)

bencu - 2008-06-23, 05:57

Głownie chodzi tutaj o kasę. Badanie 1 próbki krwi to koszt rzędu kilkuset złotych. Dlatego ośrodki badają ile wlezie aż zabraknie pieniędzy. Potem czekają na kolejny zastrzyk finansowy ale już kolejne osoby tworzą kolejką którą ciężka rozładować np dlatego że laboratorium jest zbyt mało przpustowe

ja polecam w razie czego Wrocław, 1 miesiąc czekania jedynie. o ile masz tylko możliwość przyjazdu

marcel - 2008-06-23, 07:59

aha spoko
chetnie bym sie wybrał, o ile miałbym mozliwosc wyjazdu
dzieki i pozdrawiam

PinUpGirl - 2008-06-25, 17:30

marcel napisał/a:
a niby ochotnikow na dawcow szpiku jest mało to dlaczego to wszystko dak długo trwa?????

Aż tak mało ich nie jest ;) Bencu ma racje - chodzi o pieniądze. Jeśli masz możliwość możesz wspomóc finansowo jakąś fundację i tym samym pchnąć kolejkę do przodu. Swoją drogą: 5 mięsięcy? Ja czekałam z półtorej roku....

Iwona Olczak - 2008-06-26, 09:50

Ja nie wiem ile będę czekać, niedawno wysłałam swoje zgłoszenie, ale uzbroję się w cierpliwość... :)
roseto - 2008-06-26, 13:32

Witam wszystkich,
Miałam przyjemność zostać dawcą szpiku. Jeśli macie pytania dotyczące samej procedury i procesu przygotowania chętnie odpowiem, w miarę możliwości. Pozdrawiam! :)

Lesiu - 2008-06-26, 14:08

roseto, jakbyś miała czas to możesz tutaj opisać jak to przebiegało, swoje wrażenia, odczucia. Czy coś Cię zdziwiło. Jak się czułaś po pobraniu? czy długo czekałaś? Fajnie jakbyś opisała wszystko od chwili pomysłu zostania dawcą do chwili kiedy oddałeś :) pzdr.
jaszczurkowa - 2008-06-26, 16:10

Lesiu napisał/a:
roseto, jakbyś miała czas to możesz tutaj opisać jak to przebiegało, swoje wrażenia, odczucia. Czy coś Cię zdziwiło. Jak się czułaś po pobraniu? czy długo czekałaś? Fajnie jakbyś opisała wszystko od chwili pomysłu zostania dawcą do chwili kiedy oddałeś :) pzdr.

Popieram i proszę o szczegóły :)
Myślę, że każdy zapisany w rejestrze potencjalnych dawców chciałby wiedzieć więcej na temat procedury pobrania szpiku - informacje na stronach są dobre, ale relacja kogoś kto oddał na pewno inna :)

A poza tym... pogratulować.. Przecież szanse na oddanie komuś szpiku są maleńkie....

rege86 - 2008-06-26, 16:12

roseto, szczęściara :) .

czekamy na obszerne sprawozdanie. :padam: :padam:

marcel - 2008-06-27, 22:39

No dobra ... 5 miesiecy >niby niedługo< ok :)
a teraz pomysl sobie ze to Ty czekaz z drugiej strony ...
ile teraz znaczy 5 miesiecy?????

marcel - 2008-06-29, 12:02

a mam pytanko ....
dlaczego jest / musi to byc przez rok anonimowe????? :/

jaszczurkowa - 2008-06-29, 13:00

marcel napisał/a:
a mam pytanko ....
dlaczego jest / musi to byc przez rok anonimowe????? :/

może dlatego, że szpik oddaje się honorowo - nie ma mowy o gratyfikacjach :]

Ale po roku - jeśli biorca szpiku wyrazi wolę - można się poznać i spotkać. Poczytaj np. na stronach FUJ :)

marcel - 2008-06-29, 18:06

czytałem :] ale własnie dlaczego nie mozna?????,
przeciez to nic złego, a jeszcze zwłaszcza ze jest to honorowo ...
pozdrawiam :]

Danyeru - 2008-06-29, 18:56

ale nikt nie ma 100% pewności, że taki honorowy dawca nagle by zmienił zdanie i zaczął żądać jakichś gratyfikacji od biorcy, lub jego rodziny.
Więc ktoś mądry wymyślił, że aby wszystko było w porządku, to przez rok nie można, a później jak oboje będą chcieli.

a jeżeli jeszcze bardziej chcesz wiedzieć dlaczego, to niestety nie powiemy Ci, ponieważ nie jesteśmy tymi mądrymi ludźmi, którzy wymyślili te zasady ;)

pozdr

blacklady - 2008-08-20, 19:38

Wysłałam formularz zgloszeniowy w lutym i nadal cisza :(
fkit - 2008-08-21, 13:47

Tak jak ja w maju i także cisza :/
jaszczurkowa - 2008-08-21, 20:56

blacklady napisał/a:
Wysłałam formularz zgloszeniowy w lutym i nadal cisza :(

fkit napisał/a:
Tak jak ja w maju i także cisza :/

cierpliwości :)
niektórzy parę lat czekają.. i czekają.. i czekają...

(poważnie znam taki przypadek.. ale to chyba musi być jakieś zaniedbanie, zawieruszenie.. ja czekałam ledwo ponad pół roku)

Marciagd - 2008-10-21, 17:12

no to dostałam list z Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej :) :hurra:
Domin.ik.a23 - 2008-10-21, 22:36

Nie wiem czy jestem w temacie. Chodzi Wam o czekanie na badanie szpiku czy tez na oddanie?

** Dodano: 2008-10-21, 23:25 **
Ja oddałam krew do badania 29-tego września w Szpitalu im. M.Kopernika w Łodzi, w dzień w którym poszłam się dowiedzieć ile muszę czekać na takowe badanie.Aż mnie to zdziwilo,bo wiem jak to wszystko wygląda.Okazało się na miejscu,że sszpital otrzymał pieniądze tylko mało było chetnych. Pytając się czy otrzymam wyniki miła pani doktor powiedziala,że nie bo ktoś mógłby mnie szantażować itp.. A potencjalnym dawcą szpiku staję się z dniem oddania krwi do badań.Teraz to już nie wiem czy mam czekać na jakieś potwierdzenie z Poltransplantu czy nie.(bo tam włanie znajdą się moje dane)
P.S. Kiedy wspomniałam,że jestem dawcą krwi lekarka powiedziała,że jest to wielki plus,ponieważ mam systematycznie robione badania. Wcześniej musiałam wypełnić ankietę,przejść badanie lekarskie i wkońcu oddałam dwie próbki krwi. A i jeszcze lekarz zapytał się ile mam rodzeństwa(od 18 lat wzwyż), bo dobrze by bylo gdyby oni też takie badanie zrobili :)

Lesiu - 2008-10-22, 14:10

Marciagd napisał/a:
no to dostałam list z Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej :) :hurra:
do mnie też dzisiaj dotarł :hurra:

TREŚĆ LISTU Z POLTRANSPLANTU
Cytat:
Uprzejmie zawiadamiamy, że został Pan wpisany na listę potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej POLTRANSPLANT, a tym samym Pana dane immunofenotypowe umieszczone w światowym rejestrze dawców szpiku Bone Marrow Donor Worldwide są dostępne dla ośrodków poszukujących dawców szpiku dla pacjentów z całego świata. W każdej chwili, jeżeli otrzymamy informację, że jest Pan wstępnie zgodny z chorym zakwalifikowanym do transplantacji szpiku, możemy zwrócić się do Pana o pomoc. Dzięki dobrej woli naszych dawców możemy uratować życie wielu chorych.

aagatka - 2008-10-23, 08:35

Słuchajcie a jako to jest bo ja wysłałam swoje zgłoszenie i teraz ma czekać na skierowanie na badania ? Bo z tego co widzę w liście podanym powyżej takowe badania juz chyba były?
Pozdrawiam

rege86 - 2008-10-23, 09:55

marciagd,Lesiu, gratuluję :bra: :padam:

** Dodano: 2008-10-23, 10:01 **
aagatka, czekasz na telefon i wtedy się umawiasz na badania. Jedziesz na badania, oddajesz troszkę krwi i po jakimś czasie dostajesz list takiej treści jak Lesiu napisał.

Lesiu - 2008-10-23, 10:23

aagatka, my ominęliśmy to wysyłanie oświadczenia, sami zadzwoniliśmy do miejsca gdzie pobierana jest próbka krwi i umówiliśmy się na konkretny dzień i godzinę. Oświadczenie wypełniliśmy na miejscu tuż przed pobraniem próbki krwi.
aagatka - 2008-10-23, 13:00

ok, dzięki w takim razie uzbroję się w cierpliwość.

W ogóle to powinnam się najpierw przywitać bo jestem tu zupełnie nowa. Witajcie wszyscy !!!
Pierwszy raz oddałam krew 13 października 2008r. :)

rege86 - 2008-10-23, 18:22

aagatka, :hurra: :bra: :padam:
kubako - 2008-10-24, 12:12

Witam,
Rozmawiałem właśnie z panią z pracowni immunologii szpitala im. Kopernika w Łodzi i okazuje sie,że maja środki na badania potencjalnych dawców szpiku. Zgłaszajcie sie bo nie pieniadze są teraz problemem a brak chętnych. Wystarczy zadzwonic pod nr 42 689 52 80 i umowic sie na konkretny termin. Łodzianie i mieszkańcy okolic-do dzieła! :)

moskit87 - 2008-10-26, 00:55

ja mam pytanie moze troszeczke nie tyczące sie w 100% tematu ale w jaki sposób jest pobierany szpik do badań?
chmurka - 2008-10-26, 01:11

moskit87, Pytanie jak najbardziej związane z tematem, ale trzeba szukać w temacie "Szpik" :D

Relacja forumowiczki, która była dawcą szpiku:

http://forum.krewniacy.pl...ghlight=#103332

bencu - 2008-10-26, 08:26

A nie chodzi Moskitowi87 o krew do badań aby się wpisać do banku? Jeśli tak to pobierają bodajże 5 probówek krwi. I tyle im wystarcza, z tego odczytują HLA i inne potrzebne informacje
chmurka - 2008-10-26, 10:57

No może masz rację :) Zmylił mnie "szpik do badań".

Jeśli chodzi o próbki krwi to pobierają ich chyba 4 do badań.

Danyeru - 2008-10-27, 11:50

bencu napisał/a:
pobierają bodajże 5 probówek krwi.

chmurka napisał/a:
pobierają ich chyba 4 do badań.

Ja do DCTK wysylalem 3 probki ;)

Lesiu - 2008-10-30, 09:31

el_danielo napisał/a:
bencu napisał/a:
pobierają bodajże 5 probówek krwi.

chmurka napisał/a:
pobierają ich chyba 4 do badań.

Ja do DCTK wysylalem 3 probki ;)

w Poltransplant też tylko 3 próbki ;)

typniepokorny86 - 2008-10-31, 15:23

witam, a gdzie zgłaszałaś się jako dawca? do Poltransplantu czy do Fundacji Urszuli Jaworskiej? bo ja wysłałem zgłoszenie do FUJ (dziwnie brzmi, prawda? ;) ) ale mi odpisała że narazie nie mają pieniędzy żeby wykonać badania w moim rejonie :( i nie wiem czy pisac do Poltranspalntu czy nie :/
Lesiu - 2008-10-31, 18:26

typniepokorny86, Śmiało pisz :)
typniepokorny86 - 2008-10-31, 19:53

witam, wysłałem zgłoszenie do FUJ, no i dość szybko mi odpisali że brak kasy i nie wiadomo kiedy będą prowadzić badania w moim regionie:/ także chciałem się zapisać do innego rejestru i tu właśnie moje pytanie, bo wiem że do Poltransplantu wysyła się zgłoszenie i jak zawezwą to jedzie się na badania do jednego z ośrodków, u mnie najbliżej do Lublina albo do Krakowa, ale tak czy siak kawałek jest a do włóczykijów nie należę :chytry: no i właśnie jak się sprawa ma DCTK? czy dalej wysyłają te zestawy zrób to sam pocztą czy do nich też trzeba się pofatygować osobiście?
Danyeru - 2008-11-01, 13:36

typniepokorny86, ja czekam na zestwa od ponad roku i jeszcze nie doszedł. Swoją krew wysłałem do nich zestawem, który przyszedł do kolegi, a który w międzyczasie skorzystał POLTRANSPLANTU ;)
sun700 - 2008-11-08, 18:37

ja się zastanawiam, która droga jest szybsza: czy zgłosi się do RCKiK w Poznaniu i tam oddać próbkę czy wysyłać oświadczenie do Warszawy?
jaszczurkowa - 2008-11-09, 19:10

sun700 napisał/a:
ja się zastanawiam, która droga jest szybsza: czy zgłosi się do RCKiK w Poznaniu i tam oddać próbkę czy wysyłać oświadczenie do Warszawy?

Wysłanie oświadczenia nie równa się oddaniu próbki :niepewny:
Skoro masz możliwość oddać próbki krwi już do badania, to po co posyłać gdzie indziej oświadczenie i czekać parę tygodni czy miesięcy (bo często tak jest) na list zapraszający na badania = oddanie próbek?

marek6 - 2008-11-09, 19:14

sun700, ja 5 listopada w Poznaniu podpisałem oświadczenie na oddanie szpiku, oddałem próbkę i teraz będę czekać na ich odpowiedź :)
sun700 - 2008-11-10, 08:16

tak też myślałam:) to teraz będę śmigać do RCKiK:) jestem zachwycona po mojej pierwszej donacji i już nie mogę doczekać się następnej, szkoda, że trzeba 3 miesiące czekać, super ludzie i rewelacyjna atmosfera! :hurra:
kubako - 2008-11-11, 16:17

typniepokorny86, zgłoś się to państwowego banku - mają pieniądze na badania - sam byłem w ubiegłym tygodniu i oddałem krew. Skontaktuj się z którąś placówką z tej strony http://www.szpik.info/ind...id=46&Itemid=77.
typniepokorny86 - 2008-11-11, 18:10

hmmm, trzeba by się było pofatygować do Krakowa albo Lublina, a to kawałek w sumie jest:/ a swoją drogą to paranoja że wszystkie RCKiK-i nie robią takowych badań
kubako - 2008-11-11, 18:15

No jest to faktycznie żenujące. Chodzi o ratowanie ludzkiego życia, a oni robią łaskę. Efekt jest taki, że to nie Ty wyświadczasz komuś przysługę, tylko bank szpiku Tobie... Może kiedyś (za jakieś 50 lat) się coś zmieni w tym kraju...
monisia85 - 2008-11-16, 15:27

Jeśli ktoś z okolic Szczecina jest zainteresowany zapisaniem się do rejestru dawców to będzie to możliwe 30 listopada
Cytat:
ZAPRASZAMY ZAINTERESOWANYCH HONOROWYM DAWSTEM SZPIKU!

30 listopada (niedziela) godz. 11 - Aula Rektoratu Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, ul. Rybacka 1.

Na początku spotkania odbędzie się prezentacja filmu pt. "Życie za Życie", związanego z problematyką dawstwa szpiku oraz metod jego pobierania.
Po filmie będzie można bezpośrednio zadawać pytania autorytetom medycznym w dziedzinie onkologii i hematologii oraz transplantacji szpiku.
Następnie osoby zdecydowane na zostanie honorowymi, potencjalnymi dawcami szpiku wypełnią odpowiednie kwestionariusze, po czym od wszystkich zostaną pobrane próbki krwi (z żyły) do badań antygenów zgodności tkankowej (transplantacyjnych), tzw. antygenów HLA.
Wyniki badań wraz z danymi osobowymi zawartymi w kwestionariuszach zostaną zamieszczone w Rejestrze Dawców Szpiku prowadzonym przez Fundację Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej, zarejestrowanym w światowej bazie Bone Marrow Donor Worldwide – BMDW w Holandii, pod symbolem PL-3 ALF-MDR

Zapraszamy ludzi zdrowych, nie obciążonych chorobami przewlekłymi, w wieku od 18 do 35 lat.
Uwaga! Nie trzeba być na czczo.

za www.krwinka.org

monisia85 - 2008-11-30, 14:34

Byłam dziś na akcji fundacji krwinka "dawca szpiku" i oddałam próbkę do badań ( co prawda pan profesor nie był pewny czy z moimi "wypadającymi zastawkami" mogę ale mi pozwolił)
Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona liczbą osób która się zgłosiła. Z tego co zaobserwowałam chyba nie dla wszystkich starczyło probówek. Szczecin nie zawiódł :)

marek6 - 2008-11-30, 17:36

monisia85, ja już prawie miesiąc temu oddałem próbki, teraz czekam na wyniki badań, ale to może potrwać jeszcze kilka tygodni, miesięcy, aż dostanę od nich odpowiedź :|
monisia85 - 2008-11-30, 17:53

marek6, nam dziś powiedzieli że nie wysyłają wyników badań do nikogo bo nie ma na to czasu i pieniędzy. Zamieszczają je w bazie i tyle. Każdy kto oddał próbkę zostanie wpisany do rejestru prowadzonego przez fundację im. Agaty Mróz. Dopiero kiedy znajdzie się biorca dawca zostaje powiadamiany, dostaje wyniki i przeprowadzane są dalsze badania. No chyba że komuś wyjdzie coś nie tak z wynikami to wtedy pewnie zostanie poinformowany, tego nie wiem.
Drauger - 2008-12-11, 01:23

Mama pytanko czy jeżeli bym sie zapisał jako dawca szpiku i by był potrzebny mój szpik to mogę sobie zażyczyć by był on pobrany z krwi ??
Ziomalek - 2008-12-11, 12:00

Tak. Masz do wyboru:
1. LEUKAFEREZA - (separacja komórek jednojądrowych z krwi obwodowej)
2. Pobranie szpiku z kości biodrowej podczas zabiegu operacyjnego.

Drauger - 2008-12-11, 14:26

to sie chyba zapisze ;)
achtung - 2008-12-12, 00:09

ja oddałem próbki, bodajże we wrześniu i do dziś nie ma odzewu, ale widzę, że nie ma co się denerwować, bo jak szpik będzie potrzebny to się zgłoszą;)
Domin.ik.a23 - 2008-12-12, 17:31

achtung napisał/a:
ja oddałem próbki, bodajże we wrześniu i do dziś nie ma odzewu, ale widzę, że nie ma co się denerwować, bo jak szpik będzie potrzebny to się zgłoszą;)

Ja 29-tego wrzesnia oddałam próbki do badań i też jeszcze nic nie wiem. Dzwoniłam do POLTRANSPLANTU i tam miła pani powiedziała,że jeszcze wyniki nie przyszły z Łodzi,bo tam oddawałam oraz,że muszę się uzbroić w cierpliwość, bo szybko się nie dowiem. Z tego nasuwa się jeden wniosek: nie ma czym się denerwować :) , tylko cierpliwie czekać na list o wpisaniu do rejestru, a później na potencjalnego biorcę .

Piszemy po polsku :)

Agga - 2008-12-15, 18:48

Ja dziś oddałam próbkę swojej krwi. :)
Domin.ik.a23 - 2008-12-15, 20:26

marek6 napisał/a:
monisia85, ja już prawie miesiąc temu oddałem próbki, teraz czekam na wyniki badań, ale to może potrwać jeszcze kilka tygodni, miesięcy, aż dostanę od nich odpowiedź
monisia85 napisał/a:
marek6, nam dziś powiedzieli że nie wysyłają wyników badań do nikogo bo nie ma na to czasu i pieniędzy. Zamieszczają je w bazie i tyle.

W POLTRANSPLANICIE z tego co wiem jest inaczej. Czy tając tutaj posty zadzwoniłam do Warszawy z zapytaniem :czy zostałam już wpisana do rejestru potencjalnych dawców. Odpowiedź była negatywna tylko dlatego,że jeszcze nie otrzymali wyników z Łodzi. Ponoć mało osób zgłasiło się na badania, i wysyłanie kilku wyników do Warszawy jest nie opłacalne :) . Czekają na większą ilość osób.
Drugie pytanie dotyczyło: czy otrzymam powiadomienie o wpisaniu do rejestru?
Usłyszałam,że napewno taki list otrzymam,ale to jest kwestia czasu. Trzeba być cierpliwym. Z tego co się orientuję wyników badań nie przesyłają, ponieważ ktoś znając je mógłby nas szantażować itp. . Pozdrawiam

jantarka - 2008-12-18, 13:27

Pare dni temu wysłałam zgłoszenie chęci oddania szpiku do fudnacji pani Uli Jaworskiej. Dostałam następującą odpowiedź: "Dziękuję za deklaracje, proszę o cierpliwość i wyrozumiałość w oczekiwaniu na zaproszenie na badania. W latach 2006-2008, dzięki wpłatom 1% zebraliśmy ponad 900 tys. zł, za które planujemy przebadanie ok. 3000 dawców. W latach ubiegłych akcje organizowane były w Warszawie , Łodzi, Krakowie, Elblągu We wrześniu i listopadzie tego roku odbyły sie akcje poboru krwi w Bielsku
Białej, Częstochowie i Opolu zgłosiło sie prawie 800 osób. W przyszłym roku
prawdopodobnie będą akcje w każdym większym mieście w kraju."

Cóż, pozostaje cierpliwie czekać :) Pozdrawiam wszystkich cieplutko :)

rege86 - 2008-12-18, 15:50

jantarka, no to cierpliwości życzę i obyś za długo nie musiała czekać.
Ja jak zdecydowałem się na te badania napisałem do POLTRANSPLANTU i wszystko sprawnie poszło :)

kubako - 2008-12-18, 17:35

jantarka, czemu akurat tak bardzo zależy Ci na Fundacji Uli Jaworskiej? Można bez problemu oddać szpik do banku poprzez Poltransplant - sam oddałem miesiąc temu, okazało się, że mają pieniądze na badania, ale dawców im brak... A przecież niezależnie gdzie oddasz to wszystko idzie do banku centralnego...
jantarka - 2008-12-19, 13:09

kubako, wybrałam akurat tą fundację, bo kilka miesięcy temu badania tam znajomy robił i w miare sprawnie szybko wszystko poszło. Dzięku za info n/t Poltransplantu. Ankieta się już wydrukowała, teraz tylko wypełnić i na poczte pójść.
Pozdrawiam cieplutko, bo za oknem (przynajmniej u mnie) straszna śnieżna zawierucha.

kubako - 2008-12-19, 13:20

jantarka, jeśli mogę Ci coś jeszcze zasugerować, to daj sobie na razie spokój z wysyłaniem ankiety. Skontaktuj się po prostu z Centrum Rekrutacyjnym w Krakowie (bo widzę, że z tego miasta pochodzisz). Na stronie szpik.pl znalazłem takie namiary:
Cytat:
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

ul. Wielicka 265
30-663 Kraków
Polska

Telefon: 012 658 20 11 wew. 14-06
mipituch@cyf-kr.edu.pl

Sam też nie wysyłałem ankiety, tylko od razu zadzwoniłem do łódzkiego Szpitala im. Kopernika i załatwiłem sprawę "od ręki" - mam nadzieję, że Tobie też się tak sprawnie uda :-) Gratuluję decyzji i trzymam kciuki :bra:

EmiliaB - 2009-01-15, 11:11

Od dwóch lat jestem zarejestrowana jako potencjalny dawca szpiku w Fundacji Urszuli Jaworskiej. Wtedy nie wiedziałam za bardzo gdzie szukać informacji na ten temat. Znajomy mi zaproponował żeby się zarejestrować właśnie tam, no i tak właśnie zrobiliśmy :)
Z tego co pamiętam, to bardzo szybko wszystko poszło, nie czekaliśmy jakoś długo.

Domin.ik.a23 - 2009-01-30, 22:21

kubako, a otrzymałeś już potwierdzenie,że jesteś wpisany do rejestru potencjalnych dawców szpiku?Ja czekam,czekam i ciągle nic. W tym samym szpitalu co Ty oddawałam próbki do badań. Pytam tak z ciekawości :) .
Agnieszka Rz. - 2009-01-31, 06:49

wczoraj wysłałam deklarację do Poltransplantu, teraz tylko czekać cierpliwie pozostało :)
Domin.ik.a23 - 2009-02-17, 11:31

Tak się właśnie zastanawiam,dlaczego tak późno otrzymałam wiadomość z Krakowa dotyczącą możliwości wykonania badań potrzebnych do zarejestrowania w Banku Szpiku. Dziesieć miesięcy temu wysłałam meila i dopiero dzisiaj otrzymałam odpowiedź :szok: . Oczywiście negatywną ,a brzmi ona tak:
,,Obawiam sie że w czerwcu nie będzie możliwości wykonania badań potrzebnych do zarejestrowania w Banku Szpiku gdyż do marca wykorzystmy limit przyzyznany na ten rok...''
Teraz to już nic mnie nie zdziwi :) ,bo chodziło mi o czerwiec 2008r., a tu patrzę taka odpowiedź.W Krakowie chyba było duzo chętnych, skoro tak późno odpisali na mój list :) . Albo Pani do której pisałam nie zauważyła daty,kiedy przszedł do niej mój e-mail.

P.S. Wiem ,że jest to nie jest tozbytnio zwiazane z tematem,ale jestem w szoku. :szok: .

AdalbertMazurek - 2009-02-17, 12:54

Domin.ik.a23 napisał/a:
a otrzymałeś już potwierdzenie,że jesteś wpisany do rejestru potencjalnych dawców szpiku

a to się otrzymuje jakieś potwierdzenie?

bardzo proszę o nauczenie się podstawowych funkcji forum- wtedy post jest czytelniejszy
pzdr

rege86 - 2009-02-17, 13:31

AdalbertMazurek, zależy gdzie robiłeś badania. Jedni wysyłają inni nie. ja robiłem badania we Wrocławiu w Instytucie Immunatologi i potwierdzenie wpisania do rejestru dawców szpiku 2 razy dostałem.
Domin.ik.a23 - 2009-02-17, 13:38

AdalbertMazurek, teoretycznie tak,ale nie wiem jak to jest z praktyką.Już wcześniej na ten temat pisałam(kilka postów wyżej :) ). Kubako, w tym samym szpitalu oddawał krew do badań co ja, więc stąd moje pytanie :) .
kender - 2009-02-18, 08:46

witam!

ja rejestrowałam się przez miejscowy RCKiK, listu żadnego z potwierdzeniem nie dostawałam, jedynie przy kolejnej donacji zapytałam o to i powiedzieli mi, że jestem już wciągnięta do rejestru.

wielblad - 2009-02-18, 23:26

kender napisał/a:
witam!

ja rejestrowałam się przez miejscowy RCKiK, listu żadnego z potwierdzeniem nie dostawałam, jedynie przy kolejnej donacji zapytałam o to i powiedzieli mi, że jestem już wciągnięta do rejestru.

tez tak miałem a zarejestrowałem się niby jakieś 3-4 miesiące temu
dopiero dziś dostałem list że zostałem wpisany do rejestru.

Kamka - 2009-02-24, 21:50

Witam!
Chciałam zostać dawcą szpiku, ale pielęgniarka w stacji mi to odradziła. Zastanawiam się po co te całe akcie są organizowane skoro jak już przychodzi potencjalny dawca odsyłają go z kwitkiem. Wg mnie tacy ludzie nie powinni tam pracować. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?
Mam jeszcze pytanie co do osocza, przeglądając to forum w jednym miejscu napisano że kobita może oddawać osocze, jak to jest do końca? W stacji poinformowano mnie że osocze mogą oddawać tylko mężczyźni.

Monikagdynia - 2009-02-24, 22:05

Kamka, coś musiało zadecydować o tym, że pielęgniarka odradziła Ci to. Dlaczego nie zapytałaś dlaczego ? Na pewno wszystko by wyjaśniła, no chyba że powiedziała, to podziel się z Nami tą wiedzą.
rege86 - 2009-02-24, 22:05

Kamka a jaki został podany powód, żebyś nie przeszła badań na dawcę szpiku??

Pierwsze słyszę, że kobiety nie mogą oddawać osocza...

Kamka - 2009-02-24, 22:10

zapytałam co muszę zrobić żeby zostać dawcą, a ona na to że odradza mi oddawanie szpiku ponieważ jest to bolesny zabieg i niebezpieczny. Ogólnie to wszystko jest bardzo nie przyjemne i radziła żebym się dobrze zastanowiła.
A co do osocza usłyszałam że musi być Rh- i tylko pobierają od mężczyzn...

Monikagdynia - 2009-02-24, 22:21

Kamka napisał/a:
odradza mi

Kamka napisał/a:
radziła żebym

Otóż to, więc nie pisz, że :
Kamka napisał/a:
jak już przychodzi potencjalny dawca odsyłają go z kwitkiem

Przecież nie musiałaś rezygnować, to zależało tylko i wyłącznie od Ciebie.

AdalbertMazurek - 2009-02-24, 22:57

Fakt, jest wielu chętnych dawców, a rzadko zdarza się by do operacji doszło, może o to chodziło, bo pod znieczuleniem i tak się nic zbytnio nie czuje, ale faktycznie trochę zachodu ewentualnie jest.
Co do osocza to nie słyszałem o żadnych przeciwwskazaniach, chociaż faktycznie nie mogę sobie przypomnieć czy widziałem kiedyś kobietę przy oddawaniu osocza (natomiast płytki i owszem).

xlesiu - 2009-02-25, 21:01

W dzisiejszych Wydarzeniach na Polsacie.

Chorych przybywa a przeszczepów brak!

Kamka - 2009-02-25, 22:17

znajoma zapytała mnie czy po oddaniu szpiku można oddać go jeszcze raz, różne sytuacje się zdarzają...
Lesiu - 2009-02-25, 22:25

Kamka, tak - można oddawać szpik kilkukrotnie.
monisia85 - 2009-02-25, 22:27

Kamka, z tego co wiem i usłyszałam na spotkaniu zachęcającym do oddawania szpiku (właściwie próbek do banku) dawcą szpiku można zostać 3 razy. Rzadko zdarzają się takie sytuacje ale są możliwe. Mogę się oczywiście mylić, pisze tylko co usłyszałam od profesora który się tym zajmuje więc chyba wie co mówi.
marcobolo - 2009-02-26, 11:47
Temat postu: Film z procedury przeszczepu
Witam!
Jestem organizatorem akcji badania potencjalnych dawców szpiku SZPIK CITY na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
[nie ma tu ośrodka poltransplantu, więc raz do roku do nas przyjeżdżają]

Tegoroczne akcja odbywa się 7 kwietnia, ale mam już gotowe materiały, zresztą umieściłem je w sieci, dlatego podsyłam ta informację...

Na stronie szpikcity.wordpress.com znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i, co najważniejsze, wykład zawierający film z procedury przeszczepu [obydwa warianty pozyskiwania komórek krwiotwórczych]

W razie wątpliwości-pytajcie!
Oby przez takie dyskusje wzrosła świadomość społeczeństwa i prysły mity wokół procedury...

marcobolo - 2009-02-26, 11:56

w rejestrze jest się do oddania szpiku, bo jest mała szansa, żeby znalazła się kolejna osoba o wystarczająco podobnym do dawcy układzie HLA...ale na wyraźną prośbę dawca może w rejestrze pozostać...

oczywiście oddanie szpiku osobie niespokrewnionej nie przeszkadza w późniejszym oddaniu dla potrzebującego członka rodziny...

marcobolo - 2009-02-26, 12:03

a co do procedur, istnieją dwie-jedna pod znieczuleniem ogólnym - dużo bezpieczniejsza niż np. wycięcie wyrostka robaczkowego; druga-jeśli ktoś boi się znieczulenia lub jest to korzystniejsze dla biorcy-to filtracja komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej [leukoafereza]

film z obiema procedurami i krótkim wstępem znajduje się na oficjalnym blogu akcji SZPIK CITY
w razie pytań, piszcie śmiało na priv, forum, lub gg

monisia85 - 2009-02-26, 12:12

marcobolo napisał/a:
w rejestrze jest się do oddania szpiku, bo jest mała szansa, żeby znalazła się kolejna osoba o wystarczająco podobnym do dawcy układzie HLA...ale na wyraźną prośbę dawca może w rejestrze pozostać...

Najprawdopodobniej jest to prawda ale zdarzają się sytuacje , że "nasz" biorca będzie potrzebował kolejnego przeszczepu i wtedy z tedy co wiem, możemy oddać mu swój szpik do 3 razy.

marcobolo - 2009-02-26, 12:19

zgadza się [nie nadmieniłem-przepraszam]
ponowne pobieranie szpiku to najczęściej [prawie wyłącznie] konieczność powtórzenia procedury ze względu na biorcę...dziękuję za uwagę

AdalbertMazurek - 2009-02-26, 17:57

Limit ilościowy jest wg mnie bez sensu, tak samo jakby ograniczać ilość oddania krwi do np. 50l. Przecież szpik tak samo się odbudowuje, więc najwyżej powinien być wyznaczony minimalny czas między kolejnymi zabiegami...
Oczywiście wiadomo, że chyba większość osób wpisanych do rejestru nigdy nie odda szpiku, ale zgodnie z prawdopodobieństwem pewnie zajdzie się osoba, której szpik będzie potrzebny do np. 5 przeszczepów.

jaszczurkowa - 2009-02-26, 18:44

Cytat:
Mam jeszcze pytanie co do osocza, przeglądając to forum w jednym miejscu napisano że kobita może oddawać osocze, jak to jest do końca? W stacji poinformowano mnie że osocze mogą oddawać tylko mężczyźni.

W każdym RCKiKu jest inaczej - u siebie oddaję osocze bez problemu (RCKiK Racibórz), a już RCKiK Katowice osocza od kobiet nie pobiera :] :oczami:

marcobolo - 2009-02-26, 19:30

AdalbertMazurek napisał/a:
Limit ilościowy jest wg mnie bez sensu, tak samo jakby ograniczać ilość oddania krwi do np. 50l. Przecież szpik tak samo się odbudowuje, więc najwyżej powinien być wyznaczony minimalny czas między kolejnymi zabiegami...
Oczywiście wiadomo, że chyba większość osób wpisanych do rejestru nigdy nie odda szpiku, ale zgodnie z prawdopodobieństwem pewnie zajdzie się osoba, której szpik będzie potrzebny do np. 5 przeszczepów.

oddanie szpiku wielokrotnie jednej osobie jest oczywiście możliwe i czasem ma miejsce, kiedy np. przeszczep "nie ruszy" i nie zacznie produkować krwinek dla biorcy

Chosen - 2009-02-27, 00:41

A ja się zdecydowałem w sumie i jadę niedługo zapisać się do rejestru ;]

Z tego co się orientuje to w Kielcach nie można ale w Krakowie już bez problemów więc myślę, że właśnie tam skieruje swe stopy jakoś w marcu ;)

grevinne - 2009-02-27, 11:19

AdalbertMazurek napisał/a:
Fakt, jest wielu chętnych dawców, a rzadko zdarza się by do operacji doszło, może o to chodziło, bo pod znieczuleniem i tak się nic zbytnio nie czuje, ale faktycznie trochę zachodu ewentualnie jest.
Co do osocza to nie słyszałem o żadnych przeciwwskazaniach, chociaż faktycznie nie mogę sobie przypomnieć czy widziałem kiedyś kobietę przy oddawaniu osocza (natomiast płytki i owszem).

...jak oddawałam krew pytałam czy mogłabym oddać osocze i gdzie to pielęgniarka powiedziała mi gdzie we Wrocławiu mogę iść oddać osocze, nie mówiła nic że kobiety nie mogą, być może męźczyźni cześciej się na to decydują ale to nie oznacza że kobieta nie może, myśle że pielęgniarka by wiedziała i mi powiedziała o tym ;) ...no ale nie widziała żadnego problemu i powiedziała mi gdzie iść i ile by to mogło trwać ;) ...

JustyGie - 2009-02-27, 11:23

Przypominam, że jest to temat o transplantacji szpiku.
grevinne - 2009-02-27, 11:33

...a ja mam pytanie...nie wiem czy takie juz się pojawiło bo w tym temacie 22 strony zapisane są...mimo wszystko jak odnosi się oddawanie szpiku do oddawania krwi? tzn. chodzi mi o to czy po oddaniu szpiku mogę bez problemu oddać krew? czy musiałabym dłużej czekać, czy może jeszcze inaczej...będe wdzięczna za informacje...
marcobolo - 2009-02-27, 14:09

grevinne napisał/a:
jak odnosi się oddawanie szpiku do oddawania krwi? tzn. chodzi mi o to czy po oddaniu szpiku mogę bez problemu oddać krew? czy musiałabym dłużej czekać, czy może jeszcze inaczej...będe wdzięczna za informacje...

ponieważ oddanie szpiku to, bezpieczna, ale jednak operacja, to musisz poczekać z oddaniem krwi jak po każdym zabiegu chirurgicznym czy stomatologicznym...ale samo oddanie probówki krwi do badań nie przeszkadza w oddaniu krwi nawet na drugi dzień czy tego samego dnia [w końcu to tylko 10 ml]

[w przypadku akcji okresowych [np. w Toruniu czy Olsztynie] ktoś może się zwrócić po Twój szpik najwcześniej po 10-12 miesiącach od oddania próbki krwi do badań - tyle trwa przebadanie próbek i włączenie do banku dawców]
[w przypadku stałych placówek poltransplantu okres oczekiwania na kompletny wpis w bazie jest zbliżony-mogę jeszcze dokładnie sprawdzić]

pozdrawiam

Lesiu - 2009-02-27, 14:22

grevinne,
marcobolo napisał/a:
musisz poczekać z oddaniem krwi jak po każdym zabiegu chirurgicznym czy stomatologicznym
czyli 6 miesięcy, choć w szczególnych przypadkach możesz zostać poproszona o dodatkowe oddanie krwi dla biorcy szpiku.
Po próbce do badań szpiku, krew możesz oddawać nawet tego samego dnia.

grevinne - 2009-02-28, 11:15

...dziękuje wam bardzo za te informacje :) ...
aka - 2009-03-06, 19:11

SZPIK CITY: z tego, co wiem, to od kilku lat w trakcie waszej akcji odbywa się rejestracja do Rejestru Dawców Szpiku ALF PL3 przy Fundacji Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej z Warszawy...

Czyżby coś się zmieniło? :|

Uważam, że to ważna informacja.

Podobnie film, który stanowi podstawę waszej prezentacji o pobieraniu szpiku stanowi własność (c) tej fundacji, prawda? To jest film "Życie dla życia" nakręcony w Szczecinku, nieprawdaż?
Przydałoby sie o tym wspomnieć na Waszym pięknym plakacie... :oczami:

marek6 - 2009-03-09, 14:34

Ja nieco chciałbym się pochwalić jedną rzeczą.

Zatem:
Dziś 9 marca otrzymałem list z Warszawy, że zostałem wpisany na listę potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej POLTRANSPLANT, a tym samym moje dane immunofenotypowe zostały umieszczone w światowym rejestrze dawców szpiku Bone Marrow Donor Worldwide, które dostępne są dla ośrodków poszukujących dawców szpiku dla pacjentów z całego świata.

AdalbertMazurek - 2009-03-09, 20:29

Ile czekałeś od oddania krwi do badań?
marek6 - 2009-03-09, 20:47

Czekałem od 5 listopada 2008 roku (to są 4 miesiące)
marcobolo - 2009-03-11, 17:53

Zgadza się. Film już odpowiednio oznaczyłem w sieci, zresztą robię dla Fundacji Przeciw Leukemii bardziej ogólną wersję wykładu [bez informacji o akcji toruńskiej] do umieszczenia na ich stronie.

Na plakacie ciężko umieścić te informacje [ale się postaram :) ], ale na na blogu i w czasie wykładu na żywo wszystko jest wyjaśnione [zresztą film otrzymany od Fundacji jest bazą do naszych wykładów od samego początku akcji], za co serdecznie dziękujemy :padam:

Fakt, informacja o banku "docelowym" jest ważna, umieszczę ją w wykładzie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi...

dziekuję za cenne uwagi

HaniaP - 2009-03-15, 13:13

Witajcie! Potrzebuję Waszej pomocy.
chodzi o to, że w mojej miejscowości ma być zorganizowana akcja krwiodawstwa i naboru dawców szpiku. dawców krwi nie brakuje, natomiast jest problem z dawcami szpiku. To bardzo mała miejscowość i wiele osób nie wie na czym to polega. jestem "odpowiedzialna" za znalezienie chętnych i niebardzo wiem jak zachęcić potencjalnych dawców. głównie chodzi mi o procedury wykonywane w samym autobusie. co muszą podpisać? i czy pobierana jest tylko próbka krwi na zgodność, czy może są też przetaczane komórki krwiotwórcze? bardzo proszę o informację!
z góry dziękuję :)

marek6 - 2009-03-15, 13:29

jeżeli chodzi o szpik to pisze się swoje dane osobowe, kontaktowe i kontakt do jakiejś osoby ze swojej rodziny. Następnie pobierają próbkę krwi ... Czekasz kilka miesięcy na list od nich. Jak już pewnie przeczytałaś list od nich przychodzi różnie 4 miesiące, 6 miesięcy, czy czasami dłużej. A później czekasz na biorce szpiku.

Jak zachęcić?
- To już sama będziesz musiała w tym zadziałać. Być może, że ktoś podpowie z krewniaków.

HaniaP - 2009-03-15, 13:34

jak zachęcić to już będę wiedzieć :) w zasadzie jest to wpisane w mój przyszły zawód :)
chodziło mi właśnie o zabiegi jakie są wstępnie wykonywane. wielkie dzięki, pozdrawiam :) Hania

SilverMoon - 2009-04-06, 12:59

mam pytanie co do tego "listu zwrotnego"
jakiś czas temu (2-3 lata temu, dokładnie nie pamiętam, wiem że było lato i byłam pełnoletnia ;) ) w moim mieście był piknik czy coś w tym stylu na rzecz oddawania szpiku.
wtedy się zapisałam i oddałam próbkę krwi do badań.
no i jak do tej pory nie przyszedł do mnie żaden list ani nic z tych rzeczy.
myślicie że jestem w rejestrze? jak można to sprawdzić?

Danyeru - 2009-04-06, 14:37

Skontaktuj się z podmiotem, który ten piknik przeprowadził i niech Ci udzielą odpowiednich informacji, czyli czy jesteś w rejestrze lub też, jak możesz to sprawdzić. :)
Nie zawsze się dostaje list z potwierdzeniem. ;)

AdalbertMazurek - 2009-04-06, 21:02

Po akcji zorganizowanej przez fundację Urszuli Jaworskiej (krwinka chyba) również nie otrzymałem żadnego potwierdzenia, ale jeszcze nie dowiadywałem się, czy aby na pewno wpisali mnie do rejestrów.
marek6 - 2009-04-06, 21:06

AdalbertMazurek, dawno to było. Jeśli tak to zrób to samo co napisał el_danielo dla SilverMoon. Bo to może być identyczny przypadek :)
AdalbertMazurek - 2009-04-06, 21:22

No dość dawno, skontaktuję się z nimi jak bd miał humor na to. :)

"bd" ? O ile się orientuję, w słowniku języka polskiego taki wyraz nie występuje. JustyGie.

marcobolo - 2009-04-07, 01:18

PRZYPOMNIENIE!
Badania w Toruniu za mniej niż 11 godzin!
Szczegóły + film z przeszczepu:

http://szpikcity.wordpress.com

marcobolo - 2009-04-07, 18:48

UWAGA!!
dodatkowy nabór!

[mieliśmy grubo ponad 300 chętnych i 300 probówek [dla porównania rok temu 128 chętnych]
:w00t:
Dzięki Wam wszystkim! :bra: :padam:
dlatego
20. kwietnia o 12.00 w AULI UMK
organizujemy dodatkowy nabór
[szczegóły]
http://szpikcity.wordpress.com

pozdrawiam

SilverMoon - 2009-04-07, 21:06

AdalbertMazurek, ja tez na akcji Urszuli Jaworskiej :)
twardzik.m - 2009-04-23, 23:54

A mam takie pytania a koszty dojazdu do szpitala transportu itp kto pokrywa ??
AdalbertMazurek - 2009-04-24, 01:03

Wszystkie koszty (przyjazd, zakwaterowanie, ubezpieczenie itp) ponosi szpital/klinika w której będzie dokonany zabieg.
marek6 - 2009-05-03, 19:22

Może ktoś wie po jakim czasie od oddania szpiku można oddać krew. Bo nie wiem czy dobrze pamiętam, czy jest inaczej, ale chyba po 4 tygodniach
SilverMoon - 2009-05-04, 10:27

marek6, choci Ci tu o oddanie próbki do badań na szpik?
nie sądze zeby po tak małej utracie krwi obowiązywał tak długi ban

stachu_44 - 2009-05-04, 11:11

Ja się dołączę do pytania kolegi, ale po oddaniu szpiku a nie próbki, jak długi jest ban?

W końcu po 8 miesiącach dostałem potwierdzenie do wpisu do rejestru polskiego i światowego.

xlesiu - 2009-05-04, 16:28

Na poprzedniej stronie było takie pytanie i koledzy piszą, że oddanie szpiku może zostać potraktowane jako zabieg chirurgiczny. Tak więc albo 6 miesięcy albo tydzień.
http://forum.krewniacy.co...p=112645#112645

marek6 - 2009-05-06, 09:31

SilverMoon, ja już próbkę oddałem i mam już od nich potwierdzenie, że jestem zapisany jako dawca szpiku. A chodzi mi o oddanie szpiku.
typniepokorny86 - 2009-05-19, 15:13

Witam,
W dniach 20 i 21 maja 2009, w godz 9:00 do 13:00 w RCKiK w Rzeszowie będą pobierane próbki krwi od potencjalnych dawców szpiku.

Lesiu - 2009-05-19, 16:16

Taka dość smutna wiadomość. W Trójmieście w Poltransplancie zostawała wstrzymana rejestracja dawców szpiku bo... już w marcu wykorzystano roczny limit. NFZ rozdziela ilość testów według liczby wykorzystanych testów w poprzednim roku, a że od tego roku jest prowadzone kilka akcji promocyjnych to liczba osób zgłaszających się jest zdecydowanie wyższa... ech :(
Dylus - 2009-07-08, 10:21

Witam wszystkich krewniaków :-)

Jako że jest to mój pierwszy wpis, przedstawię się po krótce - nazywam się Dominik, mieszkam w małej wsi obok Tarnowskich Gór, aktualnie pracuję i studiuję zaocznie, a od szkończenia 18. roku życia oddaję regularnie krew (ostatnio przyłączyłem się również do głośnej akcji "powiedz TAK").

Ale do rzeczy: 23 czerwca wysłałem wypełniony formularz "Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej" do POLTRANSPLANT-u, tylko nie wiedzieć czemu, zamiast wysłać to na adres "Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa", wysłałem owe oświadczenie na adres "Poltransplant ul. LINDLEYA 4,. 02-005 WARSZAWA".

Po głowie chodzi mi myśl, czy przpadkiem moje zgłoszenie gdzieś nie utknęło. Może ktoś się orientuje, czy tam również można wysyłać zgłoszenia, gdzie wysłałem? Albo wysłać ponownie? Może tym razem do Fundacji Pani Urszuli?

Dzięki za odpowiedź i Pozdrawiam :-)

jaszczurkowa - 2009-07-08, 13:05

Dylus, zgłoszenie Twoje na pewno nigdzie nie utknęło (o ile poczta go nie zgubiła :hyhy: ) Na odzew z Poltransplantu czeka się często tygodniami /miesiącami :)
stachu_44 - 2009-07-08, 13:29

Dylus, nie masz się czego obawiać, ja potwierdzenie dostałem po ponad pół roku
Dylus - 2009-07-08, 15:51

Ok, dzięki w takim razie za odpowiedź. Zgłoszenie wysłałem poleconym i priorytetem, więc myślę że dotarł na miejsce :-)
Olga - 2009-07-11, 21:45

ponieważ trójmiejski PolTRANSPLANT nie rejestruje juz nowych dawców pomyslałam aby zglosić sie do dkms (http://www.dkms.pl/choose.html), wyczytałam, że bedę w rejestrze niemieckim a nie polskim, więc z tego chyba wynika, że aby być w polskim i i tak będę musiała zgłosić się do poltransplantu? co w ogóle myslicie o tej niemieckiej fundacji?
tomk86 - 2009-07-12, 00:57

Olga napisał/a:
ponieważ trójmiejski PolTRANSPLANT nie rejestruje juz nowych dawców pomyslałam aby zglosić sie do dkms (http://www.dkms.pl/choose.html), wyczytałam, że bedę w rejestrze niemieckim a nie polskim, więc z tego chyba wynika, że aby być w polskim i i tak będę musiała zgłosić się do poltransplantu? co w ogóle myslicie o tej niemieckiej fundacji?

Ja w DKMSie się zarejestrowałem na początku marca 2009 (wypełniłem wniosek na stronie o przysłanie pakietu dawcy) w piątek (10.07.09) po upomnieniu się dostałem mailowe potwierdzenie rejestracji (wciąż czekam na papierowe). To były początkowe problemy z systemem i teraz to już podobno idzie szybciej. ;)

A co do rejestracji w Polsce to DKMS współpracuje z (o ile nawet nie wchłonął) Fundacją Urszuli Jaworskiej, a przynajmniej akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku organizują wspólnie. Ponadto z informacji mailowej z Fundacji Urszuli Jaworskiej jasno wynikało, że po rejestracji w DKMSie nie ma sensu ponownej rejestracji, w którymś z Polskich rejestrów. :)

W razie wątpliwości można śmiało pisać maile do FUJ i DKMSu. :)

Andrzejtcz - 2009-07-14, 11:57

ja także wysłałem zgłoszenie do DKMS Polska i po ok 2 miesiącach otrzymałem od nich deklarację dawcy oraz zestaw do pobrania próbek DNA i za ok 2 miesiące mam otrzymać Kartę Dawcy.
Z ulotki załączonej wynika że DKMS współpracuje z Fundacją Urszuli Jaworskiej :)

Agnieszka Rz. - 2009-07-14, 20:21

również wysłałam zgoszenie do DKMS, dekarację i zestaw otrzyałam po ok tygodniu, odesłałam dwa tygodnie temu, teraz czekam cierpliwie na kartę dawcy :D
fotomis - 2009-07-15, 11:03

Olga napisał/a:
pomyslałam aby zglosić sie do dkms (http://www.dkms.pl/choose.html), wyczytałam, że bedę w rejestrze niemieckim a nie polskim, więc z tego chyba wynika, że aby być w polskim i i tak będę musiała zgłosić się do poltransplantu? co w ogóle myslicie o tej niemieckiej fundacji?

Ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z niemieckiej strony DKMS (Deutsche Knochenmarkspenderdatei), np to, że tak naprawdę to nie żadna fundacja ale normalna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH = sp. z o.o.). :zdziwko:

Ci, którzy tak radośnie zapisują się do zagranicznych banków, niech zechcą łaskawie wziąć pod uwagę, że NFZ płaci za szpik z np. niemieckiego rejestru ok 4x więcej, niż otrzymany z Poltransplantu, nawet jeżeli dawcy z obydwu rejestrów mieszkają w Polsce. Osobiście nie jestem przekonany, czy mam ochotę sponsorować dostatnie życie właścicielom niemieckiej spółki, i to dwukrotnie: raz jako donor komórek, dwa - jako płatnik składek zdrowotnych. ;)

tomk86 napisał/a:
z informacji mailowej z Fundacji Urszuli Jaworskiej jasno wynikało, że po rejestracji w DKMSie nie ma sensu ponownej rejestracji, w którymś z Polskich rejestrów

A czego się spodziewałeś? Że Ci napiszą: "Super! Cieszymy się, że chcesz wycofać swoje dane od nas i przenieść się do konkurencji!"

tomk86 - 2009-07-15, 11:09

fotomis napisał/a:

A czego się spodziewałeś? Że Ci napiszą: "Super! Cieszymy się, że chcesz wycofać swoje dane od nas i przenieść się do konkurencji!"

Zauważ tylko, że to było info od FUJ, które mimo wszystko chyba nie jest tym samym co DKMS, a z tego co wiem to wciąż mają osobne rejestry dawców.
Gdyby mieli wspólny rejestr raczej FUJ nie zapraszałby mnie na badania po rejstracji w DKMSie. ;)

SobonPiotrQ - 2009-07-15, 22:59

A u mnie wyglądało to tak:
- Dzień dobry, chciałbym oddać płytki.
- Proszę bardzo.
- Chciałbym też oddać szpik.
- Ale to chyba nie dziś?
- No dziś raczej nie oddać, tylko zapisać się do tego całego z długą nazwą.
- Proszę przejść do pokoju nr 18.
- Dziękuję.

Poszedłem do pokoju nr 20 (przekierowanie na 18) i tam pani od razu:
- Dostałam telefon, że ktoś chce się zapisać do oddawania szpiku, czy to pan?
- Tak.
- Proszę wypełnić dokładnie wszystkie pola.
- Dobrze.

Po wypełnieniu oddałem, pani sprawdziła i rzecze:
- Tutaj pan zapomniał.
- Ojć, przepraszam.

Poprawiłem i tyle tego było. Niezbędne próbki pobrali mi na chwilę przed zabiegiem. Nie licząc tego, że długie były kolejki (oddawanie krew z dedykacją dla kogoś), to całość przebiegała bardzo dynamicznie. Wszystkie wypełnienia ankiet i inne takie były załatwiane między wejściem do poszczególnych salek. Teraz tylko czekam na potrzebującego, ale podobno szanse na zgodność są minimalne. :{

BrygidKa - 2009-07-23, 18:21

Ja też wysłałam swe zgłoszenie do POLlTRANSPLANT-u ,ciekawa jestem kiedy dostanę jakąś odpowiedź zwrotną ;)
Andrzejtcz - 2009-07-25, 20:32

BrygidKa napisał/a:
Ja też wysłałam swe zgłoszenie do POLlTRANSPLANT-u ,ciekawa jestem kiedy dostanę jakąś odpowiedź zwrotną ;)

ja wysyłałem zgłoszenie do poltransplant-u w styczniu /przedtem jeszcze w listopadzie ubiegłego roku/i do tej pory brak odzewu
i dlatego spróbowałem swojego szczęścia w fundacjach..... i odezwali się z dkms-u

Lesiu - 2009-07-26, 11:06

W POLTRANSPLANCIE w Gdańsku już jest wznowione przeprowadzanie badań na miejscu.
Należy umówić się na pasującą pacjentowi godzinę i tam zostanie pobrana próbka krwi. Cała procedura na miejscu trwa jakieś 5-10 minut, a ma się od razu pewność, że się zostało przyjętym.

rejestracja telefoniczna: (58) 349 21 89 (w godz. 8:00-14:00)
próbki przyjmowane od osób w wieku: 18-50 lat
miejsce: Zakład Immunopatologii przy Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku
budynek nr 24, II piętro

karolina.mix - 2009-07-27, 20:55

Dylus napisał/a:
Ale do rzeczy: 23 czerwca wysłałem wypełniony formularz "Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej" do POLTRANSPLANT-u, tylko nie wiedzieć czemu, zamiast wysłać to na adres "Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa", wysłałem owe oświadczenie na adres "Poltransplant ul. LINDLEYA 4,. 02-005 WARSZAWA".

Bo ja już się nie łapię z tymi adresami. Zgłoszenie należy wysłać na adres Poltransplantu czy CRNDSiKP? 22.07 wysłałam na ten pierwszy..
A dzisiaj przyszły do mnie papiery z DKMS i jutro odsyłam :) :) :)

Kicikot - 2009-08-03, 08:50

a gdzie można pobrać taki formularz?
rege86 - 2009-08-03, 16:36

http://www.poltransplant.org.pl/form_main.html
Lesiu - 2009-08-07, 09:41

Cytat:
Maciej Stuhr przekaże swój szpik kostny chorej dziewczynce - donosi "Twoje Imperium".

Aktor zarejestrował się jako dawca szpiku już jakiś czas temu. Jednak do tej pory nie trafił się żaden odpowiedni biorca. Kilka tygodni temu zgłosiła się dziewczynka, która przechodzi chemioterapię. Pacjentka jest w wieku córki aktora. Zanim dziewczynka przyjmie szpik Stuhra, musi przejść chemioterapię, która zabije komórki rakowe w jej własnym szpiku.

- Podjąłem się i muszę sprostać zadaniu - mówi krótko aktor. Z kolei mąż Agaty Mróz, która zmarła na mielodysplazję szpiku siatkarki powiedział:

- Dzięki ludziom takim jak on widzę, że śmierć żony nie poszła na marne. Marzyła o tym, żeby Polacy nie bali się oddawać szpik. Dzięki zaangażowaniu znanych ludzi ten strach znika.
źródło: wp.pl
Nietoperz - 2009-08-08, 16:19

O proszę a zazwyczaj dane zarówno dawcy i biorcy są tajne przez rok.
Domin.ik.a23 - 2009-08-11, 20:52

Nietoperz napisał/a:

Tak to jest jeśli chce się zdobyć sławę kosztem innych, chyba,że to był ktoś z rodziny lub z bliskich znajomych aktora.
Mi tez do tej pory wydawało się,że dopiero po roku dawca z biorcą mogą się spotkać.

Nietoperz - 2009-08-11, 20:54

Tak po roku się mogą spotkać jak będzie zgoda na to spotkanie. Ale widać, że sława to inna sprawa i wiele rzeczy omija.
Domin.ik.a23 - 2009-08-11, 21:02

Może i tak,ale my juz na to nic nie poradzimy :) .
Nietoperz - 2009-08-11, 21:04

Tak szare ludki nic tu nie mogą. Tylko drażni nie, że ktoś robi sobie sławę tak niskim kosztem ech.
Lesiu - 2009-08-11, 21:24

Nietoperz napisał/a:
Tylko drażni mnie, że ktoś robi sobie sławę tak niskim kosztem ech.
nie wiem czy wiecie, ale Maciej Stuhr jest już bardzo znanym człowiekiem i raczej nie wierzę w to aby danie szpiku tą sławę zwiększyło. Jedynie co może zrobić to rozpromować informację o tym, że szpik jest bardzo potrzebny i może ktoś zainteresuje się gdzie się zarejestrować i to zrobi.
Fakt, że lekarze zdradzili płeć i wiek biorcy szpiku nie oznacza od razu została złamana anonimowość oddawania szpiku. Teraz na przeszczep szpiku czeka wiele dziewczynek, a tylko jedna z nich na szpik Pana Stuhra.
Proszę, nie przesadzajcie. Zamiast narzekać może lepiej życzcie dziewczynce zdrowia ;)

Nietoperz - 2009-08-11, 21:31

Lesiu życzymy zdrowia i nie narzekamy, a stwierdzamy fakt. I wiemy, że to osoba publiczna. Ale niesmak został bo co dzień ktoś się dowiaduje, że będzie mógł komuś pomóc i nie piszą o tym gazety.
Lesiu - 2009-08-11, 23:02

Nietoperz napisał/a:
o dzień ktoś się dowiaduje, że będzie mógł komuś pomóc i nie piszą o tym gazety.
Nietoperz, czyli jak nie piszą to źle, a jak napiszą to jeszcze gorzej? A może o osobach publicznych można pisać tylko źle? może niech gazety nie piszą o dawstwie szpiku w ogóle? :o bo nie ma możliwości aby pisały o wszystkich, więc wybierane są tylko ciekawsze przypadki - takie już są media.
A jak napiszą o mnie to też będziesz miała niesmak? W końcu też wykonuje funkcje publiczne.

Nietoperz - 2009-08-11, 23:05

Lesiu to nie do końca tak, ale czemu nie szukać bohaterów wśród nas. Ta informacja na różne osoby podziała różnie miejmy nadzieje, że jak najwięcej osób odczyta ją prawidłowo.
karolina.mix - 2009-08-11, 23:38

Myślę, że dobre jest takie promowanie oddawania szpiku przez osoby powszechnie znane. Jeśli oczywiście robią to z myślą o chorych i zapotrzebowaniu na szpik, a nie tylko po to, aby zwiększyć swoją popularność i szukać kolejnych okazji do pochwał..
To ludzie, tacy jak my, są większymi bohaterami od tamtych. Tacy 'zwykli' czyniący dla kogoś chorego, cud nowych narodzin, nowego życia..

Prawo mówi, że dawca i biorca mogą się poznać dopiero po 5 latach od przeszczepu.

Hos - 2009-08-12, 10:24

a wie ktoś może jak zorganizować taką akcje informacyjną, z pobieraniem próbek od potencjalnych kandydatów na dawców szpiku? Pytałem się w fundacji pani Urszuli Jaworskiej i w Poltransplant jak do tej pory nikt nie udzielił nam informacji jak zorganizować taką akcję.
Marciagd - 2009-08-12, 10:46

karolina.mix napisał/a:
Jeśli oczywiście robią to z myślą o chorych i zapotrzebowaniu na szpik, a nie tylko po to, aby zwiększyć swoją popularność i szukać kolejnych okazji do pochwał..
tego nigdy nie będziemy wiedzieć. Wiaodmo, że będzie się pamiętało, że to on, a nie ktoś inny ze sław, oddał ten szpik itd, itp. Ale miejmy nadzieję, że robi to głównie ze względu na chęć pomocy, a od tego drugiego się nie uwolni i tak ;) (tych pochwał)
Hos napisał/a:
a wie ktoś może jak zorganizować taką akcje informacyjną, z pobieraniem próbek od potencjalnych kandydatów na dawców szpiku?
Lesia pytaj ;) bo coś mi się zdaje, że w 3mieście był pomysł/jest nadal :) ale nie mam czasu przeszukać forum :(
KruQ - 2009-08-12, 11:02

Nietoperz napisał/a:

danych biorcy nie ujawniono, a dawca przecież może się ujawnić i nie łamie w ten sposób prawa. nie sądzę, że zdradzono imię i nazwisko bez pytania o zgodę.
luknijcie też na to http://muzyka.interia.pl/...stny,1326990,44
pozdro

Lesiu - 2009-08-12, 12:55

Marciagd napisał/a:
Lesia pytaj ;)

Z pomocą Tomk86 udało mi się skontaktować z DKMSem. Powoli gromadzimy informację i powstaje wstępny plan zorganizowana "Dnia Dawcy" u nas. Po wakacjach zajmiemy się bardziej konkretami o których na pewno napiszemy na forum :)

Chosen - 2009-08-12, 13:48

Mhmmmm... Zadzwoniłem do Uniwersyteckiego Szpitaliku dziecięcego w Krakowie i do fundacji Urszuli Smok i chyba nie bardzo potrafiłem się dogadać. Niby można "wpisać się do rejestru" ale nie bardzo bo nie ma za bardzo już funduszy na badania... ;o

To z racji tego, że planowałem w najbliższym czasie odwiedzic Poznań zadzwoniłem tam i miła zorientowana (i bardzo profesjonalna) Pani wytłumaczyła mi, że praktycznie każde RCKiK powinno mieć możliwość przeprowadzenia takich badań... Sam już nie wiem ;]

Przejdę się do mojego pięknego kieleckiego RCKiK i zobaczymy co mi tam powiedzą ;)

SC_ - 2009-08-12, 16:47

Lesiu napisał/a:
Z pomocą Tomk86 udało mi się skontaktować z DKMSem. Powoli gromadzimy informację i powstaje wstępny plan zorganizowana "Dnia Dawcy" u nas. Po wakacjach zajmiemy się bardziej konkretami o których na pewno napiszemy na forum

no właśnie - ta fundacja chyba dosyć często organizuje takie akcje, prawda? najczęściej niby dla konkretnego chorego, ale i tak zostaje się wpisanym do ogólnego rejrstru
nie wiem, czy ktoś już tu o tym wspominał, ale na początku czerwca w Katowicach na taką akcję zgłosiło się prawie 2 tysiące osób :)

Sandman - 2009-08-13, 18:38

Chosen napisał/a:
) Pani wytłumaczyła mi, że praktycznie każde RCKiK powinno mieć możliwość przeprowadzenia takich badań...

Ano RCKiK wykona badania, a potem wystawi za nie rachunek, który ktoś musi zapłacić.

KruQ - 2009-09-02, 14:36

Chosen byłem kilka dni temu w stacji w CK i oddałem krew do badań. wystarczy w rejestracji wspomnieć, że chce się zostać dawcą szpiku. dostałem dwa formularze do wypełnienia i iddałem krew do badań (jak przed normalną donacją).
pozdro

BrygidKa - 2009-09-26, 11:43

A ja mam pytanie, wysłałam już te pałeczki do DKMS i czekam na jakieś info o rejestracji.
I dziś dostałam meila że dziękują mi za zgłoszenie i rejestrację. Czy to oznacza że jestem już w ich rejestrze dawców ? Mam czekać na jakiś list czy coś ?
Z góry dziękuję.

SC_ - 2009-09-26, 14:06

Tak, to oznacza, że jesteś już w ich rejestrze dawców.
Ale prawdopodobnie dostaniesz też jeszcze list, wysłany pocztą tradycyjną :)

karolina.mix - 2009-09-26, 19:10

BrygidKa, a że się tak zapytam: dawno temu wysłałaś?
BrygidKa - 2009-09-26, 20:33

wysłałam im to 03.08 więc w sumie 2 miesiące temu. A to ma jakieś znaczenie ?
karolina.mix - 2009-09-26, 21:40

Nie, nie. :) tak tylko pytam, bo ja wysłałam pod koniec lipca. Czyli mam nadzieję, że na dniach również dostanę jakąś wiadomość :)
BrygidKa - 2009-09-26, 22:52

pewnie tak ;) tylko musisz cierpliwie poczekać. Ja też się martwiłam a tu proszę, dostałam wiadomość ;)
aagnieszkaa - 2009-10-20, 22:03

a czy ktoś rejestrował się ostatnio w Poltransplancie? Ostatnio- czyli np. w tym roku?
w maju złożyłam prośbę o rejestrację. Na razie nic się nie dzieje, mam się martwić? :|
mam w sumie szansę w listopadzie zapisać się do banku potencjalnych dawców w czasie akcji promującej przeszczep szpiku... No ale nie wiem, jak wysłałam zgłoszenie, to mam grzecznie czekać? ;)

anita - 2009-10-20, 22:22

aagnieszkaa napisał/a:
jak wysłałam zgłoszenie, to mam grzecznie czekać?

dokładnie tak - grzecznie czekać.

Mi przysłali 3 probówki do których pobrano mi krew, a które później im odesłałam pocztą.
Potwierdzili mi odbiór przesyłki.

aagnieszkaa - 2009-10-20, 23:34

A coś się stanie jeśli zapiszę się gdzie indziej wcześniej? Po prostu byłoby to dla mnie dużo prostsze rozwiązanie. Nawet nie wiem, czy moja prośba o rejestrację dotarła do poltransplantu. W razie czego, mogę przecież zadzwonić i wytłumaczyć sprawę- że się już zarejestrowałam i żeby mojej prośby już nie brali pod uwagę. hm?
anita - 2009-10-21, 07:48

aagnieszkaa, nic się nie stanie :) idż na tę akcję promującą przeszczep szpiku..będzie szybciej :)
zbyrek2 - 2009-10-25, 01:09

Nurtuje mnie pytanie czy mogę być zgłoszony jako potencjalny dawca szpiku w kilku bankach szpiku?
Lesiu - 2009-10-25, 08:50

zbyrek2, Jest to możliwe, ale moim zdaniem nie ma sensu ponieważ szpitale poszukujące dawców mają taki sam dostęp do wszystkich rejestrów. Pamiętaj, że koszt badania jest bardzo wysoki i jak się będzie marnować testy na niepotrzebne powtórne zbadanie tej samej osoby to w efekcie mniej osób zostanie zbadanych.
lidka - 2009-10-25, 18:21

no to chyba nawet lepiej, kasa pójdzie na kogoś innego
a to gdzie jesteś zarejestrowana to obojętne, wymieniają się danymi po mojemu

iikaj - 2009-10-27, 21:01

hej : ) wiem, że teraz Was może zbulwersuje, czego nie mam zupełnie na celu, ale mam pytanie. oddałam już kilka razy krew i chciałabym oddać szpik. z tego co wiem robi się to tak ze bierze się próbkę, sprawdza czy się nadaje, a jesli sie nadaje to zostaje się potencjalnym dawcą, od którego jednak szpik może nigdy nie zostac pobrany, tak? nie nazwę tego problemem, ale sytuacja polega na tym, że podejrzewam, że kiedyś chciałabym w swoim życiu zapalić marihuanę, ale nie chciałabym nikogo tym zabić, tak? bo np okaże się ze moj szpik bylby przydatny bez tego a skoro zapalilam no to sory, ale ktoś umiera. albo np okaze sie ze moge byc potencjalnym dawcą i powiedzmy zapale rok pozniej a 2 tygodnie po zapaleniu okaze się, że ktos mojego spziku potrzebuje, a np te trucizny z marihuany przestają byc aktywne np dopiero po kolejnym roku. więc czy jeśli zapalę to nie mogę oddawać szpiku?
jaszczurkowa - 2009-10-27, 21:08

iikaj, proponuję Ci zdecydować co jest dla Ciebie ważniejsze :]
KruQ - 2009-10-28, 07:38

iikaj, przecież sto tysięcy różnych rzeczy może się wydarzyć, które uniemożliwią Ci oddanie szpiku. jak dla mnie myślenie trochę na wyrost. różnie ludzie podchodzą do tematu narkotyków. dla mnie totalnie nieistotny byłby fakt, że dawca szpiku zapalił trawe, a nawet, że palił ją 5 razy dziennie przez 10 lat, jeśli jego szpik miałby uratować życie moich bliskich albo moje.
i takie luźne przemyślenie, nie żebym namawiał do tego, ale skoro masz chęć zapalić, nie jesteś jeszcze zapisana jako potencjalny dawca to zapal teraz i miej to z głowy.
pozdro

lukee_cc - 2009-10-28, 15:10

iikaj, myśle że w trakcie całej procedury związanej z oddawanej szpiku potencjalny dawca jest gruntownie sprawdzany pod kątem jakiś przeciwwskazań (w tym także dotyczących marihuany). Sądzę, że palacze tytoniu na tej samej zasadzie powinni mieć obawy (jak wiadomo tytoń nie jest obojętny dla organizmu, aczkolwiek jest legalną używką). Swoją drogą ciekawe czy mają takie obawy.
klara - 2009-10-28, 22:22

mam pytanie i będę wdzięczna za odpowiedź - 11 października pobrano mi próbkę krwi celem sprawdzenia czy nadaję się na dawcę szpiku, pytanie: kiedy, gdzie i kto poinformuje mnie o wynikach? Byłam tak podekscytowana całą sprawą, że zapomniałam tam ich spytać.
jaszczurkowa - 2009-10-29, 07:39

klara napisał/a:
mam pytanie i będę wdzięczna za odpowiedź - 11 października pobrano mi próbkę krwi celem sprawdzenia czy nadaję się na dawcę szpiku, pytanie: kiedy, gdzie i kto poinformuje mnie o wynikach? Byłam tak podekscytowana całą sprawą, że zapomniałam tam ich spytać.

Ja dostałam pisemną odpowiedź z Poltransplantu, ale trwało to kilka miesięcy :)

Agnieszka Rz. - 2009-10-29, 16:22

dziś otrzymałam z DKMS Kartę Dawcy :]
BrygidKa - 2009-10-29, 17:21

ja też dzisiaj dostałam z DKMS Kartę Dawcy :)
Exilium - 2009-10-30, 16:21

i ja też dziś dostałam kartę :) i znaczek fundacji :D
Właśnie przyszłam ze szkoły, a w skrzynce list od DKMS :bra:
zdziwiłam się trochę, że tak szybko została moja próbka przebadana ;)

karolina.mix - 2009-10-30, 19:25

I ja wczoraj dostałam kartę :hurra:
cezarow - 2009-11-08, 20:38

Witam mam skromne pytanko czy po pobraniu szpiku np. z talerza biodrowego istnieje jakiś okres dyskwalifikacji z donacji krwi?
Lesiu - 2009-11-08, 22:45

cezarow napisał/a:
czy po pobraniu szpiku np. z talerza biodrowego istnieje jakiś okres dyskwalifikacji z donacji krwi?
TAK, myślę że kilkumiesięczny. Ale nie ma co się martwić na zapas ;)
Lesiu - 2009-11-09, 21:30

Zarejestruj się jako potencjalny DAWCA SZPIKU w KrewniacyClub Trójmiasto
Z wielką radością informujemy, że w naszym klubie można zarejestrować się jako kandydata na dawcę szpiku kostnego do rejestru DKMS. Posiadamy pakiety rejestracyjne z formularzem rejestracyjnym, materiałami informacyjnymi oraz wacikami, przy pomocy których bez problemu pobierzesz wydzielinę z jamy ustnej, z której zostaną wykonane później odpowiednie badania.

Więcej informacji na temat wacików i samego rejestru znajdziecie tutaj: https://www.dkms.pl/index.php?id=640

Niedługo postaramy się zorganizować na terenie Trójmiasta spotkanie, na którym będziemy rozdawać pakiety.

aagnieszkaa - 2009-11-20, 16:52

Niedawno wybrałam się z kumplem na Politechnikę, gdzie była rejestracja potencjalnych dawców. Mnóóoostwo ludzi, a spędziliśmy tam góra 15 minut. :P
Niestety, sporo moich bliższych i dalszych znajomych, którym proponowałam rejestrację w tym dniu, mówiły, że nie bo (tutaj jakiś głupi argument, w stylu 'boję się igły'). Szkoda.

Teraz aż mi głupio, że wcześniej miałam jakiekolwiek wątpliwości... ;)

TAMI - 2009-11-23, 06:15

Witajcie :)
Wpiątek dostałam pismo abym się zgłosiła do Szczecina do RCK i K w celu oddania próbki krwi.Mam termi dosyć sztywny od dziś tj.23.11 do 15.12 .Prosze powiedzcie mi czy płaci się jakieś dodatkowe koszty za pobranie materiału do badania czy to jest całkowicie za darmo.
Aha i najażniejsza sprawa czy to pobranie jest takie samo jak przy oddawaniu krwi.???
A może ktoś może mi odpisać jak to się wszystko odbywa nie to że sę boje tylko wole mieć czysty obraz co pokoleji się dzieje.
Za wszelkie odpowiedzi dziękuje i pozdrawiam cieplusio. :) :)

Nietoperz - 2009-11-23, 08:14

W stolicy dotarliśmy na miejsce ,następnie odpowiedż na pytania z ankiety pobranie próbki i na tym koniec. Miło szybko i bezboleśnie.
Lesiu - 2009-11-23, 12:31

TAMI, Rejestracja do banku potencjalnych dawców szpiku powinna być bezpłatna. Masz ograniczony czas na zgłoszenie się pewnie dlatego, że czeka już na Ciebie test, który ma ograniczony termin ważności. Pobieranie próbki krwi wygląda bardzo podobnie jak przed oddaniem krwi (ale to z żyły - nie z palca). Na oko koło 5ml :P Wcześniej jeszcze musisz podać swoje dane osobowe, zezwolić na wykonanie badań i wyrazić chęć wpisania do rejestru (w skrócie - wypełnić kwestionariusz). Cała procedura nie powinna Ci zająć dłużej niż 15 minut.
Informacja o wpisaniu do rejestru przyjdzie do Ciebie pocztą - zwykle po kilku miesiącach.

TAMI - 2009-11-23, 17:17

Lesiu i Nietoperzu dziękuje wam bardzo bardzo mówicie że tak krótko więc tak zapewne jest.Dziś w pracy zgłosiłam potrzebe wzięcia wolnego i pokazałam to pismo co dostałam z tego RCK I K więc dostane i to w takim termi nie jak potrzebuje.
Ale mam jeszcze pytanie jak to zielona blondi czy moge jechać bez ograniczeń czy tak jak przy oddawaniu mam warunek przed i po trudnych dniach babskich nie wolno oddawać krwi.?
Na początku mówiłam wam że będe zadwać dziwne pytania.
I czy przysługuje dzień wolny.?
Dziękuje za odpowiedzi. :)

Nietoperz - 2009-11-24, 13:32

TAMI, tak prawdę powiedziawszy nie zastanawiałam się nad tym i wydaje mi się, że z medycznej strony nie ma to żadnego wpływu tak ze strony naszego samopoczucia ma. A co do dnia wolnego nie mam pojęcia ja umawiałam się na mój dzień wolny.
stryker - 2009-11-24, 17:58

Jutro jest możliwośc zarejestrowania sie w Gdyni: http://www.mw.mil.pl/inde...id=19578&limes=
MC_NEO - 2009-11-26, 18:09

Witam...

Właśnie wracam z poczty.
Przed chwilą wysłałem wypełnioną i podpisaną Katrę Ewidencyjną do Poltransplantu :D .
Wcześniej dostałem odpiwiedź w @ od DKMS, ale się wtrzymałem po Waszych postach odnośnie DKMS, bo wynikało z nich, że to niemiecka fundacja, a nie polska :zdziwko:

P.S. Ciekawe kiedy odezwią się z Poltransplantu :oczami: , nie liczę, że wcześniej jak w lutym 2010 :) .

Pozdro...
MC_NEO

aagnieszkaa - 2009-11-27, 14:42

do poltransplantu wysłałam zgłoszenie w maju i jeszcze żadnej odpowiedzi nie dostałam. Była okazja zarejestrowania się w DKMS, to się zapisałam. Nie wiem co za różnica czy się rejestrujesz w poltransplancie, dkms czy jeszcze innej fundacji. Twoje dane trafiają do światowego rejestru. :)
marcin_1515 - 2009-12-05, 23:09

Witam. Może to będzie głupie pytanie lecz jest takie przysłowie ze kto pyta ten nie błądzi wiec moje pytanie brzmi:

Czy lepiej się zarejestrować jako potencjalny dawca w DKMS czy w Poltransplant? Moje 2 pytanie to gdzie bym miał jechać na wyniki jeżeli mieszkam w okolicach Torunia?? oraz czy za te badania bym musiał płacić?(pytam bo nie którzy na stronach piszą ze trzeba samemu płacić ok 250 zł a drudzy ze jest za darmo wiec już nie wiem )

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedz.

Nietoperz - 2009-12-06, 04:56

marcin_1515, http://szpikcity.wordpress.com/ myślę , że podczas akcji się wiele dowiesz
marcobolo - 2009-12-06, 19:32

marcin1515, badania są bezpłatne!... Już zacząłem wykłady informacyjne w szkołach-w czwartek idę do IV LO w Toruniu :]
A na stronie akcji masz wykład który, mam nadzieję, wyjaśnia wszystko... W razie czego pytaj na GG.

MC_NEO - 2009-12-07, 19:43

Witam...

marcin_1515 napisał:
Cytat:
Czy lepiej się zarejestrować jako potencjalny dawca w DKMS czy w Poltransplant?

Sugeruje Poltransplant, ale to moje subiektywne odczucie, w DKMS może być szybciej i sprawniej, tyle, że to nie jest Polska instytucja, a co z tego wynika:
cytat kolegi z PW:
Cytat:
niby nic-dawca to dawca, ale NFZ płaci za takiego dawcę niemiecką stawkę=mniej kasy na przeszczepy

Pozdro...
MC_NEO

Władek - 2009-12-11, 23:19

Co to jest za skrót DKMS? Bo odszukać nie mogę... ;)
I jeszcze jedno pytanie: dałem krew na badanie w kierunku przeszczepu szpiku w swoim RCKIKU, nie wypełniałem żadnej ankiety. Gdzie mogę sprawdzić czy wpisali mnie do rejestru?

rege86 - 2009-12-12, 00:35

Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku

Dziwne, że nic nie wypełniałeś...potwierdzenie wpisania do rejestru dawców szpiku przychodzi pocztą (w terminie nieustalonym).

fotomis - 2009-12-12, 09:45

Władek napisał/a:
Co to jest za skrót DKMS?

Podawałem już w tym wątku parę miesięcy temu:
DKMS = Deutsche Knochenmarkspenderdatei GmbH (czyli sp. z o.o.)

Zentrale Tübingen:
Kressbach 1
72072 Tübingen
Germany
Tel.: 07071 - 943-0
info@dkms.de

rege86 napisał/a:
Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku

..a to jest rozwinięcie skrótu na potrzeby rynku polskiego. Wiesz, to deutsche z oryginału mogłoby się niektórym źle kojarzyc, więc spece od marketingu musieli coś z tym zrobić. ;)

Gosia - 2009-12-13, 11:59

Dziękuję wszystkim za prowadzenie bardzo informatywnej dyskusji :bra: , czuję się doinformowana i wiem gdzie mam się udać coby się zarejestrować (mogę się chyba uważać za szczęściarę, ponieważ mieszkam we Wrocławiu).

Na stronie wrocławskiego rckik znalazłam odpowiedź lekarza na pytanie:czy oddając szpik nie będę mógł oddawać krwi po zabiegu oddania szpiku?
Lekarz:'Proszę odczekać pół roku od oddania szpiku krwi, pod warunkiem uzyskania prawidłowych wyników krwi. '
:]

fotomis - 2009-12-13, 13:22

Gosia napisał/a:
Na stronie wrocławskiego rckik znalazłam odpowiedź lekarza na pytanie:czy oddając szpik nie będę mógł oddawać krwi po zabiegu oddania szpiku?
Lekarz:'Proszę odczekać pół roku od oddania szpiku..

Przy pobieraniu metodą 'operacyjną', tzn. aspiracji szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu, rzeczywiście ban jest minimum półroczny, podobnie jak przy wszystkich 'dużych' zabiegach. Jednakowoż komórki krwiotwórcze można pobierać również metodą aferezy (podobnie jak np. płytki) i w takim przypadku krew można oddawać dużo szybciej (nawet po 2 m-cach). Niestety metodę wybiera znachor i dawca nie ma tu nic do gadania. :)

Sandman - 2009-12-14, 23:40

fotomis napisał/a:
Niestety metodę wybiera znachor i dawca nie ma tu nic do gadania. :)

W niektórych wypadkach dawca ma chyba coś do powiedzenia?

Gosia - 2009-12-18, 14:42

A ja się dzisiaj zarejestrowałam w Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem dawców Szpiku :hyhy: we Wrocławiu. Trwało to ok 20 min. Wypełniłam formularz, który dostałam razem z informatorem i przemiła pani pielęgniarka pobrała ode mnie próbki krwi. Nie dostanę żadnego potwierdzenia, ale już w poniedziałek moje dane zostaną wpisane do rejestru. Jeszcze do nich zadzwonię coby mi wyniki na dobry adres przyszły (w informatorze jest napisane, że wysyłają je pocztą). Szybko sprawnie i przyjemnie, jak powiedziałam przechodzącej pani pielęgniarce o co chodzi, to zjęła się mną od razu. :]
_mateusz_ - 2010-01-10, 00:19

Dobra, słuchajcie, byłem w sobotę 9.01.10 w RCKiK w Warszawie na Płytki, i pytam się Pani która mnie rejestrowała czy mogę też przy okazji oddać krew do badań na zgodność do Poltransplantu ( bo wysłałem 2 miesiące temu oświadczenie woli i czekam , a chciałbym coś z tym zadziałać) a ona mi na to: tu nie ale dam Panu numer telefonu na Szaserów, oni tam dostali jakąś kasę i robią badania dla Poltransplantu, zadzwoniłem, i tego samego dnia po płytkach pojechałem. Lekarz który mnie przyjmował mówi że od paru tygodni czy miesięcy jeździ z RCKiK w Ambulansie wyjazdowym i w przeciągu tego czasu dodatkowo pobrali 350 próbek na szpik. numeru podać nie mogę bo to prywatna komórka ale albo jak będziecie w RCKiK to się pytajcie albo dzwońcie na Szaserów i się pytajcie.
Addison - 2010-02-07, 21:00

hej, ja mam pytanie ja zgłosiłam się do fundacji Urszuli Jaworskiej która skierowała mnie do fundacji DKMS, dostałam od nich już formularz i pałeczki do pobrania wymazu odesłałam im to i czy oni poproszą mnie jeszcze na badania czy po prostu jeśli wymaz z tych pałeczek będzie ok. to już jestem w tym całym rejestrze?

:] :] :] :] :] :]

Gosia - 2010-02-07, 22:29

Umieszczą Cię w rejestrze i tyle :]
Addison - 2010-02-07, 22:37

Dziękuje bardzo za odpowiedź.;]

:D :D :D

[ Dodano: 2010-03-17, 19:14 ]
hej, 2 miesiące temu wysłałam do DKMS wszystkie dokumenty które mi przysłali. Mam pytanie ile czasu muszę czekać, aż oni mnie powiadomią czy dostałam się do rejestru? :D :D :D

cu.Kinia - 2010-03-19, 12:53

Ja się zarejestrowałam wczoraj na Dniu Dawcy Szpiku dla Basi. :hurra:
Całość trwała z 10 min. Fajnie, że można komuś pomóc mając to, co innym jest potrzebne do życia.
To była taka moja rozgrzewka przed donacją krwi, za tydzień wybiorę się, żeby ją oddać.

ZlosliwyLesio - 2010-03-20, 00:25

Też to wczoraj zrobiłam, a trwało to u mnie jeszcze krócej, bo góra 5 minut :D

Mam pytanie, teściowo mnie wczoraj czyms takim zabiła: czy jeśli ona nie może oddawać krwi, to może oddawać szpik. U niej problemem jest drastycznie niski poziom hemoglobiny, po ciąży i porodzie jej organizm przestał wchłaniać żelazo, więc musi się wspomagać kroplówkami z żelazem i zastrzykami. Na logikę, jak dla mnie: to jest ona wykluczona z oddawania szpiku i wymagania są podobne. To jedno, a drugie: czy są takie osoby, które nie mogą oddać szpiku, ale krew już tak i odwrotnie?

ulasalog - 2010-03-21, 00:58

ZlosliwyLesio napisał/a:
Mam pytanie, teściowo mnie wczoraj czyms takim zabiła: czy jeśli ona nie może oddawać krwi, to może oddawać szpik. U niej problemem jest drastycznie niski poziom hemoglobiny, po ciąży i porodzie jej organizm przestał wchłaniać żelazo, więc musi się wspomagać kroplówkami z żelazem i zastrzykami. Na logikę, jak dla mnie: to jest ona wykluczona z oddawania szpiku

Moim zdanie też.

ZlosliwyLesio napisał/a:
czy są takie osoby, które nie mogą oddać szpiku, ale krew już tak i odwrotnie?

Tak, na przykład osoby, które maja we krwi przeciwciała przeciwko HCV, ale bez obecności samego wirusa, mogą oddać szpik, ale krwi już nie.

przemek_figiel - 2010-03-24, 19:15

Witam! Może mi ktoś powiedzieć czy we Wrocławiu jest centrum przeszczepów szpiku i bank dawców? Wyszperałem w google że jest ale nie wiem na pewno?
Danyeru - 2010-03-24, 19:19

przemek_figiel, jest tam Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku.
http://www.dctk.wroc.pl/

rege86 - 2010-03-24, 19:30

ja zapisując się na dawcę szpiku byłem tu:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu
Ul. Rudolfa Weigla 12; 53-114 Wrocław
Telefon: 71 337 11 72 w.227

przemek_figiel - 2010-03-24, 19:46

Właśnie znalazłem te dwie placówki. Ale mam jeszcze jedno pytanie, czy jeśli wyślę zgłoszenie, powiedzmy do fundacji Urszuli Jaworskiej, to zadzwonią do mnie z najbliższej placówki gdzie rejestrują dawców czy jak to wygląda? Przepraszam że takie laickie pytania zadaje, ale dopiero planuje zostać dawcą :) Niedawno uznałem że samo oddawanie krwi nie wystarczy :)
Danyeru - 2010-03-24, 19:57

Z umawianiem bywa różnie. Zależy to od środków jakimi dany ośrodek/fundacja dysponuję. Proponuję Ci przedzwonić wszędzie i się popytać.
No i nawet, jak się już zarejestrujesz, to dawcą nie będziesz, będziesz potencjalnym dawcą, bo szpiku nie oddaje się na zaś, tylko dla konkretnej osoby, a poza rodziną bardzo trudno jest znaleźć dawcę zgodnego 6/6 HLA.

rege86 - 2010-03-24, 20:19

Ja wysyłałem ankietę do Poltransplantu ( z tej strony: http://www.poltransplant.org.pl/form_main.html ). Jakaś Pani do mnie zadzwoniła po pewnym czasie i powiedziała gdzie mam się zgłosić a termin wybrałem sobie sam. Wszystko załatwione szybko, miło i przyjemnie :) :)
Danyeru - 2010-03-27, 10:53

Mam pytanie do osób, które wiedzą, że są w rejestrze.
Czy oprócz potwierdzenia wpisu, otrzymaliście wyniki typowania antygenów zgodności tkankowej?
Pytam, ponieważ dostałem informację z DCTK, że takowe dostanę, a chodzi mi po głowie, że potencjalnym dawcom wyniki typować nie były udostępniane.

SC_ - 2010-03-27, 14:21

Danyeru napisał/a:
Czy oprócz potwierdzenia wpisu, otrzymaliście wyniki typowania antygenów zgodności tkankowej?

Ja nie dostałam nic takiego.

przemek_figiel - 2010-03-27, 20:45

Powiedzcie mi, ile mniej więcej czekaliście na telefon z centrum po zgłoszeniu się/wysłaniu ankiety? I co się działo potem?
Danyeru - 2010-03-27, 21:03

Ja korzystałem z opcji zamówienia pakietu z DCTK (ten, co się we własnym zakresie pobierało krew i odsyłało do nich), który to nigdy do mnie nie dotarł. Zarejestrowałem się u Nich, bo skorzystałem z pakietu znajomego (On oczekując na pakiet zarejestrował się Poltransplancie, więc odstąpił mi swój, jak ten do Niego dotarł).
JustyGie - 2010-04-08, 07:51

Dostałam potwierdzenie nadania numeru dawcy z DKMS. Razem z takim ładnym czerwonym puzzlowatym znaczkiem do przypięcia.

Ciekawe, czy będę mogła kiedyś komuś pomóc w ten sposób... :oczami:

marcin_1515 - 2010-04-09, 10:31

Hey. Ja się też zarejestrowałem jako potencjalny dawca szpiku kostnego 30 marca 2010 r. podczas akcji SZPIK CITY w Toruniu. W ciągu 2 dni tj. 29-30 marca zarejestrowało się 360 potencjalnych dawców szpiku (informacje ze strony organizatorów). Co do badania to zajmuje to góra 10 min. nawet mniej, kwestia wypełnienia ankiety o ogólnym stanie zdrowia i oświadczenie ze się chce zostać dawcą.Następnie się podchodzi aby dostać numer do probówki i z probówką idzie się do pielęgniarki aby pobrać ok 10ml krwi. (Jak się mylę to proszę o sprostowanie.)

Pozdrawiam

Mam nadzieje ze kiedyś zadzwoni telefon do mnie ze mogę komuś pomóc.

P.S. Jutro zamierzam iść po raz pierwszy oddać krew w Toruniu.

katia - 2010-04-10, 15:17

Gdzie można się zgłosic na takie badanie by zostac dawca szpiku??
przemek_figiel - 2010-04-11, 12:14

Katia, ja o zrobiłem wysyłając ankietę do Poltransplantu (do pobrania ze strony internetowej) i teraz czekam na telefon
katia - 2010-04-11, 14:41

Moja koleżanka wysłała tę ankietę ze strony internetowej i do tej pory nie dostała odpowiedzi.
ephraed - 2010-04-13, 19:48

Mam jedno pytanie, które pewnie już padało:
Czy regularnie oddający krew dawca może zostać również dawcą szpiku?
Chodzi mi o to czy oddawanie szpiku koliduje z oddawaniem krwi i czy są jakieś medyczne przeciwwskazania dla dawców.

Danyeru - 2010-04-13, 20:20

ephraed, może. ;)
Jedynie w okresie ewentualnego okresu przygotowania do oddania, oraz oddania, szpiku się to zmienia. Ale po wszystkim można spokojnie powrócić do oddawania. :D

ephraed - 2010-04-13, 20:31

Tak ale czy trzeba robić jakąś przerwę w oddawaniu krwi (normalnie oddaje co dwa miesiące) czy mogę oddać szpik "w międzyczasie"?
jaszczurkowa - 2010-04-13, 20:49

ephraed napisał/a:
Tak ale czy trzeba robić jakąś przerwę w oddawaniu krwi (normalnie oddaje co dwa miesiące) czy mogę oddać szpik "w międzyczasie"?

Ja myślę, że jak już będziesz miał wiadomość, że Twój szpik jest komuś potrzebny to lekarze będą wiedzieli co robić - niezależnie od tego kiedy była ostatnia donacja. Nie ma się co martwić na zapas :oczami:

SC_ - 2010-04-14, 20:00

jaszczurkowa napisał/a:
Ja myślę, że jak już będziesz miał wiadomość, że Twój szpik jest komuś potrzebny to lekarze będą wiedzieli co robić - niezależnie od tego kiedy była ostatnia donacja. Nie ma się co martwić na zapas

A poza tym chyba i tak od momentu zakwalifikowania kogoś jako dawcy do samego oddania szpiku mija trochę czasu, więc pewnie po prostu w tym czasie się krwi już nie oddaje.

matin - 2010-04-19, 23:52

witam wszystkich :)
chce się z Wami podzielić radosnym info :D mam wyznaczony termin pobrania próbki do badania na oznaczenie zgodnosci tkankowej
wczoraj oddawałam krew dla Centrum Krwiodawstawa w Krakowie (oczywiście pośrednio dla Centrum) i żaliłam się że w Szpitalu USD w Krakowie jeszcze nie jest rozstrzygnięta procedura przetargu i takie tam - formalności i że ciągle (od ubiegłego roku) czekam na termin ...
Pani z CK poinformowala mnie że oni też pobierają próbki dot. szpiku ale fakt: z terminami krucho
no ... ale .... udało sie i 19 lipca o tej porze juz będę po :)

pozdrawiam

Addison - 2010-04-23, 18:59

a ja nadal czekam na potwierdzenie i jak na razie nie mam żadnej odpowiedzi;]
paveo - 2010-04-24, 16:02

SC_ napisał/a:
jaszczurkowa napisał/a:
Ja myślę, że jak już będziesz miał wiadomość, że Twój szpik jest komuś potrzebny to lekarze będą wiedzieli co robić - niezależnie od tego kiedy była ostatnia donacja. Nie ma się co martwić na zapas

A poza tym chyba i tak od momentu zakwalifikowania kogoś jako dawcy do samego oddania szpiku mija trochę czasu, więc pewnie po prostu w tym czasie się krwi już nie oddaje.

Pare miesięcy temu przeczytałem tutaj, że jednym z wymogów jest "nie oddawanie" krwi na rok przed oddaniem szpiku... Więc już nie wiem jak to w końcu jest.

adamg - 2010-05-10, 21:22

Pytanie być może już padło, ale pomyślałem, że może warto odświeżyć informacje - w jaki sposób najlepiej zgłosić się jako potencjalny dawca szpiku (okolice Warszawy, jeśli to istotne)?

Wystarczy do jednej organizacji, czy lepiej do kilku (poltransplant, fundacja Urszuli Jaworskiej) ?

Banki dawców są wspólne?

Addison - 2010-05-11, 08:19

hej, adamg. Ja zgłosiłam się do fundacji DKMS Polska jakieś 3 miesiące temu i właśnie dostałam wiadomość, że już jestem w bazie dawców. Najlepiej zgłosić się na jakiejś akcji Fundacji DKMS lub zarejestrować się przez internet wtedy przyślą Ci po 2 tygodniach pałeczki do wymazu śliny z jamy ustnej które im później odsyłasz i czekasz na ich odpowiedz. Nie ma sensu rejestrowania się w kilku bazach dawców to są koszty dla nich wtedy każdy bank musiałby Cie zbadać, a tak to ktoś inny mógłby być zbadany za Ciebie Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy to i tak szukają w całej bazie światowej dawców. Ja początkowo zgłosiłam się do Fundacji Urszuli Jaworskiej ale odesłano mnie do DKMS z powodu braku środków na badania. :D :D :D
Pajej - 2010-05-19, 11:46

Ja oddałem próbkę i nie wiem czy zostałem wpisany do bazy, bo nie przyszła mi żadna informacja. moje pytanie: Czy dostane jakieś info że zostałem wpisany czy będą się kontaktować jak znajda potencjalnego biorcę?
jaszczurkowa - 2010-05-19, 20:56

Pajej, niektórzy czekają na info kilka miesięcy :hyhy:
Pajej - 2010-06-06, 10:36

jaszczurkowa napisał/a:
Pajej, niektórzy czekają na info kilka miesięcy :hyhy:

Ja próbkę oddałem w styczniu i na razie cicho

Danyeru - 2010-06-22, 21:44

Danyeru napisał/a:
Mam pytanie do osób, które wiedzą, że są w rejestrze.
Pytam, ponieważ dostałem informację z DCTK, że takowe dostanę, a chodzi mi po głowie, że potencjalnym dawcom wyniki typować nie były udostępniane.

A jednak. Otrzymałem potwierdzenie wpisania do rejestru oraz wyniki typowania antygenów HLA I i HLA II. :-)

ALLka - 2010-07-02, 11:46

Witam

W maju oddałam próbkę krwi, na oznaczenie antygenów oraz wpisanie mnie do rejestru dawców szpiku. Tydzień temu okazało się że mam niedoczynność tarczycy. Lekarz od razu powiedział: koniec z krwiodawstwem oraz mam wycofać się z bazy dawców szpiku. Wszystko pięknie, ładnie ale ja nie dostałam żadnego potwierdzenia, że oddałam próbkę krwi i nawet nie mam namiarów na "firmę", która dokonywała poboru :( Co teraz zrobić? powiedziano mi, że do 3 miesięcy przyjdą wyniki, teraz mam czekać na nie i później się kontaktować? Czy lepiej już szukać i próbować się wykreślić?

Jest mi bardzo przykro z tego powodu no ale cóż, zdrowie płata różne figle...

ZlosliwyLesio - 2010-08-01, 21:54

Danyeru napisał/a:

A jednak. Otrzymałem potwierdzenie wpisania do rejestru oraz wyniki typowania antygenów HLA I i HLA II. :-)

Jak je otrzymałeś? Dostałam od nich przesyłkę, ale było tam tylko podziękowanie, karta identyfikująca i puzzel :) Bardzo to było miłe, co napisali w liście. Tylko, że też chciałabym zobaczyć wyniki ;)

Danyeru - 2010-08-01, 22:12

Nie mam pojęcia jak. Od wysłania moich próbek do DCTK minęło ok. 2 lata, a nie miałem, żadnego potwierdzenia, więc wysłałem w końcu maila z zapytaniem, w odpowiedzi dostałem informacje, że jestem w rejestrze, i że dostanę potwierdzenie w liście wraz z wynikami typowania HLA.
drdick - 2010-08-24, 00:13

Ja wczoraj miałem telefon, żeby się zgłosić na dodatkowe badanie, bo wytypowano mnie jako potencjalnie możliwego dawcę. Więc dzisiaj po nocnej zmianie śmigam na Nowogrodzą żeby dać kolejne próbki. Ciekawe czy uda mi się komuś pomóc?
Raymundo - 2010-08-24, 10:56

Może będziesz dawcą dla Nergala- http://www.se.pl/rozrywka...rze_149440.html :)
wiśnia - 2010-08-31, 18:11

Wczoraj, razem z przyjaciółmi, zarejestrowaliśmy się na stronie DKMS. Czekamy na formularze i pałeczki :) Od akcji dla Nergala w Silesi CC sporo przybyło zarejestrowanych. Super ! Oby tak dalej !
Raymundo - 2010-08-31, 20:35

W zeszłym roku organizowałem w szkole akcję. Zainteresowani dostali zestawy z pałeczkami i mieli je odesłać do fundacji (nie wiem ile osób odesłało próbki ale zainteresowanie było spore). Teraz już jako absolwent spróbuję zorganizować kolejną akcję w szkole z tym, że chyba zaczekam z tym do otwarcia nowego budynku RCKiK w którym ma być laboratorium badania krwi potencjalnych dawców (teraz trzeba kontaktować się z Katowicami).
karolina.mix - 2010-09-02, 21:45

Raymundo, to podobnie jak ja :) Prowadziłam także dwukrotnie prelekcję dotyczącą HDK.
Czy zainteresowanie oddawaniem szpiku było? Hm.. Raczej nie. Może dlatego, że akurat prezentacja nie była dość dobrze przygotowana :wstyd: Razem rozdałam 20 pakietów i tak: 8 wśród Uczniów i 12 wśród Nauczycieli :bra: Może i tych drugich byłoby więcej, gdyby-tak jak było też planowane-moje "wystąpienie" odbyło się przed Radą Pedagogiczną, a nie na 15-minutowej przerwie, gdzie w pokoju nauczycielskim nie było połowy Grona. Ale i tak była dumna ze swoich Profesorów :hyhy:
Raymundo napisał/a:
Teraz już jako absolwent spróbuję zorganizować kolejną akcję w szkole

Ja mam nadzieję, że w tym roku również zostanę poproszona o poprowadzenie spotkania w szkole ;)
Ale najpierw muszę wszystko dopracować :cool:

lenia34 - 2010-09-06, 09:29

W maju wysłałam formularz zgłoszeniowy do poltransplantu, do dzis żadnej reakcji. Czy to ignorancja z ich strony?
NinaNina - 2010-09-30, 21:30

Jutro odsyłam swoją próbke do DKMS :)
Mam nadzieje, że kiedyś telefon zadzwoni :)

_mateusz_ - 2010-10-31, 11:36

lenia34 napisał/a:
W maju wysłałam formularz zgłoszeniowy do poltransplantu, do dzis żadnej reakcji. Czy to ignorancja z ich strony?

ja na początku roku byłem w szpitalu na pobraniu próbek, 10 października dostałem pismo od Poltransplantu o wrzuceniu mnie do światowej bazy dawców - cierpliwości.

Paulinka - 2010-11-21, 13:41

Mam pytanie odnośnie rejestracji dawcy szpiku.... lepiej to zrobić przez RCKiK czy Fundację U. Jaworskiej? A może przez inną instytucję? :niepewny:
Danyeru - 2010-11-21, 15:38

Nie ma różnicy, jeżeli to któryś z rejestrów PL1-PL5. Zgłoś się tam, gdzie pobierają krew do badań i mają na pewno środki na badania.
Jeżeli w Twoim RCKiK rejestrują dawców szpiku, to zgłoś sią tam. :-)

Paulinka - 2010-11-21, 15:46

Danyeru dzięki :)
najpierw pójdę do swojego RCKiK :)

matin - 2010-11-21, 18:47

Tak, ja też polecam wizyte w RCKiK, tym bardziej że tam Cie już znają :)
A oprócz tego, ważne info w tym temacie można zdobyć na forum http://www.szpik.info/forum/index.php

Pozdrawiam

Paulinka - 2010-11-24, 18:18

matin dzięki :)
pełno samych dobrych ludzi na tym forum :)

aerhaplus - 2010-11-30, 10:10

Mam pytanie. Gdzie, w Lublinie, mogę zarejestrować się jako dawca szpiku? W RCK? I jeśli tak, to tylko tam, czy jeszcze gdzieś? Bo ostatnio oddawałam krew w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa- tam mam bliżej, jutro idę kolejny raz, więc zastanawiam się czy nie da się i tam
ziomek456 - 2010-12-25, 12:24

Mam pytanie

Wyraziłem chęć oddania szpiku przy ostatniej wizycie w rckik Katowice i otrzymałem deklarację, aby oddać szpik.

Lekarz powiedział, że mam zabrać ze sobą ową deklarację (wypełnioną) i oddać przy następnej wizycie (luty).

Co po tym będzie może ktoś przybliżyć ,,Plan wydarzeń" :)

Sandman - 2010-12-25, 13:16

ziomek456 napisał/a:

Co po tym będzie może ktoś przybliżyć ,,Plan wydarzeń" :)

Pobiorą Ci po prostu próbkę krwi na badania, określą antygeny układu HLA i wciągną na listę.

matin - 2010-12-27, 11:01

'Plan działania' różni się w zależności od placówki, choć wszystkie zmierzają do osiągnięcia tego samego celu.
Jak oddawalam krew - podczas wyjazdowej akcji RCKiK z Krakowa, to pielęgniarka obiecała że 'znajdzie' jakis termin na pobranie próbki. Zadzwoniłam dzień później i faktycznie - w kwietniu wyznaczyła mi termin na lipiec :)
Wszystko odbyło się za jednym zamachem - czyli deklaracja, ankieta, wywiad z lekarzem i pobranie próbki. Teraz czekam na potwierdzenie wpisu do rejestru.

pozdrawiam i szczęśliwego Nowego Roku!

ziomek456 - 2011-01-12, 15:57

Cytat:
Po hospitalizacji obowiązuje 6-miesięczna przerwa w oddawaniu krwi.

taką informacje dziś dostałem poprzez e-mail od lekarza z rckik-u

ziomek456 - 2011-01-18, 19:45

Dziś złożyłem deklaracje :)

Nic tylko czekać

Paulinka - 2011-01-20, 11:20

Dnia 18 stycznia oddałam próbkę krwi na badania czy mogę zostać dawcą :) Teraz wystarczy czekać na potwierdzenie :) jestem z siebie dumna ;)
Milano - 2011-01-20, 14:17

Paulinka napisał/a:
Dnia 18 stycznia oddałam próbkę krwi na badania czy mogę zostać dawcą Teraz wystarczy czekać na potwierdzenie jestem z siebie dumna

Gratuluję ;)
Nic, tylko czekać na biorcę ;)

ewuś - 2011-02-01, 22:39

a ja w czwartek idę oddać próbkę krwi na badania kwalifikacyjne na dawcę szpiku. Mam nadzieję, że komuś tym pomogę :)
Milano - 2011-02-02, 00:50

ewuś napisał/a:
a ja w czwartek idę oddać próbkę krwi na badania kwalifikacyjne na dawcę szpiku. Mam nadzieję, że komuś tym pomogę :)

A gdzie się rejestrowałaś?
Jakaś fundacja, czy RCKiK ? :)

ewuś - 2011-02-02, 01:51

Ja wzięłam nr tel. ze strony http://www.szpik.info/ do najbliższego ośrodka (w moim przypadku jest to Szpital na ul. Banacha w Warszawie) i zadzwoniłam. Pani wzięła ode mnie maila, przesłała komplet dokumentów i prosiła żeby przyjść z wypełnionymi dokumentami w dogodnym terminie (od pon do piątku w godzinach 8-14).
Mariusz-rumia - 2011-02-02, 11:16

Ja W niedziele tez byłem oddac próbke na Dawce szpiku :)
W moim rodzinnym miescie była Akcja Promująca własnie Dawców szpiku i to by było ich wiecej. Akcja odbyła sie w Centrum Handlowym Auchan Rumia.
Zdziwiło mnie tylko to ze probki krwi były pobierane na widoku całego centrum. . Tak jakby dla mnie troche dziwne. . No ale może do pobierania próbek nie sa potrzebne jakies tam bardzo sterylne warunki.

ewuś - 2011-02-02, 14:05

Jako, że jednak dzisiaj miałam chwilę wolną, to podjechałam do szpitala i oddałam próbkę krwi :) Pani była bardzo miła, pielęgniarki również, pośmiałyśmy się trochę ;)
KrzysiekJan - 2011-02-02, 19:14
Temat postu: Dzień dawcy szpiku w Jeleniej Górze
Dzień dawcy szpiku w Jeleniej Górze

data: 5 II 2011 (sobota)
godziny: 10.00 - 16.00
miejsce: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Doktor"
adres: ul. Grottgera 10, Jelenia Góra

Serdecznie wszystkich zapraszam :)

Premislaus - 2011-02-24, 11:01

w Kielcach zgłasza się przy rejestracji, potem podczas badania pobierają więcej krwi i po sprawie. czekasz czy Cię zakwalifikują. Po jakimś czasie przychodzi pismo z Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, że się nadajesz. Szybko, sprawnie i bez problemu.
przemekg - 2011-04-05, 09:22
Temat postu: List o wpisaniu do Centralnego Rejestru NDS
Wczoraj dostałem list z CRNDS o tym, że zostałem wpisany do światowego rejestru dawców szpiku. Próbkę pobierano mi w czerwcu 2010 i myślałem, że osoby dodawane są do rejestru tak "z marszu" bez powiadamiania i jakiegoś specjalnego traktowania. Z czego wynika fakt, że dopiero w marcu 2011 zostałem wpisany do rejestru? Czy tyle trwają jakieś badania próbki? Czy nie wszystkie próbki są wpisywane? Jakiś inny powód?

pozdrawiam

solid - 2011-04-05, 13:12

Bardzo możliwe, że to wynika właśnie z dość dużego zainteresowania tym tematem i licznych rejestracji. Chociażby w tę sobotę w Gdyni udało nam się pozyskać 265 potencjalnych dawców, a co dopiero licząc w skali kraju... Myślę, że moce przerobowe też nie są jakieś wielkie, a wszystkie parametry badań jak i dane osobowe trzeba wpisać do bazy.
Ja wczoraj dostałem kartę dawcy z DKMS, choć rejestrowałem się w zeszłym roku coś w okolicach października.
Może to i dobrze, że nie ma jakiegoś nadmiernego pośpiechu, bo wtedy mniejsze prawdopodobieństwo błędu.

Danyeru - 2011-04-05, 16:42

Nie zawsze też potwierdzenie się dostaje. Ja jestem zarejestrowany w DCTK i gdyby nie moje zainteresowanie tematem, do tej pory nie miałbym potwierdzenia wpisu. Ale za to, jak już się zainteresowałem, dostałem nie tylko potwierdzenie, ale też wyniki typowania HLA I i HLA II.

Tak poza ty, to ludzie często i gęsto pisali, że otrzymywali potwierdzenia (jeżeli otrzymali) po upływie od kilku miesięcy do nawet roku, co nie miało związku z faktyczną datą wpisania. ;-)

Paulinka - 2011-04-08, 22:29

Ja dziś dostałam potwierdzenie wpisania do rejestru dzięki fundacji DKMS.
Przyszło bardzo ładne pisemko, karta typu dowód osobisty i puzzel do przypięcia np. w klapie ubrania.
Czekałam na to niecałe 3 miesiące :)

rege86 - 2011-04-08, 22:51

Paulinka, :bra: :padam:
Mariusz-rumia - 2011-04-08, 23:12

No ja juz tez otrzymałem to samo co moj przedmówca, i teraz mam nadzieje ze niedługo dostane informacje iz jestem potrzebny. .
Karol_0Rh+ - 2011-04-19, 22:47

Zarejestrowałem się 4 października 2010, nie otrzymałem potwierdzenia do tej pory, ale kiedy oddawałem krew 2 tygodnie temu pani doktor powiedziała, żebym się nie martwił, bo na pewno jestem już wpisany.
guska_gg - 2011-04-20, 15:34

Hej,
dzisiaj byłam w RCKiK aby oddać krew i zostałam poproszona o powtórne badanie na HLA. I tak sie zastanawiam: czym to może być spowodowane? Czy to standardowa procedura?
Dzięki z góry :)

marek6 - 2011-04-20, 17:03

Karol_0Rh+, niedługo powinni przysłać do Ciebie list. Oni różnie to wysyłają, jeden czeka na to 4 miesiące, a drugi 6 miesięcy, a trzeci jeszcze jakoś inaczej. Ja akurat czekałem na to 4 miesiące :)
harmoniusz - 2011-04-24, 11:35

guska_gg, jeżeli proszą to znaczy że są Tobą zainteresowani. nie napisałaś czy pobieranie krwi było spowodowane badaniami wstępnymi dla dawców niespokrewnionych, jeżeli tak to możliwe że nie udało im się określić antygenów zgodności tkankowej z powodów niezależnych od Ciebie.
Sandman - 2011-04-24, 15:14

guska_gg napisał/a:
I tak sie zastanawiam: czym to może być spowodowane?

koniecznością określenia antygenów metodą PCR albo zbadanie antygenów ktorych się rutynowo nie oznacza.

CRR - 2011-05-03, 13:40

Zarejestrowałem się wczoraj w RCKiK w Białymstoku. Polegało to tylko na pobraniu próbki krwi, wypełnieniu 2 papierów i tyle. Co prawda trochę poczekałem na rozmowę z panią doktor (ok. 20 minut) ale wszystko w miarę sprawnie poszło.

Zapomniałem zapytać: czy dostanę jakieś potwierdzenie wpisania do rejestru dawców?

Karol_0Rh+ - 2011-05-04, 12:15

CRR napisał/a:
Zapomniałem zapytać: czy dostanę jakieś potwierdzenie wpisania do rejestru dawców?

Tak jak było pisane wyżej. Na potwierdzenie czeka się ok. pół roku, czasami krócej, czasami dłużej.

solid - 2011-05-10, 19:05

W niedzielę 15 maja 2011r. na skwerze Kościuszki w Gdyni odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcja organizowana jest przez Fundację DKMS www.dkms.pl aby ratować życie chorym na białaczkę, wśród których jest między innymi 46-letni gdynianin - Maciej Bukowski. Będzie możliwość zarejestrowania się w godzinach 12.00-20.00.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Cała procedura rejestracji trwa około 5 minut, jest bezbolesna i bezpłatna.

Serdecznie zapraszamy !!! :)

jaszczurkowa - 2011-06-12, 20:31

Mariusz-rumia napisał/a:
No ja juz tez otrzymałem to samo co moj przedmówca, i teraz mam nadzieje ze niedługo dostane informacje iz jestem potrzebny. .

Życzę Ci tego - sobie też ;) :hyhy:
Czekam na to samo od kilku lat.. :oczami:

Mariusz-rumia - 2011-06-12, 23:16

No wiadomo ze jedna osoba czeka kilka lat by byc dawca, jedna byc moze kilka dni, a jeszcze kto inny nigdy nie odda tego szpiku. . To jest życie. .
Ja jako redularny krwiodawca, kandydat na dawce szpiku oraz posmiertny dawca organów mam nadzieje ze chociarz w 1% pomoge komus przezyc, pieniedzy na leczenie przekazac nie moge bo mnie nie stac, dlatego sie staram w inny sposób pomagac.
Oby każdy z nas był niejednokrotnie potrzebny :)

szumonia - 2011-08-15, 20:54

ja dzisiaj wyciągnęłam ze skrzynki list z poltransplantu ( musiał być w zeszłym tyg wrzucony), że jestem w rejestrze niespokrewnionych dawców szpiku kostnego :hurra:
czekałam długo na ten list, bo próbkę oddałam w zeszłym roku we wrześniu na memoriale agaty mróz w katowickim spodku, no ale grunt że mam potwierdzenie :) list przyszedł zwykły nie polecony więc cieszę się że poczta go nie zgubiła :bra:

jaszczurkowa - 2011-08-16, 21:49

szumonia, gratulacje :bra:
Aenkill - 2011-08-17, 12:44

Ja się w lipcu zapisałam jako potencjalny dawca. Wybrałam rejestracje przez DKMS, chyba najwygodniejsza opcja, bo nie trzeba wychodzić z domu ;) Teraz tylko czekać na potwierdzenie, a potem, kto wie, może na telefon :)
Mariusz-rumia - 2011-08-17, 21:33

No kazdy chyba chciałby zeby zadzwonił telefon :) ) Ja juz rok chyba czekam i nie moge sie doczekac jak narazie :( mam nadzieje ze jeszcze z 40lat pożyje i doczekam sie telefonu z informacja iż ktos potrzebuje mojego szpiku :)
frogini - 2011-08-25, 16:09

W zeszłym tygodniu odwiedziłam Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych. Oddałam krew do badania, wypełniłam dłuuugą ankietę. Czekam :)
rege86 - 2011-08-25, 17:25

frogini, :bra: i cierpliwości ;)
ziomek456 - 2011-08-28, 20:49

Ja się zarejestrowałem na dawce szpiku 18 stycznia tego roku.
Nie dostałem żadnej informacji, że zostałem wciągnięty na listę czy coś.
Normalne to jest, czy zadzwonić (gdzie?) czy jestem na liście potencjalnych dawców ?

Paulinka - 2011-08-29, 10:23

ziomek456, a rejestrowałeś się w jakiejś fundacji czy w RCKiK?
ziomek456 - 2011-08-29, 14:00

RCKiK Katowice
Paulinka - 2011-08-29, 14:02

ziomek456, hmmm w sumie nie wiem teraz.... może wystarczy zajść albo zadzwonić i zapytać czy zostałeś wciągnięty na listę?
(rejestrowałam się przez fundację DKMS na jednej z akcji to informacja o wciągnięciu na listę przyszła po ponad 4 miesiącach).

ziomek456 - 2011-08-29, 14:19

5 września będę w Krwiodawstwie to zapytam co i jak :niepewny:
Paulinka - 2011-08-29, 15:29

ziomek456, kto pyta nie błądzi :) na pewno wszystko Ci wtedy wyjaśnią :)
ziomek456 - 2011-09-05, 11:48

Pani pielęgniarka powiedziała, że jeśli się "zapisałem" przez RCKIK Katowice, to nie dostaje się potwierdzenia. Tak więc wszystko w porządku :)
aniar - 2011-10-30, 17:26

wypełniałam ankietę na początku czerwca (jakoś w pierwszym tygodniu) już traciłam nadzieję że nie może coś mi jest i nie będę dawcą szpiku ale wczoraj przysłali mi list że jest wszystko ok i że jestem na liście dawców
:hurra:

kiler129 - 2011-10-30, 21:36

aniar napisał/a:
wypełniałam ankietę na początku czerwca

Saska czy gdzieś indziej?

aniar - 2011-10-31, 14:33

:] przez neta
kiler129 - 2011-10-31, 21:00

aniar napisał/a:
:] przez neta

DKMS? :chytry:

aniar - 2011-11-01, 07:35

tak DKMS :boks:
Aenkill - 2011-12-22, 13:20

W sierpniu wysyłałam formularz z próbkami śliny do DKMS i dziś otrzymałam od nich list. Zdziwiłam się, bo okazało się, że jest to coś w rodzaju ulotki o białaczce i DKMS: "Jesteś najsilniejszą bronią w walce przeciw białaczce!".
Wygląda na to, że jestem u nich w rejestrze, ale nie otrzymałam żadnego oficjalnego listu/zawiadomienia, że rzeczywiście jestem na liście. Gdzieś na forum chyba widziałam, że inni dostawali takie coś, plus jakąś kartę i przypinkę? Coś mnie ominęło? ;)

aniar - 2011-12-22, 14:48

ja dostałam kartę z numerem dawcy przypinkę w kształcie puzzla i ulotkę o fundacji DKMS
Allia - 2012-11-20, 18:22

Hej :P
Czy jeśli chce się oddać próbkę do badań, to trzeba spełniać kryteria takie same jak do oddawania krwi? Głównie chodzi mi o przeziębienie/grypę.

kiler129 - 2012-11-21, 06:34

Tak, w ankiecie są pytania o stan zdrowia i choroby w ostatnich tygodniach.
paveo - 2012-12-12, 13:01

Nie jest dobrze w Polsce. Już byłem przekonany, że coś poszło nie tak z moją próbką i mnie wykluczyli z mozliwości bycia dawcą szpiku, a tu z zaskoczenia 10 miesięcy (!!) po oddaniu próbki dostałem list o wpisaniu na listę. Wydaje mi się, że ten okres jest strasznie długi.
kiler129 - 2012-12-12, 15:03

Jest ... bo nie ma kasy na badania. Ja do dziś też nic nie dostałem a coś koło roku minęło.
Marciagd - 2012-12-13, 21:22

kiler129 napisał/a:
Przed oddaniem krwi do badań wypełniasz ankietę? Oddawałam kilkanaście/kilkadziesiąt razy i nigdy nic takiego nie pisałam.

Allia, po prostu musisz zrobić badania?

Allia - 2012-12-13, 21:53

Marciagd napisał/a:
kiler129 napisał/a:
Przed oddaniem krwi do badań wypełniasz ankietę? Oddawałam kilkanaście/kilkadziesiąt razy i nigdy nic takiego nie pisałam.

Allia, po prostu musisz zrobić badania?

Chodziło o oddanie krwi, żeby zarejestrować się w bazie dawców szpiku:)

A co do pytań o stan zdrowia i choroby w ostatnich tygodniach, to nie wiem czy są w ankiecie. Nie byłam o to pytana podczas rejestracji.

Marciagd - 2012-12-16, 11:19

Allia, nie trzeba spełniać takich samych warunków jak przy oddawaniu krwi :) [bp. kobiety w ciąży bez problemu mogą zarejestrować się jako potencjalne dawczynie szpiku ;) ]
paveo - 2012-12-16, 11:34

Podrzucam ankietę jaką trzeba wypełnić w Gdańsku: http://www.mz.gov.pl/wwwf...eta_szpik_1.pdf
Allia - 2012-12-16, 15:27

Dzięki, dzięki :)
Już oczekuję na potwierdzenie wciągnięcia do rejestru ;)

Allia - 2013-02-03, 15:22

I jest mail!

Cytat:
Szanowna Pani,

pragniemy podziękować, że zdecydowała się Pani na rejestrację w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Dziękujemy za zaangażowanie oraz wsparcie Fundacji DKMS Polska w walce z białaczką!

Sprawą niezwykle ważną dla nas jest utrzymanie stałego kontaktu ze wszystkimi naszymi potencjalnymi dawcami. W związku z tym będziemy kontaktować się z Panią w ciagu roku drogą mailową bądź za pośrednictwem poczty. Bieżące informacje o działalności Fundacji DKMS Polska można przeczytać na naszej stronie internetowej www.dkms.pl

Z wyrazami szacunku,
Zespół Fundacji DKMS Polska

Jeszcze na kartę i puzzelka czekam :D

goblin-21 - 2013-02-03, 20:46

Gratulacje Allia :)
Ja 23 lutego idę spróbować się zapisać jako dawca :) Może się uda :)

Niśka - 2013-11-07, 21:38

A jednak Poltransplant działa!
Po prawie 16 miesiącach oczekiwania dostałam dziś list, że zostałam wpisana do rejestru Poltransplantu i światowego rejestru!

A już myślałam o sprawdzenieu, czy nie zgubili próbek, i DKMS, tylko obecny 6-miesięczny ban mnie hamował ;)

kiler129 - 2013-11-08, 00:56

Ja się udzielę znowu w tym temacie ... nie rozsądzam kto ale albo RCKiK Saska albo Poltransplant zgubili moje próbki. Nikt nic nie wie do dziś, każdy obiecywał.

p.s. Od DKMSu dostałem informację o zarejestrowaniu (w sierpniu) ale czy wysyłają nadal puzelka i kartę ;>

Niśka - 2013-11-08, 01:04

kiler129, ja dostałam list w tej sprawie od RCKiK w Białymstoku. A próbki oddawałam na Saskiej. Może zapytaj w Białymstoku?
kiler129 - 2013-11-08, 01:58

Dzwoniłem już na kilka numerów, mogę przedzwonić do Białegostoku ale co oni mieliby z tym wspólnego?
Saska stwierdziła, że niby dokumenty ma ale próbek nie .. ale skoro ich nie ma to na pewno ma je Poltransplant. Oni zaś twierdzą, że mają mój PESEL w bazie ale nie mają i nigdy nie mieli próbek ... komedia :wstyd:

Niśka - 2013-11-08, 08:49

kiler129, mnie wyszło (i podobne informacje gdzieś przeczytałam), że Warszawa (a przynajmniej warszawski RCKiK) wysyła próbki do białostockiego RCKiK. Nie wiem czemu, może tam mają możliwość wykonania odpowiednich badań?
List dostałam też z białostockiego RCKiK, ale ze znakiem banku dawców Poltransplantu. Dodam, że nigdy nie miałam nic wspólnego z białostockim RCKiK.
Wychodzi mi na to, że jeśli odda się próbki w Warszawie na Saskiej, należy szukać ich (fizycznie próbek, nie wpisu, bo wpis jest w banku Poltransplantu) w RCKiK w Białymstoku. Czemu tak jest - nie wiem.

Nutaharion - 2013-11-08, 15:44

Poltransplant, DKMS itd., wszystkie wpisują do światowego rejestru? Zauważyłem, np. na stronie DKMS, że wpisani na ich liście przeważnie oddają szpik pacjentom z Niemiec/Polski. Tak jakby np. nie było oddawania szpiku dla pacjentów ze Stanów Zjednoczonych. Ba! Powiem lepiej. Nie słyszę o tym żeby polscy dawcy oddawali szpik np. pacjentom w Hiszpanii, Portugalii czy Grecji. Jak to w sumie działa ;-/?
Niśka - 2013-11-08, 15:51

Nutaharion, Poltransplant prowadzi polski bank, DKMS niemiecki (nie wiem, jak się ma do tego DKMS Polska). W przypadku chorych najpierw przeszukiwana jest odpowiednia krajowa baza, a w przypadku niepowodzenia - przeszukiwana jest światowa.

Nie wiem, jak to jest w przypadku DKMS. W przypadku Poltransplantu, gdy sie rejestrowałam w RCKiK, oprócz ankiety wypełniałam dwa formularze: zgody na wpis do banku krajowego i zgody na wpis do banku światowego (to były dwa różne dokumenty).

kotoj - 2013-11-14, 18:23

Nutaharion napisał/a:
Poltransplant, DKMS itd., wszystkie wpisują do światowego rejestru? Zauważyłem, np. na stronie DKMS, że wpisani na ich liście przeważnie oddają szpik pacjentom z Niemiec/Polski. Tak jakby np. nie było oddawania szpiku dla pacjentów ze Stanów Zjednoczonych. Ba! Powiem lepiej. Nie słyszę o tym żeby polscy dawcy oddawali szpik np. pacjentom w Hiszpanii, Portugalii czy Grecji. Jak to w sumie działa ;-/?

Ja jestem zarejestrowany w DKMSie i mój szpik poszedł do pacjenta z Węgier, więc chyba jednak idzie czasem w świat. Jesli chodzi o Stany Zjednoczone to coś mi się kojarzy że ze względu na inne przepisy lub wymogi medyczne nie ma możliwości przeszczepienia szpiku który pochodzi z Polski pacjentowi w USA.

xksenax22 - 2013-12-10, 21:44

Tak jest, że wędruje po świecie, jednak zawsze pierwszeństwo mają pacjenci z tego samego państwa.
Allia - 2013-12-10, 22:57

A nie ci z największą zgodnością? No chyba że dawca z Polski pasuje idealnie np. do biorcy z Polski i z Niemiec, ale jaka jest na to szansa?
andromeda91 - 2013-12-13, 18:58

Dużo słyszałam o dawcach szpiku. Zacheciła mnie tez moja wykładowczyni, która na jednych zajeciach mowila nam o oddawaniu szpiku i o kolezance ze studiow, która niestety zmarła, bo dawca sie nie znalazł. Jeszcze nie oddałam szpiku, ale na pewno to zrobie w najblizszym czasie. :)
kopernik92 - 2013-12-13, 22:36

andromeda91, nie bądź taka pewna. Rozmawiałem kiedyś z paniami w moim RCKiK (miasto około 65 tysięcy mieszkańców) i mówiły, że tylko raz zdarzyło się by osobę z naszego obszaru wezwano na badania. Ogólnie rzecz biorąc znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne (o wiele trudniejsze od krwi) dlatego tak ważne jest ciągłe poszerzanie bazy danych potencjalnych dawców.

andromeda91 napisał/a:
Jeszcze nie oddałam szpiku, ale na pewno to zrobie w najblizszym czasie. :)

Zapewne chodziło Ci o zapisanie się do bazy ponieważ oddawanie szpiku nie wygląda tak jak przy krwi czyli "Dzień dobry, chciałabym oddać szpik". Bardzo mało osób z bazy kiedykolwiek dostaje chociażby prośbę o stawienie się na głębsze badania by ocenić zgodność.

Nutaharion - 2013-12-15, 23:47

Jak nas nie wołają to należy się cieszyć! :) To znak, że z naszym genetycznym bliźniakiem (lub genetycznymi bliźniakami) wszystko w porządku :)
Sam jestem zarejestrowany i z jednej strony chciałbym kiedyś komuś pomóc oddając szpik a z drugiej wiem, że to ciężka choroba z którą lepiej nie mieć do czynienia ;-)

kiler129 - 2013-12-17, 13:47

Zobaczcie co dziś znalazłem w skrzynce :hyhy:

Nutaharion - 2013-12-18, 20:10

Super :) !
Ja już od jakiegoś czas też należę do grona potencjalnych dawców szpiku. Mam nadzieję, że mój genetyczny bliźniak ma się dobrze ale w razie czego jestem gotowy.

mo - 2014-04-13, 10:47

Cześć:)
Rejestrowałam się ponad roku temu w RCKiK w Warszawie jako dawca szpiku. W tym tygodniu napisałam maila do POLTRANSPLANTU z pytaniem, czy już jestem w rejestrze i uzyskałam odpowiedź negatywną (polecili dowiedzieć się, co z próbką).
Czy to możliwe, że przez ponad rok RCKiK nie zdążył zrobić badań? Zadzwoniłam do nich, pani powiedziała, że nie jestem na liście osób z którymi próbkami było 'coś nie tak' i kazała zadzwonić później.
Zadzwonię pewnie w poniedziałek i zapewne powtórzą mi, że oni nic nie wiedzą. I co? Do RCKiK w Białymstoku mam dzwonić (bo tam wysyłają próbki)? Rejestrować się jeszcze raz? Czy ktoś może był w podobnej sytuacji?

kiler129 - 2014-04-13, 16:44

@mo: tak, ja byłem - na poprzedniej stronie o tym pisałem. Nie wiem co się tam dzieje ale jak widać nie jesteś jedyną osobą z tym problemem. W sumie do dziś mi nie dali odpowiedzi co się stało...
Drobiazgowa - 2014-04-15, 23:45

Czy ktoś z Was już oddał szpik? Czy podczas wypełniania ankiety zgłoszeniowej i w późniejszym toku procedury mozna zastrzec sposób oddania szpiku? Szczerze przeraża mnie opcja pobrania szpiku z talerza kości biodrowej... Nigdy nie miałam styczności z grubszą medycyną poza oddawaniem krwi i chirurgicznym usuwaniem ósemek :) . Tylko to mnie hamuje przed rejestracją... :|
kiler129 - 2014-04-16, 01:08

Z tego co mi wiadomo o metodzie decyduje się na podstawie wskazań u pacjenta - zawsze możesz się wtedy nie zgodzić na zabieg. Podczas szukania nie uwzględnia się metody pobrania.
Nie ma się czego bać - dłużej trwa przygotowanie sprzętu do zabiegu i wszystkie procedury niż sama "operacja".